Silesion.PL

serwis informacyjny

Klub Myśli Ekologicznej 2023

Klub Mysli Ekologicznej Katowice 2023

Klub Mysli Ekologicznej Katowice 2023

Szereg spotkań z eko-filmem w kinoteatrze Rialto, moderowane spotkania z ekspertami klimatycznymi. Plany Klubu Myśli Ekologicznej na kolejne półrocze prezentują się intrygująco. Ich realizację wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Klub Myśli Ekologicznej to inicjatywa, za którą stoją naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim i organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody. Spotkania Klubu odbywają się nieprzerwanie od ponad 11 lat. Każde spotkanie Klubu jest tłumaczone na język migowy, a w przypadku spotkań z gośćmi angielskojęzycznymi również tłumaczone na język polski.

Naszym celem jest propagowanie idei ekologicznych, budowanie w społeczeństwie poczucia troski i odpowiedzialności za los ludzi i przyrody. Żyjemy w coraz bardziej mrocznym świecie, doświadczającym skutków kryzysu klimatyczno-środowiskowego, musimy odbudować bezpieczny i szczęśliwy świat dla ludzi oraz milionów gatunków zamieszkujących Ziemię – mówi prof. Piotr Skubała, biolog z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z liderów Klubu.

– Gośćmi organizowanych przez nas spotkań są naukowcy, aktywiści ekologiczni, działacze społeczni, aktorzy, dziennikarze, pisarze, muzycy, reżyserzy czy politycy, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Aby odwrócić niebezpieczne trendy potrzebujemy nadziei i dobrych przykładów. Nasi goście to osoby, które inspirują i dają nadzieję, że zdołamy stworzyć zrównoważony świat – dodaje profesor Skubała.

Zielona Metropolia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspiera Klub Myśli Ekologicznej już czwarty rok. – Bez świadomości relacji pomiędzy życiem człowieka a przyrodą i skutków tych zależności, nie przetrwamy we współczesnym świecie jako społeczeństwo – mówi Blanka Romanowska, Dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM.

Klub Myśli Ekologicznej to możliwość udziału w edukacji ekologicznej na najwyższym poziomie. Wartością jest zróżnicowana oferta, zarówno jeśli chodzi o spotkania z gośćmi, jak i spotkania z filmem. Dobór miejsc, czasu i form przekazu jest odpowiedzią na zróżnicowane potrzeby odbiorców, przede wszystkim mieszkańców Metropolii – dodaje Romanowska.

Na pierwszy ogień – Gil Penalosa

Gościem pierwszego w tym roku spotkania będzie Gil Penalosa – światowy autorytet w dziedzinie tworzenia przyjaznych mieszkańcom przestrzeni miejskich.

Penalosa doradza decydentom i społecznościom na całym świecie, jak tworzyć tętniące życiem miasta i zdrowe społeczności dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, zdolności i pochodzenia społecznego, ekonomicznego lub etnicznego. Skupia się na projektowaniu i wykorzystywaniu parków i ulic jako wspaniałych miejsc publicznych, a także na promowaniu zrównoważonej mobilności: spacerów, jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego..

Temat spotkania kryje się w pytaniu – „Jak stworzyć szczęśliwe miasto?” Spotkanie odbędzie się 7 lutego o godz. 18.30 i będzie transmitowane w mediach społecznościowych (KME Facebook i KME YouTube).

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen="">

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia,

Uniwersytet Śląski w Katowicach i Millennium Docs Against Gravity zapraszają na

Spotkania z eko-filmem”

Miejsce: Kinoteatr Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24. Wstęp wolny.

21 luty 2023 (17.30) – „O uczuciach i pragnieniach naszych starszych braci”

Krowa (reż. Andrea Arnold, Wielka Brytania, 2021, 94 min.)

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

21 marca 2023 (17.30) –

„O nadziei w mrocznym świecie”

Skąd przybywamy (reż. Marc Bauder, Niemcy, 2021, 114 min.)

Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota.

18 kwietnia 2023 (17.30) –

„Nie mamy planety B”

Planeta 2.0 (reż. Matt Wolf, USA, 2020, 115 min.)

Film opowiada historię grupy ekologów i myślicieli, z Johnem Alenem na czele, który doprowadza na początku lat 90. XX do realizacji olbrzymiego przedsięwzięcia badawczego nazwanego „Biosfera 2”. Miała to być swoista Arka Noego, pomagająca ludziom zrozumieć prawa ekologii oraz swoją egzystencję na Ziemi, a także być testem dla wielu dziedzin nauk przed próbą kolonizacji kosmosu.

