Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice podpisały umowę na 6 drogowych inwestycji o wartości 148 mln zł

Polski Lad planowane rondo na ul. Katowickiej Fot. KAW

Polski Lad planowane rondo na ul. Katowickiej Fot. KAW

Katowice przygotowują się do realizacji sześciu inwestycji drogowych. W poniedziałek 24 kwietnia w Urzędzie Miasta Katowice podpisano umowę z wykonawcą, firmą Budimex S.A., która będzie odpowiedzialna za wiele ważnych działań. W ramach umowy wykonawca zajmie się m.in. przedłużeniem ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, stworzeniem nowych układów drogowych na osiedlu Tysiąclecia oraz w rejonie Kalinowej i Wilczewskiego.

Ta ważna inwestycja otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Promesa przyznana na realizację tych działań wynosi niemal 86 milionów złotych. Katowice dokładają wszelkich starań, aby realizacja tych projektów przebiegła sprawnie i skutecznie, a mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury drogowej.

– Katowice stawiają na zrównoważony transport, stąd budowa centrów przesiadkowych, zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów miejskich, rozwój sieci dróg rowerowych, ciągłe zwiększanie liczby stacji wypożyczalni rowerów miejskich oraz wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Rozwój miasta wymaga spojrzenia kompleksowego, dlatego tak ważna jest rozbudowa układu drogowego w sześciu lokalizacjach na terenie Katowic, z uwzględnieniem rozwiązań dla kierowców, komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów. Nowy układ dróg powstać ma w rejonie Strefy Kultury czy osiedla Tysiąclecia. Dzięki tym środkom wybudowane zostanie także zapowiadane przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Wartość tych zadań to w sumie prawie 148 mln zł, ale środki własne z budżetu miasta przeznaczone na ten cel to nieco ponad 32 mln zł, reszta pieniędzy pochodzi z dofinansowania – prawie 86 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład a 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Każda z tych inwestycji przyczyni się do podniesienia jakości życia naszych mieszkańców – dodaje Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Inwestycja o nazwie „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice” dotyczy lokalizacji znajdujących się w różnych częściach miasta. To zarówno punkty, w których już teraz występuje duże zagęszczenie ludności, jak i miejsca dopiero rozwijające się.

– Te układy drogowe poprawią komfort życia mieszkańców, ułatwiając przemieszczanie się i oszczędzając czas katowiczan w codziennym funkcjonowaniu. Co ważne, inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowych dróg dla samochodów. Zakres prac obejmuje też rozwiązania przeznaczone pieszym i rowerzystom – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.  

Prace przy jednej z największych – zarówno pod kątem wartości, jak i zakresu – tegorocznych inwestycji rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Z początkiem maja zostanie oficjalnie przekazany plac budowy, następnie wykonawca przystąpi do realizacji poszczególnych zadań.

– W ramach tej inwestycji podejmujemy się realizacji zadań kompleksowo. To zarówno bezpieczne rozwiązania drogowe, ścieżki rowerowe, ale też przebudowa całej infrastruktury podziemnej w lokalizacjach objętych działaniami – tłumaczy Maciej Lorenc, dyrektor rejonu – Oddział Budownictwa Komunikacyjnego Południe Budimex S.A.

Połączenie Bogucic z al. Roździeńskiego i nowy układ na os. Tysiąclecia

Pierwsze zadanie, które wchodzi w skład większego projektu, będzie miało znaczący wpływ na komfort mieszkańców katowickiej dzielnicy Bogucice. Dzięki nowemu połączeniu z al. Roździeńskiego, mieszkańcy będą mogli omijać ścisłe centrum miasta, co z kolei zredukuje ruch w rejonie Ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Przedłużenie ulicy Dobrowolskiego, połączone z ul. Katowicką za pomocą ronda, to tylko jeden z elementów tej inwestycji. Dodatkowo, w tym rejonie zostanie wybudowany nowy odcinek ul. Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ul. Bończyka do przedłużenia ul. Dobrowolskiego. Wartość umowy podpisanej z wykonawcą, firmą Budimex S.A., wynosi 41,8 milionów złotych.

Polski Ład – inwestycja w rejonie Strefy Kultury Fot. KAW

Projekt przyniesie korzyści także mieszkańcom osiedla Tysiąclecia. Nowy układ drogowy zostanie wybudowany przy ul. Tysiąclecia 88, co poprawi dostęp do siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto, oddzielenie ruchu pojazdów specjalnych od ruchu samochodów osobowych i pieszych poprawi funkcjonalność układu komunikacyjnego wewnątrz zabudowy mieszkaniowej osiedla. Obecna droga dojazdowa przebiega bezpośrednio przez strefę wejściową do jednego z bloków mieszkalnych. Wartość prac oszacowano na około 11 milionów złotych.

Inwestycje w centrum i na południu

Mieszkańcy południowych dzielnic również zyskają na tej inwestycji. W rejonie ul. Kalinowej i ul. Wilczewskiego powstanie połączenie tych ulic z rondem na skrzyżowaniu ul. Bażantów i ul. Armii Krajowej. Prace będą kosztowały prawie 10 mln zł. Z kolei w centrum miasta ul. Mickiewicza zostanie przedłużona do włączenia w ul. Grundmanna, terenami tuż obok zajezdni PKM Katowice. Na tym odcinku zostanie również wybudowany obiekt mostowy nad Rawą. Wartość umowy to nieco ponad 36 mln zł.

Drogi dla nowych budynków mieszkalnych

Inwestycja swoim zakresem obejmie również zadania związane z przygotowaniem terenów pod nowe budownictwo mieszkaniowe. Jeden z układów powstanie w Szopienicach-Burowcu. Nowa droga zostanie poprowadzona od ulicy Korczaka – w pobliżu wieży wodnej – w kierunku ulicy Deszczowej. Stanowić będzie ciąg komunikacyjny dla inwestycji mieszkaniowej przy ul. Korczaka, realizowanej w ramach programu Mieszkanie Plus. Nowo wybudowana droga będzie stanowiła rozbudowę lokalnego układu drogowego w tej części miasta. Przyczyni się również do nadania spójności infrastruktury zrównoważonej mobilności miejskiej dzięki planowanej ścieżce rowerowej. Wartość umowy to prawie 14 mln zł. Prace będą realizowane również przy ul. Gospodarczej. Budowana droga zostanie poprowadzona od ronda przy przystanku Kolonia Amandy w kierunku ul. Porcelanowej, zapewniając poprawę obsługi komunikacyjnej dla podmiotów gospodarczych zlokalizowanych wzdłuż tej ulicy, w tym zrewitalizowanych obiektów Porcelany Śląskiej, będącej elementem Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Wartość umowy – 35,6 mln zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024