Katowice – krótka historia stolicy polskiego e-sportu
Na oficjalnej stronie Katowic możemy przeczytać, że stolica Górnego Śląska „stała się globalną stolicą esportu”. Czy rzeczywiście? Z pewnością to (wyjątkowe pod wieloma względami) miasto jest polską stolicą esportu. Od kiedy, jak i dlaczego – tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego Katowice nazywa się stolicą esportu?
Katowice – miasto kojarzone jako stolica Górnego Śląska, symbol przemysłu, pełne historycznych, ale i nowoczesnych atrakcji turystycznych, od dobrych kilku lat buduje swoją ogólnopolską i międzynarodową markę poprzez esport. Deklaracja ze strony urzędników jest jasna: „w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na szarzyznę, a chcąc się wyróżnić na tle innych miast i wzmacniać swój wizerunek, Katowice stawiają na esport”.
Już w 2013 roku w stolicy Górnego Śląska zorganizowano pierwszą edycję IEM, Intel Extreme Master – esportowych mistrzostw świata, które przy okazji połączono z targami sektora IT. I choć zawody w ramach IEM odbywają się choćby w Azji, Australii czy Ameryce, to właśnie katowickie finały są najważniejszymi. Gdy do miasta zjeżdżają najlepsi esportowcy, w ślad za nimi podążają fani czy branżowi eksperci i influencerzy z całego świata. Pula nagród, ekspozycja medialna czy zainteresowanie środowiska gamingowego są najlepszym potwierdzeniem tezy, że Katowice mają prawo identyfikować się jako stolica (lub przynajmniej jedno z najważniejszych miast) na esportowej mapie świata.
Katowice – rozwój esportu w każdym wymiarze
Mieszkańcy Katowic są żywo zainteresowani sprawdzonym, szybkim, stabilnym łączem internetowym, ponieważ gdzie jak nie w tak esportowym mieście powinno się nim dysponować. Najlepsze lokalne oferty Internetu stacjonarnego można znaleźć na stronie https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/katowice/. Szybkie łącze jest niezbędne do płynnej gry sieciowej, ale i pracy zawodowej. Dość powiedzieć, że Katowice są jednym z ważniejszych polskich ośrodków dla branży IT (choć nie na taką skalę jak np. Kraków i Warszawa).
Aspiracje związane z esportem w Katowicach, a także długofalową perspektywę budowania wizerunku poprzez tę dyscyplinę potwierdza m.in. fakt, że w miejscowym V Liceum Ogólnokształcącym działa klasa matematyczno-informatyczna z elementami esportu (powstała we współpracy z eSport Association). Esports Association jest organizacją non-profit zarejestrowaną w sierpniu 2016 roku w Katowicach. Stowarzyszenie:
- reprezentuje Polskę w esportowych, międzynarodowych strukturach,
- wspiera proces edukacyjny w dziedzinach esportu, gamedevu, IT, nowych mediów,
- organizuje Ogólnopolski Kongres Sportów Elektronicznych,
- wdraża projekt Narodowej Drużyny Esportu pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy,
- organizuje esportowe mistrzostwa szkół wyższych.
IEM w liczbach
W ramach swoistego podsumowania wróćmy do katowickich finałów IEM i przywołajmy najciekawsze liczby oraz fakty w odniesieniu do historii tego wydarzenia.
- Same mistrzostwa odbywają się w Spodku, a targi IEM Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
- Choć na przestrzeni lat na IEM rywalizowano w różnych grach, jak np. LOL, Dota 2 czy StarCraft II, to najważniejsze wydarzenie przede wszystkim dla zawodników CS:GO.
- Pula nagród w IEM Katowice 2022 wyniosła 1 mln dolarów.
- Tylko w edycji 2019 wzięło udział… 173 tys. fanów z całego świata.
Już teraz bez żadnych wątpliwości: Katowice równa się stolica polskiego esportu, a zdaniem wielu może i całego świata!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).