30 maja 2023 (17.30) –

„Czy młodzi uratują nasz świat?”

Jestem Greta (reż. Nathan Grossman, Szwecja, 2021, 97 min.)

Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni.

27 czerwca 2023 (17.30) –

„Czy gdzieś są jeszcze dzikie zwierzęta?”

Safari (reż. Ulrich Seidl, Austria, 2016, 88 min.)

Reżyser portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie. Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie.

Spotkania prowadzą prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekolog) i dr Ryszard Kulik (Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, psycholog).

Na kolejne „Spotkania z eko-filmem” zapraszamy od września do listopada 2023 r. do kina Roma w Zabrzu. Informacje znajdziesz na stronie KME Facebook.

Patroni medialni: Miesięcznik „Dzikie Życie”, Gazeta Uniwersytecka UŚ, AURA. Ochrona środowiska, Czasopismo „Edukacja Etyczna”, Czasopismo „Ekologia”,od 2023 roku również Europe Direct Śląskie oraz Śląska Opinia.

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na „Spotkania z gościem”

7 luty 2023 (18.30) –

„Jak stworzyć szczęśliwe miasto” (How to create a happy city)

Gil Peñalosa światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich, współtwórca słynnej rewolucji miejskiej w Bogocie, założyciel i prezes zarządu organizacji 8-80 Cities.

Spotkanie online, transmisja na stronie KME Facebook i KME YouTube.

7 marca 2023 (17.30) –

„Czas na zieloną, równościową, obywatelską Europę”

dr Sylwia Spurek – posłanka do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM), prawniczka, legislatorka oraz feministka.

Spotkanie online, transmisja na stronie KME Facebook i KME YouTube.

25 kwietnia 2023 (17.30) –

„Recepta na lepszy świat”

prof. Piotr Skubała – Ziemianin, reprezentujący jeden z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, który ma ogromne szczęście być profesorem nauk biologicznych zatrudnionym na Uniwersytecie Śląskim, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, aktywista klimatyczny.

dr Ryszard Kulik – ssak, należący do rodziny człowiekowatych, który ma szczęście być psychologiem i odkrywać znaczenie pięknego życia dzieląc się tym z innymi człowiekowatymi. Aktywista ekologiczny, publicysta i włóczykij, który najwięcej o życiu dowiedział się spędzając setki samotnych nocy w lesie.

Spotkaniu towarzyszy koncert Witolda Roya Zalewskiego

„Białe bzy” – Polska poezja ludowa w etno-jazzowych aranżacjach.

To opowieści o miłości, naturze i upływie czasu. W tekstach ludowych poetek i poetów znajdzie się zarówno ciszę poranka, jak zgiełk cywilizacji. Wiersze od XIX w. do współczesności ubrane są w muzykę czerpiącą z tradycji wiejskiej oraz muzycznej awangardy.

Prowadzenie: Blanka Romanowska – dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Kinoteatr Rialto w Katowicach (ul. Św. Jana 24), transmisja online na stronie KME Facebook i KME YouTube.

16 maja 2023 (17.30) –

„Miasta przyjazne życiu”

Joanna Erbel – aktywistka miejska, ekspertka ds. mieszkaniowych, działaczka polityczna, socjolożka, feministka, kandydatka Partii Zieloni na prezydenta m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2014.

Fabryka Pełna Życia, Dąbrowa Górnicza (ul. Kościuszki 3), transmisja online na stronie KME Facebook i KME YouTube.

13 czerwca 2023 (17.30) –

„Dlaczego istnieją bagna i jak wyglądałby świat bez nich?”

dr hab. Wiktor Kotowski, prof. UW – biolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie ekologii mokradeł oraz metod ich ochrony i restytucji przyrodniczej.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie (ul. Sosnowa 5), transmisja online na stronie KME Facebook i KME YouTube.

Na kolejne „Spotkania z gościem” zapraszamy od września do listopada 2023 r. Informacje znajdziesz na stronie KME Facebook.

Patroni medialni: Miesięcznik „Dzikie Życie”, Gazeta Uniwersytecka UŚ, AURA. Ochrona środowiska, Czasopismo „Edukacja Etyczna”, Czasopismo „Ekologia”, od 2023 roku również Europe Direct Śląskie oraz Śląska Opinia.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025