Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice ogłosiły przetarg na budowę nowego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca

W miejscu po bazie KZGM przy al. Korfantego 179a powstanie miejskie osiedle fot. Slawomir Rybok

W miejscu po bazie KZGM przy al. Korfantego 179a powstanie miejskie osiedle fot. Slawomir Rybok

Miasto Katowice kontynuuje plany dotyczące budowy nowego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca. Na terenie po byłej bazie KZGM przy al. Korfantego 179a powstanie 208 mieszkań, które zostaną włączone do miejskich zasobów komunalnych przy wsparciu programu “Fundusz Dopłat” lub trafią do oferty Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obecnie KTBS ogłosiło przetarg na firmę, która zaprojektuje i wybuduje osiedle.

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dostęp do atrakcyjnych cenowo i komfortowych mieszkań. Właśnie dlatego KTBS ma za zadanie ciągłe poszerzanie swojej oferty mieszkaniowej. Tym razem chcemy, jeśli pozwoli na to dofinansowanie, by nowo powstałe osiedle było przeznaczone na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego. Ponad 200 mieszkań zwiększyłoby zasoby komunalne lub zasoby KTBS, które cieszą się ogromną popularnością – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje budowę kompleksu 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha przy al. Korfantego 179a. W sumie powstanie tu 208 mieszkań o różnej wysokości – 4 z nich będą miały 6 kondygnacji, a 2 z nich sięgną 8 kondygnacji. Planuje się wykorzystanie technologii prefabrykowanej, która ma zapewnić efektywność czasową realizacji inwestycji. Firma zainteresowana budową może składać oferty do 6 czerwca, a koszt inwestycji szacowany jest na około 80 mln złotych. Mieszkania będą przeznaczone na potrzeby zasobu komunalnego, co umożliwi zasiedlenie ich przez osoby zamieszkujące obecnie lokale wymagające remontu w kamienicach. Planowana modernizacja tych kamienic będzie znacznie szybsza dzięki takiej możliwości. Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki wsparciu z rządowego programu „Fundusz Dopłat” w wysokości 80% potrzebnych na budowę środków. W przypadku braku takiego dofinansowania, mieszkania trafią do zasobów KTBS. Według założeń, dzięki technologii prefabrykacji, inwestycja ma zostać zrealizowana w 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Plan na 6 nowych budynków

– Chcemy przy tej budowie postawić na technologię prefabrykowaną, która według przeprowadzonych przez nas analiz, ma okazać się najbardziej efektywna pod względem czasu realizacji inwestycji. Zgodnie z zapisami postępowania przetargowego, chętne do budowy firmy, mogą składać oferty do 6 czerwca – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS. 

Wybudowane mieszkania zostaną przeznaczone na potrzeby zasobu komunalnego, co pozwoli na zasiedlenie ich przez osoby zajmujące dziś lokale w wymagających remontu kamienicach. Dzięki temu kamienice te będzie można modernizować w znacznie szybszym tempie niż w przypadku, gdyby były zasiedlone. Plan ten będzie zrealizowany, jeżeli inwestycja uzyska wsparcie z rządowego „Funduszu Dopłat” w wysokości 80% potrzebnych na budowę środków. W przypadku, gdyby dofinansowanie nie zostało udzielone, mieszkania zostaną włączone do zasobu KTBS. W tej chwili koszty powstania osiedla KTBS szacuje na około 80 mln złotych. Według założeń, dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, inwestycja ma być zrealizowana w 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.   

Zainteresowanie mieszkaniem w TBS nie maleje

O tym, że miasta powinny inwestować w TBS-y świadczy coraz większe zainteresowanie mieszkaniami wynajmowanymi z ich zasobów. W Katowicach ponownie wzrosła liczba osób chcących wynająć mieszkania w KTBS. W czasie ostatniego zasiedlania wolnych lokali, jedno mieszkanie przy ul. Sławka przyciągnęło ponad 70 wnioskujących. Na atrakcyjność TBS może wpływać niestabilna sytuacja gospodarcza, mniejsza dostępność kredytów, czy po prostu niechęć do ich zaciągania. Mieszkanie w TBS to także bezpieczeństwo, komfort i wygoda. Coraz częściej mówi się również o zmieniającym się modelu mieszkalnictwa, który z własnościowego ewoluuje w kierunku bardziej elastycznego wynajmu długoterminowego. Jeżeli proces inwestycyjny nie zostanie zakłócony, to budowa przy ul. Korfantego będzie realizowana równolegle do toczącej się obecnie realizacji nowego bloku mieszkalnego KTBS przy ul. Kossutha (ponad 70 mieszkań) oraz renowacji kamienic przy ul. Mariackiej (41 mieszkań). KTBS przygotowuje się także w tej chwili do budowy osiedla przy ul. Kosmicznej. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Katowice ogłosiły przetarg na budowę nowego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca

  1. Właśnie sobie szukam mieszkania, ale nie w Katowicach bo zdaje się tańsze będzie osiedle Ogrody Andersa w Gliwicach a osiedle ładnie na wizkach wygląda i cena przyzwoita

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024