Mistrz olimpijski nie dał rady uczestnikom Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich
Dawid Tomala, Jacek Wszoła, Małgorzata Hołub-Kowalik – to tylko niektóre nazwiska wielkich gwiazd, które odwiedziły uczestników zawodów eliminacyjnych cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”. A część dzieciaków pewnie do końca życia zapamięta swój zwycięski bieg z mistrzem olimpijskim!
Tym razem młodzi adepci lekkiej atletyki rywalizowali w zawodach eliminacyjnych w Opolu i Gorzowie Wielkopolskim. W sumie we wrześniu odbędzie się szesnaście takich zawodów, a cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
– W zawodach bierze udział ponad pięćset dzieci, a chętnych było znacznie więcej, ale niestety nie mogliśmy wszystkich przyjąć. Dlatego pozostałych zaprosiliśmy do Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie też świetnie się bawili – opowiada Janusz Trzepizur, były skoczek wzwyż i medalista mistrzostw Europy, a dziś prezes Opolskiego Związku Lekkiej Atletyki i koordynator zawodów w Opolu.
Właśnie w Opolu z młodymi pasjonatami sportu spotkały się tłumy olimpijczyków, w tym medalistów igrzysk, m.in. mistrzowie olimpijscy w skoku wzwyż Jacek Wszoła i w chodzie sportowym Dawid Tomala. Byli też inni znakomici lekkoatleci, jak Anna Wielgosz i Anna Brzezińska, czy pięciokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich Barbara Bieganowska-Zając. Na stadion im. Opolskich Olimpijczyków przyjechał także wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Bartłomiej Bonk.
– Mamy stadion, który nosi imię opolskich olimpijczyków i całe grono opolskich olimpijczyków na bieżni. To wspaniała sprawa, bo spotkania z gwiazdami zawsze wywołują emocje wśród młodych ludzi. No i część z nich może się chwalić, że wygrała bieg z mistrzem olimpijskim, bo Dawid Tomala wystartował w jednym z nich i nie zwyciężył – dodaje Trzepizur.
Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim, również z ponad pięciusetosobową grupą dzieciaków, spotkały się polskie specjalistki w biegu na 400 metrów Małgorzata Hołub-Kowalik i Kornelia Lesiewicz.
– Wierzę, że takie spotkania dają sporo „poweru” tym młodym ludziom, ale dają również mi. Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie to doskonały program, który, o tym jestem przekonana, przyniesie efekty w postaci odkrycia wielu lekkoatletycznych talentów – mówiła Hołub-Kowalik.
W zawodach biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Za nami już zawody eliminacyjne w Wieliczce, Słupsku, Olsztynie, Lublinie, Częstochowie, Włocławku, Stalowej Woli, Karpaczu, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Opolu i Gorzowie Wielkopolskim. 17 września cykl zawita do Białegostoku, a ostatnią eliminacją będą zawody w Szczecinie, które odbędą się 18 września. Wtedy poznamy ostatnich uczestników ogólnopolskiego finału, zaplanowanego na 30 września i 1 października w Warszawie.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).