Silesion.PL

serwis informacyjny

Kamienica przy ul. Św. Jana 9 w centrum Katowic przeszła termomodernizację

Kamienica sw. Jana 9 fot. KAW

Kamienica sw. Jana 9 fot. KAW

Termomodernizacja niemal 150-letniej kamienicy przy ulicy św. Jana 9 w ścisłym centrum Katowic została zakończona. Budynek jest teraz wyposażony w nowe, energooszczędne źródło ogrzewania oraz oświetlenie, a także posiada odnowioną elewację. Dzięki tym zmianom budynek jest bardziej ekologiczny, oszczędny i estetyczny. Inwestycja ta kosztowała Katowice niemal 1,3 mln złotych.

– W Katowicach na same remonty poszczególnych lokali mieszkalnych z zasobu KZGM wydamy w tym roku ponad 2,7 mln zł. Do tego dochodzą kompleksowe inwestycje, takie jak właśnie zakończona modernizacja kamienicy przy ul. św. Jana 9 za blisko 1,3 mln zł czy nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” modernizacja kamienicy przy ul. Gliwickiej 13 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestycje w zasoby komunalne Katowic mają stale podnosić standard życia katowiczan mieszkających w miejskich zasobach. Dlatego w tym roku planujemy rozpocząć m.in. takie inwestycje jak: remont modernistycznej kamienicy, znajdującej się przy ul. Skłodowskiej-Curie 42, termomodernizacja kamienicy ul. Plebiscytowej 37 oraz prace projektowe dla termomodernizacji budynków przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 czy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. W połowie 2023 r. rozpocznie się też kompleksowa modernizacja energetyczna kamienicy przy ul. Chopina 9 – dodaje prezydent.

Efekty dla komfortu, oszczędności i ekologii

Termomodernizacja budynku ma pozytywny wpływ na komfort, oszczędności i ekologię. Dzięki temu w budynku panuje optymalna temperatura zarówno zimą, jak i latem, co skutkuje mniejszym zużyciem energii na ogrzewanie. W przypadku modernizowanej kamienicy przy ulicy św. Jana 9 przeprowadzono ocieplenie ścian, stropów piwnic (wraz z hydroizolacją), ścian nadziemia oraz dachu. Wymieniono drzwi i okna, co pozwoliło wyeliminować mostki cieplne i zredukować koszty ogrzewania oraz wpływ na środowisko.

W ramach modernizacji zlikwidowano piece kaflowe, a budynek wyposażono w instalację gazową zasilającą kotły i kuchenki gazowe oraz nowe instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Zamontowano również energooszczędne oświetlenie z czujnikami ruchu w klatce schodowej i w piwnicy.

Nowe instalacje i prace remontowe w mieszkaniach

Oprócz termomodernizacji przeprowadzono również prace remontowe w poszczególnych mieszkaniach i lokalach użytkowych, wykonano roboty remontowe w 3 lokalach mieszkalnych i 3 lokalach użytkowych, wyremontowano konstrukcję dachu oraz elewację frontową i naprawiono pęknięcia w ścianach zewnętrznych. Kamienica otrzymała również nowe instalacje elektryczną, odgromową, kanalizacji sanitarnej oraz zbiorczą instalację RTV + SAT i teletechniczną. Dobudowano także przewody wentylacyjne i spalinowe.

Miasto Katowice konsekwentnie inwestuje w termomodernizację budynków z miejskiego zasobu mieszkaniowego, a w 2023 roku planowane wydatki na ten cel wynoszą ponad 36 mln złotych. W 2022 roku zrealizowano prace modernizacyjne w pięciu obiektach, a ich łączna wartość wyniosła 14 mln złotych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024