Już za tydzień 4-6 listopada 2022 r. rozpoczną się Targi Książki w Katowicach
Zapraszamy na Targi Książki w Katowicach, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w terminie 4-6 listopada 2022 r. Wstęp bezpłatny!
Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, a partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska. Gościem specjalnym Targów jest Ukraina.
Zróżnicowana oferta ponad 160 wystawców z całej Polski, książkowe premiery i bestsellery, spotkania z autorami, warsztaty, dyskusje, wymiana książek oraz atrakcje dla dzieci – to wszystko w ciągu trzech dni, które będą dla mieszkańców całej aglomeracji świetną okazją do udziału we wspólnym czytelniczym święcie. W programie spotkania w ramach programu dla dzieci i młodzieży, strefy kryminału, strefy fantastyki i programu śląskiego.
Wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy
Na Targach można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy. Wydawcy z całej Polski przygotowali ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.
Wśród wystawców znaleźli się m.in.:
- Agora,
- Agade Bis,
- Akapit Press,
- BOSZ,
- Claroscuro,
- Copernicus Center Press,
- Debit,
- Grupa Wydawnicza Filia,
- Helion,
- In Rock,
- Krytyka Polityczna,
- Książkowe Klimaty,
- Księży Młyn Dom Wydawniczy,
- Media Rodzina,
- MUZA,
- Polskie Wydawnictwo Muzyczne,
- REBIS,
- Samowydawcy.pl,
- SILVER oficyna wydawnicza,
- Sonia Draga,
- świadomi wydawcy,
- timof comics,
- Tu się czyta,
- Wielka Litera,
- Wydawnictwo ARKADY,
- Wydawnictwo Czarne,
- Wydawnictwo Dwie Siostry,
- Wydawnictwo IUVI,
- Wydawnictwo Jedność,
- Wydawnictwo Kameleon,
- Wydawnictwo Karakter,
- Wydawnictwo Literackie,
- Wydawnictwo Literatura,
- Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
- Wydawnictwo Nocą,
- Wydawnictwo Nowa Baśń,
- Wydawnictwo Mięta,
- Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej,
- Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze,
- Wydawnictwo Poznańskie,
- Wydawnictwo Sejmowe,
- Wydawnictwo SQN,
- Wydawnictwa Videograf,
- Wydawnictwo Vectra,
- Wydawnictwo Vesper,
- Wydawnictwo Żwakowskie
- ZNAK Społeczny Instytut Wydawniczy.
A w Księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw:
- Olesiejuk,
- Świat Książki,
- Bellona,
- Bukowy Las,
- Drzewo Babel,
- Fabryka Słów,
- Filo,
- Albatros,
- Powergraph,
- Jung-off-ska,
- Insignis Media, Czerwone i Czarne, Mag,
- Melanż,
- Wydawnictwo Nocą,
- Purple Book
- Wydawnictwa 44.pl.
Lista wystawców
Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedziało wielu znanych i lubianych autorów, a wśród nich m.in.:
- prof. Jerzy Bralczyk,
- Zbigniew Rokita,
- Marek Krajewski,
- Maciej Siembieda,
- Katarzyna Bonda,
- Robert Małecki,
- Anna Kańtoch,
- Ryszard Ćwirlej,
- Sylwia Chutnik,
- Adam Wajrak,
- Jarosław Kurski,
- Nina Majewska-Brown,
- Joanna Mokosa,
- Barbara Kosmowska,
- Anna Malinowska,
- Jakub Nowak,
- Piotr W. Fuglewicz,
- Marta Kisiel,
- Aneta Jadowska,
- Bartosz Szczygielski,
- Przemysław Żarski,
- Małgorzata Starosta,
- Izabela Janiszewska,
- Anna Górna,
- Joanna Jax,
- Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz”,
- Marta Łabęcka i Monika Rutka,
- Sara i Wikuś
- Przemek Corso i Marcelina.
Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.
Wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.
