Silesion.PL

serwis informacyjny

Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne ponownie odbędzie się w Katowicach

Metropolitalne Sniadanie Wielkanocne ponownie odbedzie sie w Katowicach

Metropolitalne Sniadanie Wielkanocne ponownie odbedzie sie w Katowicach

W wielkanocny poranek 9 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. W te święta nikt nie musi być sam!

– Święta to czas, który chcemy spędzić w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Wspólne śniadanie to okazja do dzielenia się radością. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali także o osobach samotnych, które z różnych przyczyn nie mają z kim się tą radością dzielić. Dlatego po raz kolejny wraz z Fundacją „Wolne Miejsce”, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz partnerami organizujemy Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na pewno przy świątecznym stole w MCK dla nikogo nie zabraknie miejsca. Mile widziany będzie każdy, kto z powodu sytuacji życiowej, materialnej czy rodzinnej nie może sobie pozwolić na organizację Wielkanocy w gronie najbliższych – zaprasza prezydent.

Podobnie jak w latach ubiegłych, miasto Katowice w ramach wsparcia Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego, udostępnia bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. To właśnie w przestrzeniach MCK-u odbywa się ostatni etap gotowania wielkanocnych potraw i to tutaj odbędzie się  w niedzielny poranek wielkanocny, dokładnie 9 kwietnia o godz. 9.00, Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. Dodatkowo na realizację całego przedsięwzięcia jego organizator – Fundacja Wolne Miejsce otrzymała za pośrednictwem katowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wsparcie finansowe na organizację tego wydarzenia.

– Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te stają się prawdziwie rodzinne – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji „Wolne Miejsce”.

– Bardzo dziękuję Fundacji Wolne Miejsce i jej prezesowi za to piękne dzieło. Dziękuję również Katowicom, które jako pierwsze zaufały fundacji. Dzięki temu teraz razem z innymi miastami, w ramach Metropolii, kontynuujemy organizację tych wydarzeń: Śniadania Wielkanocnego i Wigilii dla Samotnych. Cieszymy się tym bardziej, że dzisiaj ta piękna idea rozchodzi się po Polsce, bo jak wiemy, kolejne miasta, z różnych regionów naszego kraju organizują podobne wydarzenia – powiedziała Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wydarzenie zaplanowane jest na ponad 2,5 tysiąca osób, a w jego przygotowaniach bierze udział blisko 150 wolontariuszy. Szefowa kuchni wraz z kucharzami, wolontariuszami i uczniami szkół gastronomicznych zaczęli działać już tydzień przed Wielkanocą. W przygotowaniach pomagają też gwiazdy znane z kulinarnych programów telewizyjnych. A wszystko to dla najbardziej potrzebujących, którzy czekają na rozmowę i ciepły posiłek w niedzielny, wielkanocny poranek. – To będą już trzynaste święta, licząc Wielkanoc i Wigilię, w trakcie których pomagam potrzebującym. Byłem też na granicy ukraińskiej w Medyce po wybuchu konfliktu w zeszłym roku. Jestem emerytem, a dzięki wolontariatowi nie siedzę w domu i mam zajęcie. Mam pod opieką magazyn. Jak przystąpiłem do wolontariatu, to wciągnąłem wnuczkę Małgorzatę, która pomaga razem ze mną. Jest coś fajnego w pomaganiu! – mówi Kazimierz Izodorczyk, wolontariusz Fundacji „Wolne Miejsce”.

Cały czas można się włączać w pomoc przy organizacji wydarzenia!

Potrzebna jest pomoc na kuchni, przy dekoracjach hali, ustawianiu stołów, transporcie darów, przy pracach porządkowych, a także do działu kelnerskiego podczas samego wydarzenia. Fundacja „Wolne Miejsce” także na swoim profilu facebookowym: https://www.facebook.com/wolnemiejsce  zamieszcza wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji Śniadania Wielkanocnego, spotkań wolontariuszy i zbiórek produktów potrzebnych do przygotowania tego ogromnego wydarzenia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024