Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowa stanica żeglarska przy stawie Morawa w katowickich Szopienicach prawie gotowa

Stanica zeglarska przy stawie Morawa juz prawie gotowa fot. Kamil Kalkowski

Stanica zeglarska przy stawie Morawa juz prawie gotowa fot. Kamil Kalkowski

Budowa nowego budynku stanicy żeglarskiej przy stawie Morawa w katowickich Szopienicach dobiega końca. Wykonawcy pozostały do zrealizowania ostatnie prace wykończeniowe, a na przełomie lutego i marca rozpoczną się odbiory obiektu. Inwestycja o wartości ponad 6,5 mln zł brutto to pierwszy etap rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów.

Morawa to największy z katowickich stawów. Tradycje żeglarskie są tu pielęgnowane od lat za sprawą aktywnej na tym terenie 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego. – By harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Stąd decyzja o rozbiórce starego obiektu i budowie nowej stanicy, na miarę XXI wieku – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nowy budynek ma trzy kondygnacje, a wraz z nim zagospodarowany na nowo zostanie teren przy południowym brzegu zbiornika, co stanowi pierwszy etap największej „zielonej inwestycji” Katowic, czyli rewitalizacji Doliny 5 Stawów. Cieszę się, że już wiosną będzie można korzystać z nowej stanicy – dodaje prezydent.

Nowy obiekt i zagospodarowanie terenu

W ramach inwestycji powstał trzykondygnacyjny budynek z hangarem na łodzie, szkutnią, żaglownią, magazynem, salami spotkań, jak również zapleczem kuchennym i sanitarnym. Ponadto uporządkowano teren otaczający stanicę, przygotowano alejki, nowe oświetlenie, infrastrukturę żeglarską – z nową keją i pomostem – oraz kąpieliskową.

Wykonawcą inwestycji, której wartość wynosi ponad 6,5 mln zł brutto, jest firma budowlana ANNA-BUD Sp. z o.o. Główne prace przy budowie już się zakończyły. Do zrealizowania pozostały już tylko ostatnie prace wykończeniowe: zakończenie montażu ogrodzenia i bram, ułożenie kostki betonowej pod altaną, zakończenie montażu pomostu, montaż słupów oświetleniowych, jak również oznakowanie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Zostaną one zakończone maksymalnie do połowy miesiąca, a na przełomie lutego i marca  rozpoczną się odbiory obiektu.

 Z nową stanicą poprawi się jakość naszych działań, warunki socjalne, możliwości lokalowe, a przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich osób związanych ze stanicą. Będziemy mogli działać na skalę znacznie większą niż dotychczas. Nowy budynek daje możliwość do prowadzenia zajęć z różnymi grupami harcerzy jednocześnie, a także pozwoli na organizację aktywności np. dla seniorów, innych grup żeglarskich, wodniaków, czy zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Wcześniej takie działania musiały być znacznie ograniczone – mówi harcmistrz Adam Bałazy z 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. – Muszę również przyznać, że bardzo dobrze układa nam się też współpraca z katowickim Urzędem Miasta i MOSiRem. Obie instytucje zrozumiały specyfikę stanicy i jej potrzeby – dodaje.

Stanica żeglarska przy stawie Morawa już prawie gotowa fot. Kamil Kalkowski
Stanica żeglarska przy stawie Morawa już prawie gotowa fot. Kamil Kalkowski

Dolina 5 Stawów – wykorzystać potencjał przyrody

Budowa Stanicy to pierwsze z zadań realizowanych w ramach rewitalizacji tzw. Doliny 5 Stawów – dużego obszaru obejmującego stawy Morawa, Borki oraz Hubertus I, Hubertus II i Hubertus III. Atrakcyjny przyrodniczo teren ma zostać uporządkowany, by jeszcze bardziej sprzyjać spędzaniu wolnego czasu i uprawianiu różnych rodzajów sportów. Teren ma ogromny potencjał, a konsultacje społeczne wykazały, że mieszkańcy oczekują podjęcia działań, by te możliwości atrakcyjnego obszaru wykorzystać. W ramach rewitalizacji planowane jest stworzenie połączenia wodnego zbiorników Morawa i Borki, przygotowanie dróg rowerowych, infrastruktury kąpieliskowej, a także promenady i pomostów wędkarskich. Realizacja tego zielonego, proekologicznego projektu ma kosztować ponad 50 milionów złotych.

źródło UM Katowice

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024