Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejni żołnierze zasilili szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kolejni zolnierze zasilili szeregi 13. Slaskiej Brygady Obrony Terytorialnej Przysiega

Kolejni zolnierze zasilili szeregi 13. Slaskiej Brygady Obrony Terytorialnej Przysiega

Coraz więcej mieszkańców naszego regionu dostrzega potencjał formacji oraz docenia bliskość i obecność żołnierzy WOT w swoim otoczeniu. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1 600 żołnierzy.

Jak podkreślił podczas ostatniej przysięgi wojskowej dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, w trakcie szkolenia podstawowego postanowienie rekrutów a teraz już żołnierzy, by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej poddane było ciężkiej próbie…

Bardzo się cieszę, że zdaliście ją celująco. To dopiero początek Waszej służby i przed Wami stoją kolejne wyzwania. Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi – być może jeszcze cięższe – spowodują, że to co dziś wydaje Wam się trudne za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da Wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć. – zaznaczył płk. Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego
i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024