Silesion.PL

serwis informacyjny

Otwarcie wystawy “Chopinowi Duda-Gracz” w Muzeum Śląskim

Otwarcie wystawy Chopinowi Duda Gracz w Muzeum Śląskim Fot. Rafał Wyrwich

Otwarcie wystawy Chopinowi Duda Gracz w Muzeum Śląskim Fot. Rafał Wyrwich

Nowa wystawa czasowa „Chopinowi Duda-Gracz”. Koncert chopinowski podczas wernisażu otwarcia w wykonaniu światowej sławy skrzypka Piotra Gładkiego oraz pianistki Joanny Steczek. Po oficjalnej części kuratorka wystawy Agata Duda-Gracz zaprasza na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Przed wernisażem o godzinie 12:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem kuratorów.

CHOPINOWI DUDA-GRACZ”

W piątek 16 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż otwarcia wystawy czasowej, prezentującej ponad 100 prac, zarówno obrazów olejnych, akwareli jak i sztandarów, autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Prezentowane eksponaty są impresjami na temat wszystkich utworów fryderyka Chopina, łącznie z tymi, których zapis nutowy zaginął i znane nam są jedynie z listów kompozytora. Córka artysty Agata Duda-Gracz, kuratorka wystawy zaznacza: „Wystawa, którą prezentujemy w Muzeum Śląskim jest zawężona do trzonu kolekcji, czyli tych prac, które Jerzy Duda-Gracz uważał za najważniejsze.”

Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi jest dziełem wyjątkowym – jedynym na świecie przykładem tak monumentalnego malarskiego myślenia, niespotykanego w skali nie tylko sztuki polskiej, ale i światowej. To również wybitny przykład synestezji czyli “równoczesnego postrzegania”, w wyniku którego odbieranie wrażeń jednym zmysłem, automatycznie wywołuje odczucie poprzez inny. Ten rozbudowany cykl obrazów to jedyna istniejąca plastyczna interpretacja nie tylko utworów znanych, ale również tych zaginionych. To ponad 300 prac – pełnych rytmu, kolorów, dynamizmu, światła, czułości i szczególnej wrażliwości na naturę – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac (dokładnie 41) nawiązujących do utworów utraconych, znanych tylko ze wzmianek w korespondencji czy enigmatycznych opisów.

Proces malowania poprzedzony był dokładną kwerendą i przygotowaniem licznych szkiców, z których coraz śmielej wyłaniały się obrazy i opisy. Szkice będzie można oglądać pośród prezentowanych na wystawie prac.

Odwiedzającym wystawę, która potrwa do 3 marca 2024 roku, oprócz wrażeń estetycznych towarzyszyć będą wrażenia słuchowe. Dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, przestrzeń ekspozycji rozbrzmiewać będzie muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji światowej sławy pianisty Janusza Olejniczaka. To właśnie nagrań w jego wykonaniu namiętnie słuchał Jerzy Duda-Gracz podczas tworzenia monumentalnej kolekcji chopinowskiej.
Kuratorami wystawy są: Agata Duda-Gracz oraz Andrzej Holeczko-Kiehl.

Wernisażowi wystawy „Chopinowi Duda-Gracz” towarzyszyć będzie koncert, który składać się będzie z 8 utworów F. Chopina – cztery w wykonaniu fortepianowym i co jest sensacją – cztery w transkrypcji na skrzypce. Program jest zwartą całością scenariuszową – zapowiedzi poszczególnych utworów łączą się z twórczością ich malarskiej interpretacji Jerzego Dudy-Gracza. Światowej sławy skrzypek Piotr Gładki specjalnie na jeden dzień przyjedzie z Wiednia, gdzie pracuje w Operze Wiedeńskiej, mając na uwadze swoje związki z Akademia Muzyczną w Katowicach i twórczością Jerzego Dudy-Gracza i da krótki koncert w towarzystwie pianistki z Akademii Muzycznej w Katowicach – Joanny Steczek.

Konferencja prasowa – 16.06.2023 o godz. 12:00

Wernisaż wystawy – 16.06.2023 o godz. 18:00

Wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających 17 czerwca 2023 roku.

Piotr Gładki
Polski skrzypek mieszkający na stałe w Austrii. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 6, swój talent szlifował w PSM II stopnia w Warszawie pod okiem prof. J. Jarzębskiej. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. P. Puczka. Następnie uzyskał dyplom Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover w klasie prof. J. Ellermanna. Kontynuował studia i praktykował w HfM w Wiedniu oraz HfM w Graz, pod opieką prof. A Starra. W tym czasie stawiał również pierwsze kroki jako muzyk orkiestrowy w Radiofilharmonii NDR, następnie w Orkiestrze Symfonicznej Odense.
Jako skrzypek koncertował na najsłynniejszych scenach świata, m.in. Carnegie Hall, Suntory Hall, Avery Fisher Hall, Salle Pleyel, z takimi dyrygentami jak: D. Barenboim, C. Abbado, H. Stein, D.R. Davies.
Współcześni kompozytorzy: Ł. Farcinkiewicz, W. Steinmetz, I. Ingensand i B. Sulzer, dedykowali mu swoje utwory, które P. Gładki prawykonywał. Jest prezesem Austriacko-Polskiego Towarzystwa Muzycznego oraz założycielem Orkiestry Solistów Wiedeńskich i jej dyrektorem artystycznym. Od 2009 roku regularnie koncertuje w Polsce, współpracując z wokalistami – Piotrem Beczałą, Adamem Zdunikowskim, Janem Wilgą, Adamem Sobierajskim, Katarzyną Bąk, Barbarą Baranowska-Zubanovich, Iwoną Sochą. Piotr Gładki gra na skrzypcach Carlo Antonio Testore.

Joanna Marta Steczek
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Marii Kubień-Uszok i w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Marka Mosia.
Od 2000 roku jest wykładowcą macierzystej uczelni. Współpracuje jako kameralistka i korepetytor operowy z wybitnymi śpiewakami, m.in. z Teresą Żylis-Gara, Salvatore Fisichiella, Małgorzatą Walewską, Olgą Pasiecznik, Heleną Łazarską, Mariuszem Kwietniem, Tadeuszem Szlenkierem, Tomaszem Kukiem, Iwoną Sochą, Stanisławem Kuflukiem.
Od 2005 roku współpracuje z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, z którym ma w dorobku wiele prawykonań polskiej i światowej muzyki współczesnej.Współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Filharmonią Podlaską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Łódzką, a także z większością teatrów operowych w Polsce, m.in Operą Śląską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Wrocławską, Operą Podlaską, Operą Kameralną w Warszawie, a także z Opera di Lucca i Operą w Linz.Oprócz działalności pedagogicznej i jako korepetytor-prowadzi ożywione życie koncertowe w kraju i za granicą.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025