Silesion.PL

serwis informacyjny

Pawilony ogrodowe: wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego modelu

Jak wybrać pawilon ogrodowy? Powinien być dobrze dopasowany do aranżacji ogrodu i potrzeb domowników. Do wyboru są nowoczesne pawilony poliwęglanowe i tradycyjne z drewna bądź poliestru.

Co to jest pawilon ogrodowy?

Pawilon ogrodowy to część tzw. małej architektury. Zazwyczaj mowa o zadaszonej konstrukcji pozbawionej ścian bocznych. Opcjonalnie pawilon może mieć jedną, dwie lub trzy ściany, jednak co do zasady, jest zabudową otwartą, niewymagającą drzwi.

Pawilon ogrodowy pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Dobrze dobrany ładnie komponuje się z aranżacją ogrodów w różnym stylu. Ponadto dzięki zadaszeniu chroni meble lub wyposażenie ogrodu, a także dostarcza przyjemnego i jakże potrzebnego cienia. Pod pawilonem zazwyczaj ustawia się meble ogrodowe, leżaki, hamaki.

Kremowy pawilon ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie najczęściej stawia się pawilony ogrodowe?

W nowo projektowanym ogrodzie pawilon od początku ma swoje stałe miejsce, na ogół dobrze przemyślane. Chroni wypoczynkową część ogrodu, może być ustawiony w pobliżu basenu, jacuzzi, grilla ogrodowego lub w miejscu zabaw dzieci.

Jeśli pawilon ma stanąć w już istniejącym ogrodzie, najważniejszym kryterium powinno być równe podłoże. Nie stawia się tych konstrukcji na wzniesieniach, zboczach itp.

Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać, by pawilon był częścią strefy wypoczynkowej i nie stał w bliskim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego.

Z jakich materiałów wykonuje się pawilony ogrodowe?

Najprostsze i najpopularniejsze pawilony ogrodowe w ogrodosfera.pl to aluminiowe konstrukcje pokryte dachem poliestrowym. Takie rozwiązanie jest najtańsze, ale też najmniej trwałe. Aluminiowe pawilony powinny być chronione przed porywistym wiatrem, gradem itp.

Cenionym rozwiązaniem, szczególnie w ogrodach utrzymanych w stylu rustykalnym bądź angielskim, są drewniane pawilony ogrodowe. Ich wygląd powinien być spójny ze stylem i pozostałą małą architekturą ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na detale wykończenia budynku, mogą być wskazówką przy wyborze pawilonu.

W nowoczesnym ogrodach stawia się lekkie, stalowe konstrukcje z dachem z poliwęglanu. Taki pawilon może poszczycić się bardzo dużą odpornością na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Pawilony z dachami poliwęglanowymi to propozycja do ogrodów minimalistycznych i nowoczesnych.

Nowoczesny pawilon poliwęglanowy z zasłonami, fot. Ogrodosfera.pl

Jak wybrać pawilon ogrodowy?

Pawilon ogrodowy to inwestycja na dłużej niż rok, dlatego warto się chwile zatrzymać przy kryteriach wyboru. Aby pawilon dobrze pełnił swoją funkcję, powinien być:

– odpowiednio duży – im większej liczbie domowników będzie musiał dać schronienie, tym większy powinien być jego rozmiar. W przydomowych ogrodach najczęściej widuje się małe pawilony 3 x 3 lub 3 x 4 metry, jednak są też większe konstrukcje – np. 4 x 6 lub 3 x 9 metrów. Tak duże pawilony dobrze sprawdzają się przy festynach i wszelakich imprezach ogrodowych;

– pasujący kolorystycznie do otoczenia – pawilon montowany w ogrodzie na stałe powinien staćsię jego integralną częścią. Nie znaczy to, że musi być zielony niczym pobliskie drzewa, ale trzeba przyznać, że to jedno z częściej stosowanych rozwiązań. Oprócz zielonych w modzie są też brązowe, grafitowe i piaskowe pawilony drewniane. Pawilony poliestrowe najczęściej są białe lub zielone. Natomiast pawilony poliwęglanowe to połączenie stelaża i przezroczystego dachu.

Pawilony drewniane i poliwęglanowe są konstrukcjami całorocznymi, natomiast pawilony z poliestru należy złożyć na zimę.

Warto też zwrócić uwagę na dostępne akcesoria. Do niektórych pawilonów można dokupić moskitiery, zasłony lub ścianki mobilne.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024