Muzeum Śląskie: Projekt Ukrainer, wystawa prac Ryszarda Czernowa oraz spotkanie z archeologią
Muzeum Śląskie w Katowicach w najbliższych dniach poleca Państwa uwadze nadchodzące wydarzenia: projekcję filmu dokumentalnego „Jak zaczął się 24 luty?” w reżyserii Ukraińca – Mykoły Nosoka, wykład profesora Andrzeja Niwińskiego w ramach cyklu „Spotkań z archeologią” oraz nową wystawę czasową, na której prezentowane będą prace Ryszarda Czernowa.
Wtorek 31.01, godz. 17:00 – Czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego
Projekcja filmu dokumentalnego „Jak zaczął się 24 luty?” w reżyserii Mykoły Nosoka
Film zrealizowano w ramach medialnego projektu Ukraїner, którego realizację rozpoczęto w 2016 roku. Celem było pokazanie nieznanej do tej pory strony Ukrainy. W ramach projektu odbyło się ponad 300 ekspedycji etnograficzno-antropologicznych, które obejmowały 16 historycznych regionów Ukrainy — od Słobożańszczyzny po Podole, od Wołynia po Tawrię, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów.
Na dokument składają się wywiady przeprowadzone z osobami, które na różnych płaszczyznach walczą na wojnie z Rosją (w tym też z Natalią Panchenko – liderką diaspory ukraińskiej w Polsce). Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę zmieniła życie każdego Ukraińca. Z dnia na dzień pracownicy banków, sektora IT, kultury i innych branż stali się żołnierzami i wolontariuszami, ludźmi stawiającymi opór największemu zagrożeniu dla pokojowego życia w całej Europie.
Reżyserem jest utalentowany filmowiec – Mykola Nosok, wcześniej w ramach tego samego projektu stworzył niesamowite filmy krótkometrażowe o rzemiośle, tradycjach, społecznościach mieszkających w Ukrainie: „Kim są Polacy Ukrainy?”, „Góry Karpaty i buddyzm z Donbasu”, a także cykl filmów „Usłyszcie głos Mariupola” i wiele innych.
Spotkanie poprowadzi Alina Vus – członkini Ukrainera, która przed projekcją opowie o filmie oraz o samym projekcie.Wydarzenie ze względu na tematykę przeznaczone dla widzów pełnoletnich.
Czwartek 2.02, godz. 18:00 – budynek Spichlerz
Wernisaż wystawy „Ryszard Czernow Vanitas 2023”
Ryszard Czernow to artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej.
Na wystawie będzie można podziwiać najnowsze i nieco starsze cybergrafie. Autorska technika obrazowania, którą posługuje się Czernow, została zdefiniowana w 2001 roku jako sposób rysowania za pomocą światła w przestrzeni oprogramowania komputerowego. Tworzone kompozycje są efektem pracy podobnej do cyfrowego malarstwa i grafiki, ich punktem wyjścia jest jednak medium fotograficzne. W prezentowanych na wystawie dziełach artysta skupia się na materii, tworząc obrazowe opowieści o jej rozpadzie oraz pochłanianiu przez nią świadectw ludzkiej bytności. W ten sposób Czernow ukazuje widzowi skamieniałości tego, co znamy, co jest nam bliskie, ale przeminęło. Stykając się z pracami prezentowanymi na wystawie, można odnieść wrażenie, że dokumentują one stan rzeczy po nieokreślonej katastrofie, albo że obserwujemy kadry z jakiegoś postapokaliptycznego filmu.
Kurator wystawy – Kamil Myszkowski
Wystawa dostępna będzie do 7.05.2023 r.
Czwartek 9.02, godz. 18:00 – sala A, poziom -3
Wykład „Królewskie grobowce i mieszkanie przeora.
Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)” w ramach muzealnego cyklu „Spotkania z archeologią”. Gościem będzie prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie stanowi fantastyczny dodatek do prezentowanej w Muzeum wystawy „Mumia Tajemniczej Damy”. Profesor Niwiński jest cenionym egiptologiem, w szczególności w zakresie ikonografii religijnej starożytnego Egiptu. Od ponad dwudziestu lat kieruje polsko-egipską misją archeologiczną prowadzącą badania na terenie doliny Deir el-Bahari na zachodnim brzegu Nilu, nieopodal świątyni królowej Hatszepsut.
Profesor uchyli rąbka tajemnicy na temat pracy polskich archeologów, którzy od ponad 20 lat prowadzą poszukiwania na skalnych zboczach otaczających zespół świątyń w Deir el-Bahari, czyli w centrum nekropolii starożytnych Teb – stolicy państwa faraonów w drugim tysiącleciu p.n.e.
Podczas wykopalisk dokonano ważnych odkryć. Zabezpieczając znajdujące się tam królewskie grobowce, wykonano prace porównywalne z budową piramid. Polska misja archeologiczna znajduje się u progu odsłonięcia nieznanych dotąd grobowców, co będzie największym odkryciem w Egipcie od czasów znalezienia grobu Tutanchamona!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).