Silesion.PL

serwis informacyjny

Murcki będą miały większy Miejski Dom Kultury

Katowice stały się właścicielem budynku przy ul. Wojtalewicza 2a Fot. D. Czapla

Katowice stały się właścicielem budynku przy ul. Wojtalewicza 2a. Odkupiony od Spółdzielni Rolniczo-Handlowej obiekt zostanie przeznaczony na potrzeby Miejskiego Domu Kultury w Murckach.

– Kwestię konieczności powiększenia przestrzeni na działalność kulturalną w Murckach mieszkańcy sygnalizowali mi podczas spotkań w dzielnicy. Nabycie nieruchomości stanowi kluczowy krok do stworzenia nowego miejsca, gdzie mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy będą mogli wspólnie spędzać czas. Dzięki temu oferta kulturalna MDK w Murckach będzie szersza – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dziś, czyli 28 marca, miasto Katowice podpisało akt notarialny, dzięki któremu pozyskało nieruchomość zabudowaną budynkiem handlowo-usługowym o powierzchni blisko 600 m2.

Budynek obecnie funkcjonującego Domu Kultury przy ul. P. Kołodzieja jest wynajmowany od Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Oznacza to, że miasto nie ma możliwości wykonania remontu czy też rozbudowy tego obiektu w taki sposób, by w pełni spełniał oczekiwania mieszkańców. Z kolei budynek, który zostanie przeznaczony na dzielnicowy Dom Kultury, znajduje się w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji – tuż przy Placu Kasprowicza. Jest też on większy od budynku przy ul. P. Kołodzieja, powierzchnia użytkowa lokalu to 600 m², z czego zdecydowana większość znajduje się na łatwo dostępnym parterze bez schodów. Dla porównania powierzchnia użytkowa budynku, w którym obecnie znajduje się MDK wynosi 270 m², a więc jest blisko 2,5 razy mniejsza. Dla osób z obrzeży dzielnicy dostępny będzie w sąsiedztwie miejski parking.

Budynek przy ul. Wojtalewicza 2a pełni obecnie funkcję handlowo-usługową, więc konieczna będzie kompleksowa adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia Domu Kultury. Priorytetem jest, by nowa przestrzeń zapewniała bogatszą ofertę kulturalną i edukacyjną oraz umożliwiała integrację społeczności lokalnej.

– Przeniesienie siedziby murckowskiej filii naszego domu kultury do nowego, większego i lepiej położonego obiektu, to dla nas nowe wyzwanie. Murcki na pewno zasługują na ten nowy obiekt, który pozwoli na poszerzenie oferty domu kultury. Położenie w samym centrum dzielnicy ułatwi dostęp dla wszystkich mieszkańców. Zdecydowanie polepszy się także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Mamy już wstępne plany na poszerzenie działalności, która wykorzysta nowe możliwości lokalowe. Będziemy jeszcze nad nimi pracować konsultując się ze mieszkańcami, radnymi oraz całą społecznością tej bardzo aktywnej dzielnicy – mówi Bogdana Kallus, dyrektor MDK „Południe”.

W Murckach działa obecnie filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Katowicach. W ubiegłym roku z oferty filii MDK-u skorzystało ok. 2000 mieszkańców Murcek i okolic. Dom kultury jest miejscem spotkań seniorów integrujących się podczas cyklicznych „Kawowych fife’ów” oraz grupy „Radość życia”. Działa tutaj „Kabaret z Trudką” w którym realizują się murckowskie seniorki. Dom kultury jest także miejscem spotkań dla murckowskiej Rady Dzielnicy nr 18, koła Związku Górnośląskiego oraz Klubu Miłośników Murcek – pasjonatów dziejów dzielnicy. Warto wspomnieć o corocznym święcie murckowskich artystów, wystawiających, od niemal 20 lat, swoje prace podczas ekspozycji „Twórcy murckowscy”. W domu kultury działa również pracownia ceramiki dla dzieci i dorosłych, zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia jogi oraz realizowane są inicjatywy finansowane z Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu: „Hortiterapia – zdrowie z ogródka”, „Aktywny przedszkolak”, gdzie najmłodsi mieszkańcy Murcek biorą udział m.in. w zajęciach edukacji regionalnej oraz „Gimnastyka korekcyjna reha-fitness” dla dorosłych i dla dzieci. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024