Silesion.PL

serwis informacyjny

W ramach zadania objętego przetargiem posadzonych zostanie 1345 drzew w Katowicach

fot. KAW

1345 nowych drzew zostanie zasadzonych w kilkudziesięciu miejscach w Katowicach. Trwa postępowanie przetargowe na realizację nasadzeń zastępczych m.in. w rejonie katowickich przedszkoli i szkół, w Parku Kościuszki czy wzdłuż DTŚ – od ul. Brackiej do ul. Jana Pawła II. Swoje oferty wykonawcy mogą składać do 7 maja. Wykonanie nasadzeń planowane jest na jesień.

 Mieszkańcy chcą mieć więcej zieleni wokół siebie, widać to m.in. po zgłaszanych projektach do katowickiego Budżetu Obywatelskiego czy Zielonego Budżetu. Dzięki niej miasto jest przestrzenią przyjazną do życia dla każdego. Sporą część powierzchni Katowic stanowią lasy, ale mamy również liczne parki, które chętnie odwiedzają mieszkańcy naszego miasta. Wprowadzamy również zieleń tam, gdzie wcześniej jej nie było albo było jej mało – stąd nasadzenia na al. Korfantego, drzewa na ul. Dworcowej oraz zazielenienie ul. Warszawskiej – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W Katowicach pojawią się klony, świerki, dęby, śliwy

W ramach ogłoszonego przetargu sadzone będą takie gatunki drzew jak m.in.: świerk serbski, klon polny, dąb szypułkowy, klon pospolity, grab pospolity, śliwa wiśniowa oraz lipa drobnolistna. Zestawienie tych gatunków zostało przygotowane we współpracy ze specjalistami z Zakładu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz z jednostkami oświatowymi na terenach, których mają być wykonane nasadzenia. – To gatunki, które już sprawdziły się w naszym mieście i wiemy, że mogą się przyjąć nawet przy tak ruchliwej drodze jak DTŚ. Dodatkowo przy doborze drzew braliśmy pod uwagę już istniejące nasadzenia, aby zachować ich ciągłość w danym terenie, co oczywiście wpływa na estetykę danego miejsca – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Nowe drzewa pojawią się niemal w całym mieście. To między innymi prawie 60 szkół i przedszkoli w różnych częściach miasta, np.: Miejskie Przedszkole nr 14 w Koszutce, Miejskie Przedszkole Nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi na os. Witosa, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Śródmieściu, Szkoła Podstawowa nr 59 im. Jana Matejki na os. Tysiąclecia, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 15 w Ligocie-Panewnikach, Miejskie Przedszkole nr 62 w Janowie-Nikiszowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 w Szopienicach-Burowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Giszowcu czy Technikum nr 15 im. Tomasza Klenczara w Kostuchnie. Ponadto drzewa będą sadzone także pomiędzy ul. Gliwicką a stawem Maroko, w Parku Kościuszki, przy ul. Bohdanowicza, w rejonie ul. Tysiąclecia i ul. Mieszka I oraz przy ul. Pijarskiej.

Sadzone drzewa będą miały minimum 12 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości jednego metra.

Ostatni etap realizacji kompleksu sportowego przy Asnyka

Nasadzenia drzew zostaną zrealizowane w ramach inwestycji, której efekt jest już widoczny i od ponad roku służy mieszkańcom, czyli budowy kompleksu sportowego przy ul. Asnyka. W dawnym miejscu boiska „Kolejarz” powstał nowoczesny i wielofunkcyjny stadion, umożliwiający uprawianie wielu dyscyplin. Kompleks sportowy wyposażony jest w boisko piłkarskie z nawierzchnią syntetyczną, boisko do baseballu z nawierzchnią z trawy naturalnej i mączki, boiska do piłki plażowej czy boisko wielofunkcyjne. Znalazła się tu także 5-torowa bieżnia z nawierzchnią poliuretanową, tor z fragmentem bieżni prostej do biegu na 100 metrów, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, przestrzeń do skoków o tyczce czy miejsce do skoków w dal. Całość kosztowała blisko 42,7 mln zł.

– Ten kompleks sportowy to miejsce o szerokim wachlarzu możliwości, gdzie każdy mieszkaniec Katowic znajdzie coś dla siebie. Infrastruktura została zaplanowana i zrealizowana tak, by umożliwiała zarówno organizację profesjonalnych wydarzeń sportowych, jak również spędzanie wolnego czasu przez amatorów rekreacji i aktywnego wypoczynku – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Zielone Katowice

Katowice inwestują w zieleń. Kilka dni temu zakończyła się modernizacja kręgu tanecznego wraz z zagospodarowaniem pobliskiej przestrzeni w Dolinie Trzech Stawów. To inwestycja zrealizowana w ramach projektu polegającego na przebudowie i budowie w Katowicach pięciu przestrzeni parkowych. Nowe i odnawiane miejsca do spędzania czasu na łonie natury znajdą się również w Wełnowcu, dolinie rzeki Ślepiotki, u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda oraz przy ul. Wantuły. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł.

Trwa również rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów, a w ubiegłym roku zakończyły się projekty obejmujące rewitalizację przestrzeni wokół stawu Kozubek oraz Stargańca. Natomiast w centrum Katowic zakończono zieloną metamorfozę ul. Warszawskiej, w ramach której zasadzono 70 drzew oraz ponad 2,6 tys. krzewów, 2,7 tys. sztuk bylin i traw oraz 192 pnącza.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024