Mieszkańcy Tysiąclecia w Katowicach wypowiedzą się w sprawie nocnej prohibicji
W Katowicach, mieszkańcy osiedla Tysiąclecia mają okazję wypowiedzenia się w sprawie wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na swoim terenie. To efekt inicjatywy Rady Dzielnicy, która podjęła uchwałę w tej sprawie, a także głosów mieszkańców podczas spotkań z prezydentem Katowic. Prohibicja w nocy jest obecna już w kilku dzielnicach Katowic, ale teraz to osiedle Tysiąclecia staje przed decyzją, która może znacząco wpłynąć na życie nocne tej dzielnicy.
Historia “Nocnej Prohibicji” w Katowicach
Pierwszy zakaz nocnej sprzedaży alkoholu został wprowadzony w lipcu 2018 roku w śródmieściu Katowic. Następnie rozwiązanie to objęło inne dzielnice, takie jak Szopienice-Burowiec, Załęże, Dąbrówka Mała, Bogucice i Koszutka. Zakaz dotyczy godzin od 22:00 do 6:00 rano i ma na celu ograniczenie spożywania alkoholu w miejscach publicznych w nocy.
Decyzja w rękach mieszkańców
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zdecydował, że mieszkańcy osiedla Tysiąclecia zostaną poproszeni o opinię w sprawie nocnej prohibicji. Zarządzenie w tej sprawie podpisał 3 listopada 2023 roku. Przed ostateczną decyzją, władze chcą usłyszeć głosy mieszkańców i poznać ich zdanie na ten temat. Wszystko odbywa się w duchu partycypacji społecznej i zaangażowania mieszkańców w proces podejmowania decyzji, które mają wpływ na ich otoczenie.
– Rozważania dotyczące tego czy w danej dzielnicy wprowadzić tzw. nocną prohibicję są efektem oddolnej inicjatywy – w tym przypadku Rady Dzielnicy osiedla Tysiąclecia, która podjęła stosowną uchwałę. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, chcemy zapytać o opinię mieszkańców. Zachęcam do wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przypomnę, że „nocna prohibicja” działa już w kilku dzielnicach – w Śródmieściu, Załężu, Szopienicach-Burowcu, Bogucicach, Dąbrówce Małej i Koszutce. Po raz pierwszy to rozwiązanie zostało wprowadzone w 2018 roku w Śródmieściu i zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak z resztą pokazują policyjne statystyki to rozwiązanie, które przynosi efekty – dodaje prezydent.
Konsultacje społeczne w listopadzie i grudniu
Konsultacje społeczne z mieszkańcami Tysiąclecia odbędą się na przełomie listopada i grudnia 2023 roku. Mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić swoje zdanie na otwartym spotkaniu oraz za pomocą ankiety online. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta do końca grudnia. Podczas spotkania wezmą udział także przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji, co pozwoli na uwzględnienie różnych perspektyw i potrzeb w procesie podejmowania decyzji.
– Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów. Także Radne i Radni Dzielnicy w trakcie podejmowania uchwały poparli 10-cioma głosami za, przy jednym głosie przeciw, ten wniosek mieszkańców. Tak zwana „nocna prohibicja” obowiązująca w dzielnicach pobliskich – Śródmieściu, Koszutce i Załężu – spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja Rady Dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna – mówi Marek Sobczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia.
Efekty i skutki “Nocnej Prohibicji”
Statystyki wskazują, że wprowadzenie prohibicji w innych dzielnicach Katowic przyniosło pozytywne efekty. Liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych drastycznie spadła. Po pierwszym roku obowiązywania zakazu, liczba pouczeń zmniejszyła się o 54%, a doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję o 29%. Podobne wyniki odnotowano w przypadku Straży Miejskiej. Efektem wprowadzenia prohibicji była także relokacja nocnych sklepów sprzedających alkohol z innych dzielnic na teren Tysiąclecia.
Decyzja w sprawie nocnej prohibicji w osiedlu Tysiąclecia Katowic jest przykładem partycypacji społecznej w procesie podejmowania istotnych decyzji. To mieszkańcy mają szansę zdecydować, czy chcą wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w nocy na swoim terenie. Wynik konsultacji może wpłynąć na jakość życia i bezpieczeństwo w tej dzielnicy. Warto docenić podejście władz miasta do angażowania społeczności lokalnej w proces podejmowania decyzji.
Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże oraz Dąbrówka Mała i Bogucice. Natomiast w tym roku prohibicję wprowadzono na terenie Koszutki. O wprowadzenie nocnej prohibicji na osiedlu wystąpiła Rada Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia, podejmując w tym celu 12 września stosowną uchwałę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).