Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie żyje Janusz Rewiński

W wieku 74 lat zmarł Janusz Rewiński. Informację tę przekazał jego syn, Jonasz Rewiński, za pośrednictwem mediów społecznościowych. W swoim wpisie syn aktora napisał: “Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady”. Słowa te oddają głęboki smutek i żal po stracie znanego i lubianego satyryka.

Jonasz Rewiński w swoim pożegnaniu podkreślił, jak wiele radości i uśmiechu jego ojciec wnosił do życia nie tylko swojej rodziny, ale również wszystkich, którzy mieli okazję go znać lub oglądać jego występy. “Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło” – napisał syn, dodając, że jego ojciec był nie tylko aktorem i satyrykiem, ale również posłem na Sejm I kadencji. Jonasz zakończył swoje pożegnanie słowami: “Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że ‘mają rozmach’. Buenas noches, Senior Siarra!”

Janusz Rewiński był postacią niezwykle barwną i wszechstronną. Urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. W 1972 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Swoją karierę artystyczną rozpoczął od występów w programie kabaretowym “Spotkanie z Balladą”, emitowanym w TVP2, oraz w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie wcielił się w role Wacława i Papkina w „Zemście” Aleksandra Fredry.

Rewiński zyskał ogromną popularność jako członek kabaretu Tey, a jego talent komediowy sprawił, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich satyryków. Wystąpił w wielu filmach i serialach, w tym w “Podróżach pana Kleksa”, “Kilerze”, “Zmiennikach” i “Tygrysach Europy”. W latach 1998-2004 współprowadził z Krzysztofem Piaseckim program kabaretowy „Ale plama” w TVN, a także prowadził program „Szkoda gadać” w TVP1. Był jednym z organizatorów stowarzyszenia “Skauci Piwni”, które w 1990 r. przerodziło się w Polską Partię Przyjaciół Piwa. W 1991 r. został posłem na Sejm z ramienia tego ugrupowania.

Jego wszechstronność i talent sprawiły, że był nie tylko aktorem, ale również politykiem. Jako poseł na Sejm I kadencji, Rewiński wniósł do polskiego życia politycznego odrobinę humoru i dystansu, które były tak charakterystyczne dla jego publicznych wystąpień.

Śmierć Janusza Rewińskiego jest ogromną stratą dla polskiej kultury i sceny kabaretowej. Jego unikalne poczucie humoru, talent aktorski i charyzma pozostaną w pamięci wielu pokoleń widzów. Jego twórczość i występy nadal będą bawić i inspirować, a jego dziedzictwo jako jednego z najważniejszych polskich satyryków będzie trwało jeszcze długo po jego odejściu.

Żegnając Janusza Rewińskiego, wspominamy jego niezwykły wkład w kulturę i rozrywkę. Jego życie i kariera były pełne sukcesów i radości, które dzielił z publicznością przez dziesięciolecia. Dziękujemy za wszystko, co nam dał, i mamy nadzieję, że gdziekolwiek teraz jest, nadal rozśmiesza i inspiruje. Buenas noches, Senior Siarra!

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024