Kierowcy wolą jechać wcześniej na cmentarze niż w czasie Wszystkich Świętych.
Obchody Wszystkich Świętych już za nami. W tym roku święto wypadło we wtorek, ale okazało się, że kierowcy wcale nie wykorzystują tego ustawowo wolnego dnia do odwiedzania nekropolii, bo wolą to zrobić znacznie wcześniej – w weekend przed. Jak wyglądała sytuacja na polskich drogach w tym roku w czasie Wszystkich Świętych? Yanosik sprawdził, w które dni był największy ruch.
Większy ruch był już w weekend poprzedzający Wszystkich Świętych?
Wielu Polaków decyduje się na odwiedziny nekropolii jeszcze przed rozpoczęciem Wszystkich Świętych. W obawie przed korkami, zmianą organizacji ruchu oraz tłumami wolą wybrać się na cmentarz już w weekend poprzedzający.
Również w tym roku twórcy Yanosika zauważyli wyraźny wzrost aktywności użytkowników swojej aplikacji właśnie w sobotę oraz w niedzielę, które poprzedzały dzień Wszystkich Świętych, przypadające w tym roku na wtorek.
– Zgodnie z naszymi danymi aktywność unikatowych użytkowników Yanosika wzrosła o 19% w sobotę 29 i niedzielę 30 października, w porównaniu z weekendem tydzień wcześniej. 1 listopada również odnotowaliśmy skok aktywności użytkowników aplikacji o 12%, co oznacza że w samo święto wielu kierowców także zdecydowało się na odwiedziny nekropolii. Niemniej jednak, największy przyrost przejechanych kilometrów zarejestrowaliśmy właśnie w sobotę 29 października, co tylko potwierdza teorię, że Polacy wolą wyruszyć na cmentarze w dni poprzedzające Wszystkich Świętych – komentuje Patryk Treumann, Yanosik
Dane Yanosika wykazują, że największy przyrost przejechanych kilometrów, przez kierowców korzystających z systemu, był widoczny w sobotę 29 października (32,67%). W niedzielę twórcy aplikacji odnotowali o połowę mniejszy wzrost (15,79%) pokonanych kilometrów. Niemniej dane jasno pokazują, że polscy kierowcy wolą wybrać się na nekropolie w weekend poprzedzający Wszystkich Świętych. Z kolei we wtorek 1 listopada przyrost pokonanych kilometrów był zaledwie na poziomie o 5,05% większym w porównaniu do niedzieli 23 października.
W których polskich miastach kierowcy przejechali najwięcej kilometrów we Wszystkich Świętych?
Twórcy aplikacji Yanosik sprawdzili również, jak wyglądała liczba przejechanych kilometrów przez użytkowników systemu w poszczególnych polskich miastach, w dni poprzedzające święto oraz we Wszystkich Świętych.
Okazuje się, że w tym roku najwięcej kilometrów, w czasie od 28 października do 1 listopada włącznie, przejechali kierowcy odpowiednio z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia.
W kategorii miast do 500 tysięcy mieszkańców, największą liczbę przejechanych kilometrów pokonali kierowcy z Gdańska, Katowic, Lublina, Bydgoszczy, Szczecina, Gdyni, Białegostoku, Gliwic, Rzeszowa oraz Torunia.
– Największa liczba przejechanych kilometrów, przez kierowców korzystających z aplikacji Yanosik, jest widoczna w piątek 28 października, w każdym z wybranych przez nas do zestawienia miast. Wysoki poziom sumy pokonanych kilometrów jest również widoczny w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Natomiast w samo święto, we wtorek 1 listopada, zauważalny jest już znaczny spadek – komentuje Patryk Treumann, Yanosik
Ile kilometrów średnio pokonali kierowcy z polskich miast w czasie Wszystkich Świętych?
Kierowcy z Warszawy i Krakowa w dniach od 28 października do 1 listopada pokonali średnio ponad 20 km w drodze do okolicznych nekropolii. Z kolei w miastach z liczbą mieszkańców powyżej 500 tysięcy najwięcej kilometrów, w ciągu 5 dni okołoświątecznych, przejechali kierowcy z Łodzi, Poznania oraz Wrocławia. W tych aglomeracjach jeden kierowca pokonał średnio od 15 do 19 km.
W miastach do 500 tysięcy mieszkańców, największą średnią liczbę kilometrów na użytkownika aplikacji, twórcy Yanosika odnotowali w Szczecinie (od 22,5 km do 24 km), Gdańsku (od 19,3 km do 21,5 km) i Zielonej Górze (od 19,1 km do 20,9 km).
Tegoroczna akcja policji „Znicz 2022” na polskich drogach
Specjalnie zorganizowane działania policji, pod hasłem „Znicz 2022”, rozpoczęły się już 28 października i trwały do 2 listopada. Przez 6 dni policjanci czuwali nad bezpieczeństwem odwiedzających groby, zarówno w zakresie powiatowym, jak i na trasie do polskich miejscowości.
A czy kontrole policji na polskich drogach były zauważalne?
– W naszym systemie odnotowaliśmy bardzo dużo zgłoszeń kontroli policji przez użytkowników. Najwięcej z nich zanotowaliśmy w piątek 28 października i 1 listopada. Kierowcy dokonywali najwięcej zgłoszeń na drogach krajowych, wojewódzkich i lokalnych. Wzrost zgłoszeń w tym czasie wyniósł o około 14-19% więcej niż w dni powszednie – komentuje Patryk Treumann, Yanosik
W tym roku było mniej wypadków drogowych
Zgodnie ze statystykami ze strony Policji, w czasie od 28 października do 2 listopada doszło do 335 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne. Zatrzymano również 1 911 nietrzeźwych kierowców, najwięcej w niedzielę 30 października.
Tegoroczny długi weekend świąteczny wypadł znacznie lepiej, niż w ubiegłym roku. W 2021 roku doszło do 449 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 33 osoby, a 505 zostało rannych. Zatrzymano jednak mniej kierujących po spożyciu alkoholu – 1473.
– Użytkownicy aplikacji Yanosik najwięcej wypadków zgłaszali w dniach 28 października. W tym dniu odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń o 27%, a na autostradach aż o 112%. Sytuacja ta prawdopodobnie była spowodowana mgłą, która utrzymywała się wieczorową porą oraz wczesnym rankiem, nie tylko w piątek, ale również w poniedziałek 31 października, co również zauważyliśmy w naszym systemie – użytkownicy zgłaszali wypadki w głównej mierze na drogach wojewódzkich oraz krajowych i lokalnych – mówi Patryk Treumann, Yanosik
Pierwszy z długich weekendów listopadowych już za nami. W tym roku zdecydowana większość zmotoryzowanych wyruszyła w odwiedziny grobów przed 1 listopada, w którym przypada Wszystkich Świętych. Mimo trudnych warunków na trasie, spowodowanych gęstą mgłą, w tym roku doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych, ale niestety polska Policja odnotowała większą liczbę nietrzeźwych kierowców.
Przed nami kolejny długi weekend, więc apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, a także niewsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości. Stosujcie się do zasad bezpiecznej jazdy i spokojnie jedźcie do celu.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).