Już za tydzień wielkie święto szachów w Katowicach
Równo za tydzień w katowickim Spodku odbędą się SYNERISE Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach. – Na pewno rozpoczęcie gry w szachy w młodym wieku jest łatwiejsze. Oczywiście, są przypadki wybitnych szachistów, którzy rozpoczynali później, w wieku 14, czy 15 lat, bo to już jest późno w tym sporcie, ale teraz dzieci najczęściej zaczynają grać w wieku nawet trzech, czy czterech lat. A te tysiące godzin przepracowanych przy szachownicy dają później sukces – mówi Łukasz Brożek, pomysłodawca i dyrektor turnieju.
Kolejny raz w Katowicach przy szachownicach spotka się ponad tysiąc młodych adeptów szachów. – Jestem bardzo szczęśliwy, że po raz kolejny ponad tysiąc uczestników zagra w naszym turnieju. Zawsze zakładamy limit miejsc na liczbie tysiąc, ale później okazuje się, że kończymy z prawie 1200 uczestników, bo zainteresowanie każdego roku jest ogromne. To jest wielkie święto naszej królewskiej dyscypliny – dodaje Brożek.
Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Uczestnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta. To impreza stricte dla dzieci i młodzieży, ale coraz częściej w turniejach szachowych bardzo młodzi gracze rywalizują z seniorami.
– Młodzi gracze chcą rywalizować z lepszymi, więc często widzimy przy szachownicach pojedynki dzieci z osobami dorosłymi. To daje im ogromne doświadczenie, dzięki czemu są w stanie zrobić postępy – tłumaczy Szymon Walter, Mistrz FIDE i jeden z organizatorów
To już ósma edycja tej niezwykłej imprezy dla młodych szachistów, która od 2016 roku odbywa się w Katowicach. – Często się mówi, że Katowice to tak naprawdę polska stolica szachów i jest bardzo wiele dowodów na to, bo przecież odbywa się u nas wiele wspaniałych turniejów. Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli to fantastyczna impreza, podczas której dzieci mogą rozwijać swój talent, swoją pasję, bo pamiętajmy, że szachy to nie jest tylko zwykła gra. Szachy uczą podejmowania decyzji, strategicznego myślenia, ale też szacunku do rywala. To szlachetny sport, który uczy młodych ludzi wielu świetnych rzeczy – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice i zapalony szachista. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firmy Synerise i Enea, grupa MOKATE oraz miasto gospodarz – Katowice.
Impreza odbędzie się 26 września. Młodzi szachiści rywalizować będą przy kilkuset szachownicach na płycie najsłynniejszej w Polsce hali sportowej, która przez przedstawicieli wielu dyscyplin sportu w Polsce nazywana jest mekką, choćby siatkówki, ale także szachów, bo w Spodku w ostatnich latach odbyły się wielkie szachowe imprezy, m.in. mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.
Organizatorzy SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli podkreślają, ze szachy, które już dzisiaj są trzecim sportem w Polsce pod względem liczby zarejestrowanych zawodników, nadal błyskawicznie się rozwijają.
– Na każdym kroku widać, że szachy w Polsce są coraz bardziej popularne. Na pewno mają na to wpływ sukcesy Jana-Krzysztofa Dudy z MKS MOS Wieliczka, ale nie tylko, bo mamy przecież program „Szachy w szkole”, a ponad tysiąc polskich szkół na świadectwie ma przedmiot o nazwie szachy. Staramy się promować szachy w szkołach wśród dzieci i młodzieży, co z pewnością przekłada się na liczbę młodych osób zafascynowanych królewską grą – podkreśla Ewa Brożek, współorganizator imprezy.
Oprócz szachowej rywalizacji, uczestnicy będą mieli okazję spotkać i posłuchać wyjątkowych postaci polskiej nauki, które potrafią o niej fenomenalnie opowiadać, jak np. Maciej Kawecki czy Tomasz Rożek. Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu „Gramy w szachy”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).