Justyna Święty-Ersetic i Damian Czykier ambasadorami cyklu imprez lekkoatletycznych dla dzieci
To będzie niezwykły wrzesień dla młodych adeptów lekkiej atletyki! Blisko dziesięć tysięcy dzieci weźmie udział w zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, które zostaną zorganizowane we wszystkich szesnastu województwach. Cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
– Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi pojawi się wielu naszych następców. Zawsze mówię, że też zaczynałam od zawodów szkolnych i wcale nie wskoczyłam od razu na wysoki poziom. Kiedyś cieszyło mnie wygranie mistrzostwa Śląska, później makroregionu, a ambicje rosły. Dziś jestem mistrzynią olimpijską i mam nadzieję, że zachęcę dzieciaki do uprawiania lekkiej atletyki – mówi Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.
W zawodach wezmą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. – Współpracujemy ze szkołami podstawowymi, by zachęcić jak najwięcej młodych ludzi do rywalizacji sportowej. Cykl „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” ma zachęcić dzieciaki do uprawiania lekkiej atletyki, gdy jeszcze nie podjęły decyzji, co chcą robić w życiu. Polska lekkoatletyka jest w cudownym momencie, bo w ostatnich latach notowaliśmy wielkie sukcesy i mamy gwiazdy, które młodzi ludzie mogą podziwiać i naśladować. Wierzę, że dzięki temu projektowi zakochają się w lekkiej atletyce i już w niej zostaną – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.
Cykl imprez rozpocznie się 7 września zawodami w Wieliczce koło Krakowa, Olsztynie i Słupsku. W kolejnych dniach września młodzież rywalizować będzie w kolejnych województwach. W każdej z eliminacji wyłoniona zostanie reprezentacja województwa, która na koniec wystartuje w finale ogólnopolskim. Impreza odbędzie się na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
– Współpracujemy ze szkołami podstawowymi w całej Polsce, by zachęcić jak największą liczbę dzieci do udziału w rywalizacji sportowej, a co za tym idzie zainteresowania się lekką atletyką. Nasz sport jest przecież najprostszą formą aktywności fizycznej, a konkurencje zostaną dostosowane do wieku uczestników – dodaje wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara, były halowy mistrz świata i mistrz Europy w siedmioboju.
Zawody będą zorganizowane na wzór dużych imprez dla profesjonalnych lekkoatletów, z odpowiednią oprawą audiowizualną. – Imprezy sportowe będą uzupełnione o serię wydarzeń promujących i popularyzujących pozytywny wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka o nazwie „Strefa Młodego Olimpijczyka”, gdzie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, ale także choćby w wiedzy na temat hymnu Polski – wyjaśnia Chmara. Szczególnym celem cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.
– To świetna inicjatywa. Wydaje mi się, że będzie bardzo pozytywny odzew wśród młodzieży. Promujmy ten sport wśród młodzieży. Niech widzą, że można spełniać swoje marzenia – mówi Damian Czykier, polski lekkoatleta, specjalista w biegach płotkarskich.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).