Silesion.PL

serwis informacyjny

Przy katowickich biurowcach .KTW otwarto skwer miejski i powitano beboka

Bebok autorstwa Grzegorza Chudego na skwerze przy biurowcach .KTW. Fot. TDJ Estate

Bebok autorstwa Grzegorza Chudego na skwerze przy biurowcach .KTW. Fot. TDJ Estate

Miejsce relaksu i rozrywki – takie funkcje będzie pełnić nowy skwer miejski, który powstał przy biurowcach .KTW. W jego sercu jest charakterystyczny mebel w postaci podium ze schodami. Obok znalazły się piaskowce, które przed laty dekorowały teren zewnętrzny znajdującego się tu wcześniej budynku DOKP. Przestrzeń wzbogaca też roślinność, mała architektura i… bebok. Ten ostatni czeka na imię, które wybiorą internauci.

Skwer miejski powstał przy al. Roździeńskiego i ul. Olimpijskiej, w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. Zaoferował przestrzeń rekreacji – nie tylko dla pracowników kompleksów biurowego, ale też okolicznych mieszkańców i odwiedzających Strefę Kultury. W planie jest organizacja w tym miejscu różnorodnych, otwartych wydarzeń, takich jak koncerty czy kina plenerowe. Skwer zwieńczył realizację projektu .KTW i stał się kolejnym elementem metamorfozy tej części Katowic.

Po 176 latach funkcjonowania kopalnia Katowice zakończyła działalność w 1999 roku. Niebawem od tego momentu minie ćwierć wieku. To okres wielkiej przemiany miasta Katowice od miasta węgla i stali ku nowoczesnej metropolii. Jednym z symboli zmian są zarysowujące się w krajobrazie śródmieścia wieżowce. Obok znajduje się Strefa Kultury, której nie byłoby, gdyby nie mieszkańcy. Mieli oni wpływ na to, jak pięknie zmieniła się znajdująca się w sercu miasta przestrzeń. Za to mieszkańcom dziękuję, bo dziś wspólnie możemy być ze Strefy Kultury dumni – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną skweru odpowiada pracownia Medusa Group – ta sama, która zaprojektowała biurowce .KTW. Punktem centralnym stał się mebel miejski w postaci podium ze schodami, które pełnią rolę siedzisk. 1100 mkw. powierzchni zajęła zieleń – zasadzono tu ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

Choć do biurowca .KTW II pierwsi najemcy wprowadzili się pod koniec minionego roku, to właśnie teraz możemy powiedzieć, że ten projekt stał się kompletny – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate. – Jako inwestor obecny w tej przestrzeni od ponad 8 lat, jesteśmy z nią silnie związani i czujemy się za nią odpowiedzialni. Zależało nam, by teren przy biurowcach zyskał czynnik miastotwórczy, wkomponował się w Strefę Kultury, a jednocześnie w pewien sposób upamiętniał osiągnięcia poprzedników. Nie mamy wątpliwości, że wszystkie te cele udało się spełnić i miejsce to dostarczy społeczności .KTW i mieszkańcom Katowic wiele nowych możliwości spędzania wolnego czasu – dodaje Maciej Wójcik.

Skwer przy biurowcach .KTW. Fot. TDJ Estate
Skwer przy biurowcach .KTW. Fot. TDJ Estate

Na skwerze pojawiła się także rozpoznawalna dla Katowic postać – rzeźba beboka, autorstwa śląskiego artysty Grzegorza Chudego. Te charakterystyczne figurki swój początek mają na Nikiszowcu, a dzięki rosnącej popularności coraz częściej odsłaniane są również w innych częściach miasta. Bebok przy .KTW będzie stałym towarzyszem odbywających się tu spotkań i wydarzeń. Imię wybiorą mu internauci w konkursie, który wkrótce wystartuje na fanpage’u Biurowców. KTW.

Ze względu na swój charakterystyczny kształt, biurowce .KTW bardzo często porównywane są do klocków, a one kojarzą się ze świetną zabawą. Właśnie ten motyw stał się dla mnie inspiracją do stworzenia beboka dla .KTW. Ciekawostką jest, że zanim przedstawiciele TDJ Estate zwrócili się do mnie z prośbą o realizację rzeźby, to pomysł na nią już był. Wystarczyło przenieść wizję na rzeczywistość – mówi Grzegorz Chudy.

Skwer będzie ogólnodostępny od wtorku, 12 września. Jego otwarcie to ostatni etap realizacji projektu .KTW. Biurowce dostarczyły 65 tys. mkw. powierzchni najmu w sercu Metropolii GZM. Niższy budynek jest wynajęty w 100%, a poziom komercjalizacji wyższego przekroczył 60%. Najemcami są m.in. PwC Service Delivery Center, Fujitsu Poland, EY, SD Worx, AMMEGA, LKQ Europe, Vaillant, PubNub i LUX MED.

***

Projekt .KTW

Zlokalizowana obok legendarnego katowickiego Spodka inwestycja została zaprojektowana jako kompleks dwóch obiektów połączonych trzypoziomowym garażem podziemnym. Zdecydowana większość powierzchni budynków pełni funkcje biurowe, które zostały uzupełnione o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdują się m.in.: restauracja, oddział banku, centrum medyczne, kancelaria notarialna oraz inne usługi uzupełniające. Pierwszy z biurowców, .KTW I, rozpoczął działalność w czerwcu 2018 r., a drugi, .KTW II, w listopadzie 2022 r.

Zapraszamy do odwiedzenia: www.ktw.com.pl | Facebook Biurowce .KTW | Instagram biurowce.ktw

***

Inwestor

TDJ Estate jest częścią TDJ – rodzinnej firmy inwestycyjnej prowadzącej działalność w wielu sektorach gospodarki. TDJ Estate od 2011 r. realizuje projekty mieszkaniowe, biurowe, a także gruntowe (land developing). Portfolio inwestora obejmuje realizacje zlokalizowane w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii m.in. w Katowicach – Osiedle Franciszkańskie i Franciszkańskie Południe w dzielnicy Ligota, kompleks wielorodzinny Bardowskiego 1 na os. Witosa oraz Pierwszą Dzielnicę położoną w sąsiedztwie Strefy Kultury, a także Zieloną Dolinę w Zabrzu i Osiedle Wieszowa w powiecie tarnogórskim. W sektorze komercyjnym flagową inwestycją spółki jest kompleks biurowy .KTW zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego Spodka.

W TDJ Estate tworzymy przestrzenie, które na każdym kroku pozytywnie wpływają na jakość życia ludzi. Bierzemy odpowiedzialność za miejsca, z którymi wiążemy się natywnie i długofalowo. Projektujemy zgodnie z zasadą people first design.

Zapraszamy na: www.tdjestate.pl

***

TDJ

TDJ jest firmą rodzinną, która buduje długoterminową wartość, inwestując w obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Zdywersyfikowany portfel TDJ Equity składa się między ze spółek Grenevia, Teamtechnik, , Projekt Solartechnik, MIYA Cosmetics, FPM i NiUW Glinik. TDJ realizuje również inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych i mieszkaniowych, poprzez TDJ Estate.

W obszarze TDJ Venture realizowane są inwestycje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. TDJ Finance skupia się na inwestycjach w płynne aktywa finansowe.

TDJ dzieli się swoimi sukcesami poprzez TDJ Foundation. W jej ramach koncentruje się na się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na stronie: www.tdj.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *