Silesion.PL

serwis informacyjny

Muzeum, zegar i inne atrakcje. Harmonogram obchodów stulecia Lecha Poznań

Muzeum Lecha Poznan Wizualizacja fotorealistyczna 2022

Muzeum Lecha Poznan Wizualizacja fotorealistyczna 2022

Dokładnie 19 marca przypadają setne urodziny Lecha Poznań, ale sympatycy Kolejorza będą je świętować przez cały rok. Pora odsłonić karty i przedstawić harmonogram jubileuszowych obchodów. Wśród priorytetowych projektów jest otwarcie klubowego muzeum, a także odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej przed przebudową obiektu.

Gwoli wyjaśnienia – chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Natomiast formalności związane z założeniem klubu i zwłaszcza zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922 i ta data traktowana jako oficjalne urodziny. Harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok. W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole – koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie.

Muzeum w sercu stadionu

Jednym z najważniejszych projektów, jaki będzie zrealizowany, jest zbudowanie i otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Ten pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, było kilka przymiarek, ale wkraczając w rok stulecia nabrał w końcu realnych kształtów. Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie to zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana, co przez jakiś czas oznaczać będzie utrudnienia.

W dzisiejszych czasach ważne jest to, żeby muzeum łączyło tradycję z nowoczesnością, dlatego oprócz trofeów, pamiątek i replik symbolicznych obiektów, znajdą się również nowoczesne rozwiązania multimedialne. Szczególne miejsce znajdą wspomnienia związane z występami w europejskich pucharach, w których Lech napisał wyjątkowo barwną historię. Jeśli chodzi o pamiątki, to gromadzone są od dłuższego czasu. Jeśli ktoś z Państwa jest w stanie nam pomóc zgromadzić kolejne cenne rzeczy związane z historią Kolejorza, to prosimy o kontakt pod adresem: maciej.henszel@lechpoznan.pl lub telefonicznie: 698 197 986.

Celem jest to, żeby to było ciekawe miejsce na mapie Poznania, interesujące nie tylko dla fanatyków, ale również dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Dodajmy, że muzeum będzie miało własną identyfikację wizualną – logo wynika z historycznej typografii i wprost nawiązuje do figury z herbu KKS Lech. Natomiast liternictwo logotypu zostało zainspirowane krojami bezszeryfowymi, które stosowano na klubowych materiałach graficznych od lat 60. do 90. Koszt stworzenia muzeum wyniesie około dwóch milionów złotych i w całości pokryty zostanie wyłącznie z klubowego budżetu. Prace budowalne ruszą wkrótce, ponieważ uzyskane zostały już wszystkie pozwolenia. Później czeka jeszcze etap zagospodarowania stworzonej przestrzeni według projektu, a finalny etap to oficjalne otwarcie – dokładna data podana zostanie w osobnym komunikacie, ale prawdopodobnie będzie to ostatni kwartał 2022.

Muzeum Lecha Poznań - Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.
Muzeum Lecha Poznań – Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.

Zegar i inne aktywności rocznicowe

Oczywiście muzeum to największa, ale nie jedyna atrakcja związana ze stuleciem, dlatego poniżej prezentujemy ramowy harmonogram planowanych wydarzeń. Część aktywności już za nami – jeszcze latem odbyła się premiera rocznicowego herbu i identyfikacji wizualnej, zaprezentowano także specjalnie zaprojektowaną koszulkę retro, której wyprodukowano tylko 1922 sztuki. Pod koniec stycznia zakończono głosowanie w plebiscycie na Złotą XI 100-lecia Lecha, a podsumowywany jest właśnie etap szkolny Olimpiady wiedzy o klubie. Wraz ze sponsorem głównym, marką Lech Pils wybrany został też projekt rocznicowej flagi, a w styczniu premierę miał spot rocznicowy.

W planach jest przeniesienie odrobiny historii ze starego stadionu przy Bułgarskiej do jego nowoczesnej wersji, z której Lech Poznań korzysta dzisiaj. Stary dom Kolejorza miał dwa symbole – jupitery, a także zegar. Oba elementy bardzo charakterystyczne i ten drugi prawdopodobnie będzie odtworzony, żeby znów towarzyszył meczom, jakie niebiesko-biali rozgrywają w roli gospodarza. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to i możemy uchylić rąbka tajemnicy, że został już stworzony projekt i zlecenie produkcji.

Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak objął patronatem honorowym obchody stulecia istnienia Lecha Poznań.

Muzeum Lecha Poznań – Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.

Hamonogram obchodów stulecia Lecha Poznań

I KWARTAŁ

  • Dedykowane grafiki wokół stadionu
  • Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej
  • Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu “Złota XI Stulecia Lecha Poznań”
  • Finał akcji “Flaga na 100-lecie” z Lech Pils
  • Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie
  • Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej
  • Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania

II KWARTAŁ 

  • Wydawnictwo rocznicowe: komiks
  • Wydawnictwo rocznicowe: książka
  • Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton
  • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu
  • Upominki dla najwierniejszych kibiców
  • Rocznicowy reportaż
  • Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań
  • Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ

  • Wystawa fotograficzna 
  • Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ)

  • Okolicznościowy branding karty PEKA
  • Rocznicowa edycja Lech C

Inforacja prasowa. Źródło: lechpoznan.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024