Silesion.PL

serwis informacyjny

Owce ponownie koszą trawę w Katowicach

W zeszłym roku katowicki Zakład Zieleni Miejskiej testowo wynajął owce, które „kosiły” trawę w wybranych punktach w mieście. Zwierzęta wykonały swoje zadanie perfekcyjnie i zyskały dużą sympatię mieszkańców, dlatego w tym roku również pojawiły się w Katowicach.  

– Niewątpliwym atutem Katowic są liczne parki oraz obszary leśne – ulubione miejsca wypoczynku mieszkańców. Kolejnych zielonych inwestycji chcą sami mieszkańcy, co pokazuje ich zaangażowanie w Zielony Budżet i zgłaszane zadania do Budżetu Obywatelskiego. Zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, ale taż doskonale wpływają na ekosystem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ze względu na ekologię, w ubiegłym roku ograniczyliśmy liczbę koszeń traw, w tym roku na terenach miejskich, ponownie odbędą się 3 koszenia – dodaje prezydent.

Koszeniem trawy w Katowicach zajmą się owce odmiany kameruńskiej. Pierwszym punktem ich działania jest ul. Na Obrzeżu, gdzie mają do skoszenia teren o powierzchni prawie 20 tys. m2. Hodowca każdorazowo będzie dostosowywał liczbę owiec do lokalizacji. Kiedy zwierzęta wykonają swoje zadanie, zostaną przetransportowane do kolejnego punktu. Przez cały sezon będą się pojawiać w różnych miejscach – m.in. przy ulicach: Kijowskiej, Kostki Napierskiego, Oswobodzenia, Tysiąclecia, Wantuły czy Ziołowej. W tym roku dostały do skoszenia tereny o łącznej powierzchni 200 000 m2. ZZM zakłada, że wszystkie prace powinny wykonać do 30 listopada, choć może się zdarzyć, że zrobią to szybciej.

Skąd owce w Katowicach?

Z pomysłem koszenia trawy z pomocą owiec do Zakładu Zieleni Miejskiej zwrócił się pewien śląski hodowca, który podobne usługi wykonywał również m.in. w Gliwicach. Zaproponował przetestowanie takiego rozwiązania w Katowicach. W zeszłym roku, od października do listopada owce kosiły trawę m.in. w Brynowie, teren ich działania obejmował wtedy ok. 1 tys. m2. Potem dostały pod opiekę kolejne rejony – m.in. przy ul. Woźniczki, Wantuły, na os. Bażantów – tu miały do skoszenia 10 ha.

Ekologiczne koszenie trawy

Owce zjadające trawę to ekologiczne rozwiązanie, które uzupełnia koszenie tradycyjne. Tam, gdzie teren na to pozwala, zamiast kosiarek mogą pojawić się owce. Zwierzęta, wypasając się na wybranej przestrzeni dodatkowo ją nawożą, co zmniejszenia konieczność wykorzystania gotowych nawozów. To wspiera zachowanie i rozwój flory na terenie, na którym się znajdują. Pomagają też w pozbyciu się chwastów. Dodatkowo nie wytwarzają hałasu, co dla wielu osób jest zdecydowaną zaletą. Obecność owiec jest także ciekawostką dla przechodniów. Najwięcej radości owce przynoszą dzieciom, dla których taki widok w dużym mieście nie jest codziennością.

– W zeszłym roku pierwszy raz wykorzystaliśmy owce do koszenia – chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Wcześniej takie działania pojawiły się już w świecie – np. w Paryżu, a u nas w kraju w Gliwicach. Uznaliśmy, że może to być ciekawe uzupełnienie tradycyjnego koszenia. Po testowym wykorzystaniu owiec zdecydowaliśmy, że warto rozszerzyć projekt i dlatego w tym roku już od maja zaprosiliśmy owce do współpracy – podsumowuje akcję Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024