Silesion.PL

serwis informacyjny

Pierwszy egzamin przyszłych “Terytorialsów”.

Pierwszy egzamin przyszlych Terytorialsow

Pierwszy egzamin przyszlych Terytorialsow

Blisko 120 rekrutów przystąpiło dziś do żołnierskiego egzaminu. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną” a ci, którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami  13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci na żołnierzy ostatni sprawdzian zdają w Cieszynie (woj. Śląskie) i Brzegu (woj. Opolskie).

Właśnie dobiega końca „szesnastka”, czyli kolejne szkolenie podstawowe w 13 ŚBOT. Dziś od świtu sprawdzany jest poziom przyswojenia wiedzy zdobywanej przez żołnierzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Przyszli terytorialsi mają przed sobą kilkunastogodzinny egzamin obejmujący między innymi zieloną taktykę, strzelanie, współpracę w zespole, kamuflaż oraz terenoznawstwo.

Tak zwana „szesnastka” to jednak dopiero początek wojskowego szkolenia, przed nimi trzy lata rozwoju. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, następny specjalistyczne a ostatni to szkolenie zgrywające. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji.  Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 4 września.

Ostatnie szkolenia mocno różnią się od poprzednich. Ma to związek z pandemią COVID-19. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemicznymi. Wszyscy rekruci przed rozpoczęciem szkolenia przedstawiali paszport covidowy lub byli poddani testom na obecności koronawirusa. Chętni mogli jeszcze na bramie przyjąć pierwszą dawkę szczepionki.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

W ostatnich miesiącach rośnie zainteresowanie służbą w 13 ŚBOT. Coraz więcej mieszkańców naszego regionu dostrzega potencjał formacji oraz docenia bliskość i obecność żołnierzy WOT w swoim otoczeniu.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie ponad półtora tysiąca

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024