Silesion.PL

serwis informacyjny

Siłaczki i siłacze w Szopienicach. Za nami 32. Memoriał Białasa

Silaczki i silacze w Szopienicach. Za nami 32. Memorial Bialasa

Silaczki i silacze w Szopienicach. Za nami 32. Memorial Bialasa

Wyciskali nawet 170-kilogramowe sztangi. W Szopienicach odbył się 32. Memoriał Czesława Białasa współorganizowany przez Katowicki MOSiR. Wśród 60 zawodników znaleźli się kobiety i mężczyźni. Głównym organizatorem był Hutniczy Klub Sportowy “Szopienice”.

Memoriał Białasa to wyjątkowa impreza dla sztangistów regionu. W tym roku odbył się w sobotę 22 kwietnia – udział wzięło 60 uczestników, w tym 24 kobiety i 36 mężczyzn z 12 klubów. Uczestnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych. Kobiety podnosiły 100, a mężczyźni nawet 170-kilogramowe sztangi.

– Chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy promujące sportową rywalizację wśród mieszkańców. W dzień memoriału Białasa hala MOSiR-u w Szopienicach pękała w szwach od energii siłaczek i siłaczy, a emocje udzielały się każdemu – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Podnoszenie ciężarów podzielone było na dwa boje – rwanie i podrzut. Zawodnicy w danej grupie startowej wykonali najpierw po trzy podejścia rwania, a później podrzutu, co dało wynik w dwuboju. Najlepszymi zawodnikami w kategoriach OPEN zostali Monika Szymanek z LKS Dobryszyce i Oskar Ołubek z LKS „Omega” Kleszczów. W zawodach wzięli udział zawodnicy juniorskiej kadry Polski.

Zwycięzcę danej kategorii wiekowej wyłonił specjalny przelicznik SINCLAIRA (wynik w dwuboju x współczynnik wagi, wg tabeli SINCLAIRA) co dało końcową punktację. I tym sposobem wyłoniony został najlepszy zawodnik i zawodniczka OPEN całego memoriału. Wszyscy otrzymali małe upominki – powiedział Arkadiusz Rutkowski, V-ce Prezes HKS Szopienice

Zawody rozegrano na nowym pomoście startowym dzięki realizacji projektu z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Osiągnięcia Czesława Białasa

Memoriał jest organizowany od 1992 roku na cześć wybitnego sztangisty Czesława Białasa. Był on trenerem szopienickiego HKS, czyli gospodarzy weekendowego spotkania. Olimpijczyk urodzony w Szopienicach w 1957 r. był pierwszym mistrzem Europy w podnoszeniu ciężarów w historii Polski. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, Melbourne i Rzymie. Zdobył brąz na mistrzostwach świata. W mistrzostwach Europy dostał jeden złoty i dwa brązowe medale. Był 13-krotnym medalistą mistrzostw Polski i 10-krotnym mistrzem Polski.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024