Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie jeden, a dwa festiwale kina koreańskiego już niebawem

Nie jeden a dwa festiwale filmu koreanskiego tej jesieni 2022

Nie jeden a dwa festiwale filmu koreanskiego tej jesieni 2022

Nośne metafory, niesamowite historie i wyraziste postaci – Polki i Polacy pokochali koreańskie kino, a niedawna popularność serialu “Squid Game” jest tego najlepszym przykładem. Wrzesień i październik będą prawdziwym świętem koreańskiej kinematografii w Polsce: najpierw Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich w Kinotece, a potem pierwsza edycja festiwalu we Wrocławiu. Poznajcie szczegóły!

Koreańskie kino od lat cieszy się ogromną – i stale rosnącą – popularnością na całym świecie. Nie inaczej w Polsce. Dyrektorka Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie Eunyoung Kang wyjaśnia: podczas dotychczasowych siedmiu edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich sale kinowe pękały w szwach. W związku z tym ósma edycja Festiwalu Filmów Koreańskich odbędzie się w Warszawie i po raz pierwszy także we Wrocławiu. Bardzo nas cieszy, że możemy coraz szerzej prezentować koreańską kinematografię w Polsce.   

Koreańskie nowości i klasyki zobaczymy w stołecznej Kinotece między 21 a 28 września. Z kolei dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty między 7 a 13 października w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się pierwszy Wrocławski Festiwal Filmów Koreańskich.

Jak co roku podczas święta koreańskiego kina zobaczyć będzie można najnowsze odkrycia, festiwalowe olśnienia, wyśmienite kino gatunkowe i retrospektywy cenionych postaci koreańskiej kinematografii. Przewodnicząca Rady Programowej festiwalu Joanna Łapińska zapowiada: Tegoroczny program podzielony jest na pięć sekcji. Zawiera, jak co roku, bogatą panoramę najnowszych fabularnych produkcji, w tej edycji wzbogaconą o cenione na całym świecie koreańskie animacje. Tradycyjnie też widzowie zobaczą dwie retrospektywy: bohaterem jednej z nich będzie ceniony aktor, Ma Dong-Seok drugiej zaś autor poruszających animacji Eric Oh.

Wydarzenia, hity i olśnienia

Filmem otwarcia będzie najnowsze dzieło Park Chan-wooka, świetnie przyjęty w Cannes film “Podejrzana” (“Decision to Leave”). W sekcji “Koreańskie hity” zobaczymy także inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami komedię “Escape from Mogadishu” w reż. Ryoo Seung-wan o najbardziej niesamowitej ewakuacji ambasady, jaką można sobie wyobrazić czy “Special Cargo” Park Dae Min z nieszablonową wiodącą rolą kobiecą, a także tegoroczny hit koreańskich kin: zobaczony dotychczas przez ponad 13 milionów Koreańczyków “The Roundup 2” w reż. Lee Sang-yonga, z wyśmienitą rolą Ma Dong-Seoka. Nie zabraknie najnowszego filmu klasyka koreańskiego kina, czyli Hong Sang-soo, jego “The Novelist’s Film”, czarno-biały obraz o podróży pewnej pisarki i spotkaniu z dawno niewidzianym  znajomym widzowie zobaczą w sekcji “Odkrycia i wydarzenia festiwali”. Wydarzeniem będzie też na pewno najnowszy – i bardzo chwalony przez krytyków – film Kore-edy Hirokazu “Broker”. Reżyser znakomitych “Złodziejaszków” wraca z opowieścią o mrocznych sekretach koreańskiego społeczeństwa, ponownie udowadniając, że jest mistrzem opowieści słodko-gorzkich, tak charakterystycznych dla koreańskiego kina.

Retrospektywy

Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów koreańskiego kina akcji, czyli Ma Dong-Seok, będzie bohaterem pierwszej retrospektywy tegorocznego festiwalu. Publiczność w Warszawie i we Wrocławiu zobaczy dwie części kryminalnego cyklu o policjancie (w tej roli właśnie Ma Dong-Seok), dla którego nie ma spraw niemożliwych, czyli “Bezkarnych” (“The Outlaws”) z 2017 r. w reż. Kang Yoon-Sunga i tegoroczny “The Roundup 2”.  Z kolei w “Gangsterze, glinie i diable” w reż. Lee Won-tae widzowie będą mogli docenić mroczną stronę aktora, tym razem wcielającego się w bossa przestępczego świata, który… współpracuje z policjantem, by znaleźć płatnego mordercę, który próbował go zabić.
 
Twórczość nagradzanego na całym świecie koreańskiego animatora Erica Oh będzie tematem drugiej retrospektywy festiwalu. Zobaczyć będzie można sześć perełek stworzonych przez wieloletniego rysownika Pixara, który wybrał własną artystyczną drogę (Oh pracował przy takich filmach jak “Toy Story” czy “Gdzie jest Dory?”). Retrospektywa Erica Oh obejmie m.in. nominowaną do Oscara “Operę” z 2020 i “Namoo” z 2021.

8th Warsaw Korean Film Festival 

Kinoteka PKiN
21-28 września

1st Wroclaw Korean Film Festival

Kino Nowe Horyzonty
7-13 października

ORGANIZATORZY:

Ambasada Republiki Korei w Polsce,
Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie,
Korean Film Council

PARTNERZY:
Kinoteka PKiN, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Gutek Film

PATRONI HONOROWI:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Polski Instytut Sztuki Filmowej

PATRONI MEDIALNI:
KINO, Ekrany

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024