Ukraina – gość specjalny
Szczególne miejsce w programie Targów zajmą spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Zapraszamy na rozmowy m.in. z Tamarą Dudą, Jaroslawą Lytwyn, Tatianą Pjankovą, Iryną Macko, Inguren Guten (Yulia Myronenko), Solomią Mordarowicz. Ukraińskie autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę). Można też będzie kupić książki z oferty m.in. takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing i Chytarium, niektóre nie tylko w języku ukraińskim, ale też polskim czy niemieckim.
Wydarzenia realizowane jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
100-lecie Biblioteki Śląskiej
– program jubileuszowy, spotkania o tematyce śląskiej oraz premiera śląskiego przekładu „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Biblioteka Śląska będąca partnerem merytorycznym Targów, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. BŚ to jedna z najprężniejszych instytucji krzewiących kulturę w regionie i najstarszej książnicy na Górnym Śląsku, powołana do życia na przełomie 1922 i 1923 jako Biblioteka Sejmu Śląskiego. W programie Targów znalazły się: rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem Olgi Śmiechowicz – tłumaczki, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „Радіо «Війна». Radio «Wojna»” Daryny Hładun (prowadzenie Jakub Pszoniak). W ramach Śląskiej Akademii Komiksuodbędzie się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami Wydziału 7 oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter), odbędzie się także spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (prowadzenie Anna Dudzińska).
Nie zabraknie też innych spotkań o tematyce śląskiej. Zapraszamy na premierowe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne). Podczas Targów Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać; o promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza” (Sonia Draga), będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Spotkamy się też z Anną Malinowską, autorką wydanego w 2022 roku zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce” (Wydawnictwo Czarne).
Atrakcje dla dzieci i młodzieży
Niewątpliwą atrakcją Targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników. Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie z Waldemarem Cichoniem wokół książki „Witajcie w Wynalazkowie” (Wydawnictwo Żwakowskie) oraz z Marceliną i Przemkiem Corso i ich opowiadaniami dla dzieci „Opowieści z Białej Doliny” (SQN). Na scenie zagoszczą także Sara i Wikuś wraz z rodzicami znani z kanału na YT „Zaczarowany świat Sary”. Na dzieci i młodzież czekają też warsztaty typograficzne, o tym jak się robi książkę, czy rodzinne czytanie bajek. Wszyscy i duzi i mali będą mogli też w trakcie Targów wykonać swój własny Ex Libris.
Wymiana książek
Ważna informacja! Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzi na Targach wymianę książek, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników czytania, poszukujących nowych pozycji do swoich bibliotek i czerpiących radość z przekazywania już przeczytanych książek innym zainteresowanym. Wymienić będzie można beletrystykę z lat 2010-2022, w tym kryminały, romanse czy książki dla młodzieży. Nie wymieniamy książek dla najmłodszych dzieci, podręczników, poradników, komiksów i literatury fachowej.
Udogodnienia dla zwiedzających
Miasto Katowice dla wszystkich odwiedzających Targi przygotuje strefę relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach poza kiermaszem książek antykwarycznych (beletrystyka, poezja, albumy ze sztuką Silesiana, książki dla dzieci i młodzieży i inne), zaprasza także do Czytelni pod Sówką z Biblioteczną Strefą Relaksu, gdzie można będzie się zrelaksować, rozwiązać quizy literackie i dowiedzieć się jakie atrakcje Biblioteka szykuje na nadchodzące tygodnie.
Wszystkie najważniejsze informacje (lista wystawców, plan stoisk, spis spotkań) będą zamieszczone na tablicach w kilku miejscach w przestrzeni targowej.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Historia i Kultura. Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska. Mecenasem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
W gronie patronów Targów Książki w Katowicach są Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Instytut Książki i Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Polsat News, Polskie Radio Katowice oraz portale wyborcza.pl, rynek-ksiazki.pl, smakksiążki.pl i wydawca.com.pl.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
plac Sławika i Antalla 1, wejście od ul. Olimpijskiej
4-6 listopada 2022 r.
- piątek w godz. 11.00-19.00
- sobota w godz. 10.30-19.00
- niedziela w godz. 10.30-17.00
WSTĘP BEZPŁATNY
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).