Silesion.PL

serwis informacyjny

Muzeum, zegar i inne atrakcje. Harmonogram obchodów stulecia Lecha Poznań

Muzeum Lecha Poznań - Wizualizacja fotorealistyczna

Muzeum Lecha Poznań - Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.

Dokładnie 19 marca przypadają setne urodziny Lecha Poznań, ale sympatycy Kolejorza będą je świętować przez cały rok. Pora odsłonić karty i przedstawić harmonogram jubileuszowych obchodów. Wśród priorytetowych projektów jest otwarcie klubowego muzeum, a także odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej przed przebudową obiektu.

Gwoli wyjaśnienia – chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Natomiast formalności związane z założeniem klubu i zwłaszcza zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922 i ta data traktowana jako oficjalne urodziny. Harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok. W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole – koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie.

Muzeum w sercu stadionu

Jednym z najważniejszych projektów, jaki będzie zrealizowany, jest zbudowanie i otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Ten pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, było kilka przymiarek, ale wkraczając w rok stulecia nabrał w końcu realnych kształtów. Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie to zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana, co przez jakiś czas oznaczać będzie utrudnienia.

W dzisiejszych czasach ważne jest to, żeby muzeum łączyło tradycję z nowoczesnością, dlatego oprócz trofeów, pamiątek i replik symbolicznych obiektów, znajdą się również nowoczesne rozwiązania multimedialne. Szczególne miejsce znajdą wspomnienia związane z występami w europejskich pucharach, w których Lech napisał wyjątkowo barwną historię. Jeśli chodzi o pamiątki, to gromadzone są od dłuższego czasu. Jeśli ktoś z Państwa jest w stanie nam pomóc zgromadzić kolejne cenne rzeczy związane z historią Kolejorza, to prosimy o kontakt pod adresem: maciej.henszel@lechpoznan.pl lub telefonicznie: 698 197 986.

Celem jest to, żeby to było ciekawe miejsce na mapie Poznania, interesujące nie tylko dla fanatyków, ale również dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Dodajmy, że muzeum będzie miało własną identyfikację wizualną – logo wynika z historycznej typografii i wprost nawiązuje do figury z herbu KKS Lech. Natomiast liternictwo logotypu zostało zainspirowane krojami bezszeryfowymi, które stosowano na klubowych materiałach graficznych od lat 60. do 90. Koszt stworzenia muzeum wyniesie około dwóch milionów złotych i w całości pokryty zostanie wyłącznie z klubowego budżetu. Prace budowalne ruszą wkrótce, ponieważ uzyskane zostały już wszystkie pozwolenia. Później czeka jeszcze etap zagospodarowania stworzonej przestrzeni według projektu, a finalny etap to oficjalne otwarcie – dokładna data podana zostanie w osobnym komunikacie, ale prawdopodobnie będzie to ostatni kwartał 2022.

Muzeum Lecha Poznań - Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.
Muzeum Lecha Poznań – Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.

Zegar i inne aktywności rocznicowe

Oczywiście muzeum to największa, ale nie jedyna atrakcja związana ze stuleciem, dlatego poniżej prezentujemy ramowy harmonogram planowanych wydarzeń. Część aktywności już za nami – jeszcze latem odbyła się premiera rocznicowego herbu i identyfikacji wizualnej, zaprezentowano także specjalnie zaprojektowaną koszulkę retro, której wyprodukowano tylko 1922 sztuki. Pod koniec stycznia zakończono głosowanie w plebiscycie na Złotą XI 100-lecia Lecha, a podsumowywany jest właśnie etap szkolny Olimpiady wiedzy o klubie. Wraz ze sponsorem głównym, marką Lech Pils wybrany został też projekt rocznicowej flagi, a w styczniu premierę miał spot rocznicowy.

W planach jest przeniesienie odrobiny historii ze starego stadionu przy Bułgarskiej do jego nowoczesnej wersji, z której Lech Poznań korzysta dzisiaj. Stary dom Kolejorza miał dwa symbole – jupitery, a także zegar. Oba elementy bardzo charakterystyczne i ten drugi prawdopodobnie będzie odtworzony, żeby znów towarzyszył meczom, jakie niebiesko-biali rozgrywają w roli gospodarza. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to i możemy uchylić rąbka tajemnicy, że został już stworzony projekt i zlecenie produkcji.

Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak objął patronatem honorowym obchody stulecia istnienia Lecha Poznań.

Muzeum Lecha Poznań – Wizualizacja fotorealistyczna źródło: lechpoznan.pl.

Hamonogram obchodów stulecia Lecha Poznań

I KWARTAŁ

 • Dedykowane grafiki wokół stadionu
 • Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej
 • Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu “Złota XI Stulecia Lecha Poznań”
 • Finał akcji “Flaga na 100-lecie” z Lech Pils
 • Urodziny 19 marca – pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie
 • Duma Poznania – rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej
 • Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania

II KWARTAŁ 

 • Wydawnictwo rocznicowe: komiks
 • Wydawnictwo rocznicowe: książka
 • Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton
 • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu
 • Upominki dla najwierniejszych kibiców
 • Rocznicowy reportaż
 • Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań
 • Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ

 • Wystawa fotograficzna 
 • Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ)

 • Okolicznościowy branding karty PEKA
 • Rocznicowa edycja Lech C

Inforacja prasowa. Źródło: lechpoznan.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).