Komu przekazać 1% podatku?
Komu przekazać 1% podatku? Nie możesz zdecydować się na konkretną organizację pozarządową? W takim przypadku warto sprawdzić listę i na tej podstawie wybrać organizację. A gdzie znaleźć listę organizacji, które są uprawnione do otrzymania tego 1%? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
- Co to jest OPP?
- Kto może przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego?
- Jak uzyskuje się status Organizacji Pożytku Publicznego?
W niniejszym artykule wyjaśniamy między innymi, czym jest OPP i gdzie warto szukać organizacji pozarządowej, której chcemy przekazać 1% naszego podatku dochodowego. W dalszej części tekstu zajmujemy się także kwestią uzyskania statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli prowadzisz organizację pozarządową i chciałbyś znaleźć się na liście OPP, sprawdź koniecznie, jakie wymagania w tej kwestii należy spełnić.
Co to jest OPP?
Zastanawiasz się, co to jest OPP i gdzie znaleźć wykaz OPP? Otóż OPP to skrót od Organizacja Pożytku Publicznego. Termin ten wprowadzono w Polsce 1 styczna 2004. W wykazie organizacji pożytku publicznego znajdziesz zarówno stowarzyszenia, jak i fundacje, które działają non profit.
Organizacje Pożytku Publicznego, które znajdują się na wykazie, otrzymują pomoc finansową z naszych podatków. Oczywiście tylko w momencie, gdy podczas zeznania podatkowego wskażemy daną organizację przy rubryce oznaczonej jako wniosek o przekazanie 1% podatku niezależnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu ten 1% podatku, który idzie do skarbu państwa, trafi w bezpieczny i szybki sposób do osób potrzebujących. To doskonała forma wsparcia dla wielu organizacji pozarządowych i fundacji.
Aktualny wykaz OPP znajdziesz na stronach związanych z tematyką pitów. Dzięki odpowiedniej wyszukiwarce bez problemu znajdziesz organizację pożytku publicznego, która jest uprawniona do otrzymania od osób fizycznych 1% podatku za rok 2021. Baza została opublikowana przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
Kto może przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego?
Kto właściwie może przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego? Zanim odpowiemy na to pytanie, w pierwszej kolejności przypomnijmy, czym właściwie jest ten 1% podatku. To nic innego jak pewna kwota odliczona od uzyskanych dochodów, która nie wpływa do budżetu państwa, a trafia do wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. To nie tylko wygodna i szybka, ale i bezpieczna opcja pomocy dla potrzebujących. Organizacja, która otrzymuje wsparcie finansowe z OPP, ma obowiązek przeznaczyć je na swoją działalność, a nie w celu osiągnięcia zysku.
1% podatku przekazuje się w trakcie rocznego rozliczenia PIT. W odpowiedniej rubryce podaje się nr KRS interesującej nas organizacji pożytku publicznego oraz wyliczoną kwotę. W niektórych przypadkach możemy także wskazać cel szczegółowy. Dzięki temu nasza pomoc finansowa zostanie przekazana dla konkretnego, wybranego przez nas potrzebującego.
Jak uzyskuje się status Organizacji Pożytku Publicznego?
Prowadzisz organizację pozarządową i chciałbyś dołączyć do wykazu OPP? Aby uzyskać status OPP, należy spełnić szereg różnorodnych wymagań. Przede wszystkim nasza działalność musi być prowadzona na rzecz ogółu społeczności lub jakiejś określonej grupy, która charakteryzuje się na przykład trudną sytuacją materialną czy życiową. Nie powinniśmy prowadzić działalności gospodarczej. Ewentualnie możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale tylko w rozmiarach, które służą do realizowania statutowych celów. Cały dochód naszej organizacji trzeba przekazywać tylko i wyłącznie na działalność publicznego pożytku.
Ponadto nasza organizacja musi mieć między innymi statutowy organ nadzoru lub kontroli. Pełną listę wymagań znajdziesz na stronach rządowych. Dokładnie zapoznaj się z warunkami, zanim przystąpisz do rejestracji swojej organizacji. To pokazuje, że zeznanie podatkowe można połączyć z czymś, co pozytywnie wpłynie na życie wielu osób.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).