Silesion.PL

serwis informacyjny

Kierujący nie widział za dużo, bo… nie miał czasu odśnieżyć swojego samochodu…

Zima to okres, gdy warunki atmosferyczne stawiają przed kierowcami dodatkowe wyzwania. Jednym z podstawowych obowiązków każdego kierującego pojazdem jest zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. W związku z ostatnimi opadami śniegu i pogorszeniem warunków atmosferycznych, służby drogowe przypominają o konieczności dokładnego odśnieżania samochodów przed rozpoczęciem podróży.

Pojazdy pokryte warstwą śniegu na dachu czy zasypane lodem szyby nie tylko zagrażają bezpieczeństwu kierowców i pasażerów, ale także stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. W przypadku oblodzenia szyb czy zalegającego śniegu na dachu, pole widzenia kierującego jest ograniczone, co może prowadzić do groźnych sytuacji na drodze.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierowca zawsze musi zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu dostateczne pole widzenia. Pojazd musi być utrzymany w taki sposób, aby podróżowanie nim nie zagrażało bezpieczeństwu. Brak czasu na dokładne odśnieżenie samochodu nie jest usprawiedliwieniem, a zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole pojazdów z zalegającym śniegiem i zaszronionymi szybami. W jednej z ostatnich interwencji, kierowca hyundaia został zatrzymany do kontroli. Gruba warstwa śniegu pokrywająca cały pojazd skłoniła mundurowych do podjęcia działań. Kierowca, tłumacząc się pośpiechem, nie uniknął jednak mandatu karnego. Jazda nieodśnieżonym autem jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych.

Warto pamiętać, że jazda nieodśnieżonym pojazdem nie tylko naraża na kary finansowe, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wypadków drogowych. Dlatego też, apelujemy o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego – poświęćmy kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów, zanim wyruszymy w drogę.

źródło: Śląska Policja / Tychy

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024