Silesion.PL

serwis informacyjny

Trzy lata Katowickiej Karty Mieszkańca

KatowickaKarta Mieszkańca (KKM) w formie aplikacji i karty fot. UMK Kamil Kalkowski

Katowice mogą świętować trzeci rok istnienia Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM), która okazała się ogromnym sukcesem wśród mieszkańców. Ponad 115 tysięcy katowiczan korzysta już z tej innowacyjnej karty, która oferuje zniżki u ponad 130 partnerów. W ramach KKM mieszkańcy cieszą się obniżkami cen na basenach miejskich, festiwalach muzycznych i teatralnych, a także w wielu innych miejscach. To nie tylko oszczędności w portfelu, ale także wsparcie dla rozwoju miasta.

Od momentu uruchomienia programu, który miał miejsce 1 września 2020 roku, wydano już 115 784 karty. Najpopularniejszą formą rejestracji jest korzystanie z aplikacji mobilnej, która zdobyła uznanie aż 69 118 mieszkańców. Dodatkowo, 10 765 osób skorzystało z rejestracji przez stronę internetową, a 35 826 otrzymało plastikowe karty. Karta wirtualna, przypisana do karty płatniczej, stała się rozwiązaniem wygodnym dla 75 katowiczan.

Katowicka Karta Mieszkańca jest inicjatywą, która poza korzyściami dla mieszkańców przynosi także wymierne efekty dla miasta. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla, że celem KKM jest nagradzanie osób zameldowanych w Katowicach i płacących podatki w tym mieście. Dzięki zebranym środkom, miasto może inwestować w nowe baseny, place zabaw, zieleń miejską, a także organizować różnorodne wydarzenia kulturalne i sportowe. Jednym z najpopularniejszych korzyści wynikających z KKM jest zniżka na wstęp do miejskich basenów, gdzie mieszkańcy płacą jedynie 10 zł za godzinę, podczas gdy osoby spoza miasta muszą zapłacić 25 zł. To imponująca zniżka wynosząca aż 60%.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek w instytucjach kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 10 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 25 zł. To najwyższa zniżka oferowana w ramach KKM, bo wynosząca 60% – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program „Katowicka Karta Mieszkańca” realizowany jest od 1 września 2020 r. W ciągu trzech lat realizacji programu wydane zostały 115 784 kart, w tym:

 • zarejestrowanych poprzez aplikację: 69 118,
 • zarejestrowanych przez stronę internetową: 10 765,
 • wydanych w formie plastikowej: 35 826,
 • wydanych w formie karty wirtualnej – karta przypisana do karty płatniczej: 75.

Program Katowickiej Karty Mieszkańca nie tylko zyskuje na popularności, ale także rozwija się wraz z miastem. Obecnie bierze w nim udział 118 partnerów prywatnych i 15 jednostek miejskich. Zniżki obejmują szeroki zakres usług i rozrywek, od basenów, kortów tenisowych, siłowni, po festiwale muzyczne i teatralne, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, prawne, jubilerskie i wiele innych.

Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z obietnic wyborczych prezydenta Marcin Krupy i zyskała ogromne wsparcie mieszkańców miasta. W ciągu trzech lat istnienia programu mieszkańcy Katowic skorzystali z ponad pół miliona zniżek, oszczędzając ponad 9 milionów złotych. Najpopularniejszym obiektem, na którym korzystano z zniżek, jest Basen Brynów, gdzie odnotowano ponad 232 tysiące transakcji i udzielono zniżek na kwotę przekraczającą 3,2 miliona złotych. Basen Burowiec także cieszy się dużą popularnością, z 171 tysiącami transakcji i ponad 3,4 milionami złotych oszczędności. Basen Zadole, działający od września 2022 roku, udzielił ponad 86 tysięcy zniżek o łącznej wartości przekraczającej 1,4 miliona złotych.

Zniżki w obiektach miejskich i firmach prywatnych

KKM nie tylko wpływa na obiekty sportowe, ale także na kulturę. Mieszkańcy Katowic korzystali z zniżek na spektakle w teatrach, festiwale muzyczne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Dzięki KKM mogli zaoszczędzić na biletach do różnych instytucji kulturalnych w mieście.

Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z głównych zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy. – Ponad 115,7 tys. wyrobionych kart potwierdza, że to był bardzo dobry pomysł. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom pozostało już ponad 9 mln zł. Zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – naprawdę warto! – mówi prezydent Marcin Krupa.

Katowicka Karta Mieszkańca to nie tylko narzędzie oszczędzania pieniędzy, ale także wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i instytucji kulturalnych. Program ten kontynuuje swoją rozwijającą się historię i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju Katowic i zadowolenia ich mieszkańców.

Dla kogo KKM?

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Karta, a może aplikacja?

Katowicką Kartę Mieszkańca można pozyskać w trzech różnych formach. Każda z nich jest jednakowo ważna i uprawnia do takiej samej liczby zniżek. Kartę mieszkańca można uzyskać w wersji elektronicznej (samodzielnie mogą to zrobić tylko osoby zameldowane na stałe) – poprzez aplikację mobilną (Katowicka Karta Mieszkańca) lub stronę internetową. Można też przypisać KKM do posiadanej karty bankowej (tzw. karta wirtualna) lub uzyskać kartę w wersji plastikowej (na wzór karty kredytowej). Wszystkich trzech form karty można używać jednocześnie lub korzystać z dowolnie wybranej przez siebie formy.KKM wydawana jest bezterminowo, przy czym ograniczeniu podlegają uprawnienia do posiadania zniżek. Okres ważności uprawnień do zniżek wynosi 2 lata od daty wydania KKM, z możliwością odnowienia na kolejne okresy. W przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Katowicach, przedłużenie okresu obowiązywania zniżek następować będzie automatycznie. W pozostałych przypadkach, w celu odnowienia uprawnień należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta KKM, o czym osoby te są informowane poprzez preferowany przez siebie kanał komunikacji, tj. pocztą elektroniczną lub przez SMS.
Pełny wykaz zniżek oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: kkm.katowice.eu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023