Silesion.PL

serwis informacyjny

Michel Platini aresztowany! Korupcja i mundial w Katarze

We wtorkowy poranek 18 czerwca 2019 r. aresztowano byłego prezydenta UEFA, Michela Platiniego. Jak informują zagraniczne media, zatrzymanie ma związek z nieprawidłowościami przy przyznaniu Katarowi organizacji finałów piłkarskich mistrzostw świata, które odbędą się w 2022 roku.

Informację podaną najpierw przez francuskie media potwierdził w rozmowie z Agencją Reutera przedstawiciel francuskich organów sądowych. Jak informują media, Platini został zatrzymany w swojej ojczyźnie i przewieziony do Biura Antykorupcyjnego Policji Sądowej (OCLCIFF). Ma być zamieszany w aferę korupcyjną i tzw. “domniemanie fałszowania głosowania” przy wyborze gospodarza mundialu w 2022 roku.

Michel Platini

Prokuratura bada możliwe nieprawidłowości przy wyborze organizatora mundialu w 2022 roku. Istnieją podejrzenia, że mogło dojść do przekupienia członków Komitetu Wykonawczego FIFA w zamian za oddanie głosu na Katar. Prokuratura do spraw afer finansowych w Nanterre chce stwierdzić, czy do głosowania na Katar skłonił Platiniego w 2010 roku ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Katarczycy mieli obiecać temu ostatniemu, że zainwestują w paryski klub Paris-Saint Germain pod warunkiem, że Francja ułatwi im uzyskanie prawa do organizacji mundialu.

Sarkozy miał w czasie kolacji w Pałacu Elizejskim poprosić Platiniego, by zamiast oddać głoś na Stany Zjednoczone, zagłosował na Katar. Według “Mediapart”, które jako pierwsze poinformowało o kłopotach Platiniego, w aferę może być zamieszany również Claude Gueant, były doradca Nicolasa Sarkozy’ego, byłego prezydenta Francji.

Michel Platini

Michel Platini w 2007 roku został wybrany na stanowisko prezydenta UEFA. Tę funkcję pełnił przez osiem lat, a jego karierę przerwała inna afera. Od 2015 roku Platini jest wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej, ponieważ cztery lata wcześniej przyjął w niejasnych okolicznościach dwa miliony franków szwajcarskich od ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera, obecnie również zawieszonego.

Juventus Turyn Zbigniwe Boniek i Michel Platini

Początkowo kara Platiniego miała trwać osiem lat, ale została później skrócona do czterech i kończy się w październiku 2019 roku.Michel Platini w przeszłości był piłkarzem. Grał w barwach AS Nancy, AS Saint-Etienne i Juventusu Turyn. Z tą ostatnią drużyną zdobył dwa mistrzostwa Włoch, Puchar Włoch, Puchar Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Interkontynentalny. Trzykrotnie był laureatem Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza Europy. W reprezentacji Francji zagrał 72 razy i zdobył mistrzostwo Europy.

 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024