Silesion.PL

serwis informacyjny

Oszustwo internetowe z paczkami-niespodziankami: 21-latka z Rudy Śląskiej zatrzymana przez policję

Oszustwo internetowe z paczkami niespodziankami 21 latka z Rudy Śląskiej zatrzymana przez policję

fot: Śląska Policja

Policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej z Rudy Śląskiej rozwiązali sprawę oszustwa internetowego, w którą zamieszana była 21-letnia mieszkanka tego miasta. Kobieta wystawiała na sprzedaż paczki-niespodzianki z artykułami elektronicznymi poprzez portal społecznościowy, pomimo braku posiadanych towarów. W efekcie jej działalności oszukała blisko 100 osób z całego kraju, a za popełnione przestępstwa grozi jej kara nawet 8 lat więzienia.

Sprawę wykryto po otrzymaniu informacji o oszustwie na jednym z internetowych portali. Młoda kobieta oferowała do sprzedaży paczki-niespodzianki z artykułami elektronicznymi, osiągającymi ceny od 200 do 2000 złotych. Po przyjęciu wpłat za zamówienia, nie spełniała swoich zobowiązań – towar nie był dostarczany lub zawartość paczek była znacznie niższej wartości niż obiecywane. Działalność ta dotyczyła około 100 osób, które w sumie straciły około 20 000 złotych.

Policjanci wytypowali i zatrzymali 21-latkę, która okazała się mieszkanką Rudy Śląskiej. Ustalono, że kobieta korzystała z fałszywych danych osobowych, a oferowane przedmioty były fikcyjne. Jej działalność oszukańcza trwała przez okres czerwiec-lipiec tego roku. Decyzją miejscowego sądu, kobieta została objęta policyjnym dozorem, a za swoje czyny może odpowiadać przed sądem i otrzymać karę do 8 lat pozbawienia wolności.

W związku z tym przypadkiem, policja apeluje do wszystkich użytkowników platform internetowych o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas zakupów online. Przypomina się, że skłonność do podejmowania decyzji o zakupie powinna być poprzedzona dokładnym zbadaniem oferty oraz sprawdzeniem opinii innych użytkowników. Warto również unikać płacenia zaliczek za produkty, a w przypadku transakcji na wysoką kwotę, wybierać formy płatności zapewniające zwrot środków w przypadku ewentualnych problemów. Oszustwa internetowe są coraz powszechniejsze, dlatego rozwaga i zdrowy rozsądek stanowią klucz do uniknięcia niepożądanych sytuacji.

źródło: Śląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *