Silesion.PL

serwis informacyjny

Olbrzymi turniej dla dzieci. Spodek wypełni się ponad tysiącem młodych szachistów

Blisko tysiąc dwustu uczestników, sześćset szachownic, prawie dwadzieścia tysięcy drewnianych figur… We wtorek, 26 września, w Katowicach odbędą się SYNERISE Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli, czyli największa w Polsce szachowa impreza dla dzieci i młodzieży.

To już ósma edycja tej niezwykłej imprezy dla młodych szachistów, która regularnie odbywa się na płycie katowickiego Spodka, najbardziej znanej polskiej hali sportowej. We wtorek wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy w dwudziestu grupach rozgrywkowych, osobno dla chłopców i dziewcząt.

Jesteśmy już przygotowani i czekamy na uczestników, którzy przy szachownicach w Spodku rozegrają w sumie cztery tysiące osiemset partii. Razem z naszymi sponsorami przygotowaliśmy tysiąc dwieście pakietów startowych, a na zawodników czeka też ponad osiemset pamiątkowych medali – wymienia Ewa Brożek, współorganizatorka SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w Katowicach. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firma Synerise, PKO Bank Polski, a także EY.

Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Najmłodszy zgłoszony do turnieju uczestnik ma cztery lata, a do Katowic przyjadą zawodnicy z całej Polski, bo impreza przez osiem lat zyskała ogromną renomę w środowisku szachowym. – Na listach startowych mamy medalistów mistrzostw Europy i świata – dodaje Brożek.

Wielkim atutem tej imprezy jest to, że może w niej zagrać każdy, kto tylko zna szachowe zasady. Organizatorzy nie ukrywają, że ich głównym celem jest popularyzowanie szachów wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Szachy już dziś są trzecią dyscypliną sportu pod względem liczby zarejestrowanych w Polsce graczy.

Wiadomo, że wśród naszych uczestników dużą część stanowią dzieci, które już grywają w turniejach i pasjonują się szachami, ale w każdym roku jest też grupa, która tę cudowną szachową przygodę dopiero zaczyna. W SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli każdy znajdzie dla siebie miejsce i, mam nadzieję, zakocha się w szachach na lata – dodaje Łukasz Brożek, dyrektor turnieju.

Już sam udział w zawodach wymaga sporej odwagi, więc można powiedzieć, że każdy jest zwycięzcą. Liczymy, że podobnie jak w ubiegłych latach wszyscy przekonają się, że dzieci i młodzież bardzo chętnie grają w szachy, a do tego reprezentują wysoki poziom – dodaje Szymon Walter, współorganizator zawodów.

Oprócz szachowej rywalizacji, uczestnicy będą mieli okazję spotkać i posłuchać wyjątkowych postaci polskiej nauki i biznesu podczas Katowickiego Kongresu Edukacyjnego. Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu „Gramy w szachy”. Pierwsza runda SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli zaplanowana jest na godz. 10, a tuż po niej odbędzie się ceremonia rozpoczęcia turnieju i kolejne rundy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023