Silesion.PL

serwis informacyjny

W środę pierwsze zawody z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”. Wystartują tysiące dzieci!

Justyna Swiety i Malgorzata Holub fot Pawel Skraba

Justyna Swiety i Malgorzata Holub fot Pawel Skraba

7 września w Wieliczce, Słupsku i Olsztynie wystartuje pierwsza edycja cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”. Łącznie odbędzie się szesnaście zawodów eliminacyjnych we wszystkich województwach, a cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. We wszystkich zawodach weźmie udział blisko dziesięć tysięcy dzieci!

– Młodzież dziś spędza za dużo czasu przed komputerem, więc podpisuję się pod tym programem. Może ktoś złapie dzięki temu bakcyla i stanie się mistrzem. Uwielbiam brać udział w spotkaniach z dziećmi, bo to jest wymiana energii, a od dzieci czerpiemy bardzo dużo radości – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

W zawodach wezmą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. 7 września młodzi sportowcy rywalizować będą w Wieliczce, Słupsku i Olsztynie w Warmińsko-Mazurskiem. Dzień później zaplanowane są zawody w Lublinie, dwa dni później w Częstochowie, a 10 września we Włocławku. Wrzesień będzie niezwykły dla młodych miłośników lekkiej atletyki w całej Polsce, bo 13 września zaplanowane są zawody w Stalowej Woli, następnego dnia w Karpaczu, Radomiu i Kielcach, a jeszcze kolejnego w Łodzi i Poznaniu. 16 września cykl „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” zawita do Opola i Gorzowa Wielkopolskiego, 17 do Białegostoku, a ostatnią eliminacją będą zawody w Szczecinie, które odbędą się 18 września. Wtedy poznamy ostatnich uczestników ogólnopolskiego finału, zaplanowanego na 30 września i 1 października w Warszawie.

– Naszym głównym założeniem przy organizacji „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” jest zainteresowanie młodych ludzi uprawianiem lekkiej atletyki. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w tej chwili jest nam łatwiej promować nasz sport, bo lekkoatleci na igrzyskach w Tokio, a także na tegorocznych dużych imprezach pokazali się z bardzo dobrej strony. Ich nazwiska są znane i rozpoznawalne wśród młodych ludzi, którzy mają na kim się wzorować – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Zgodnie z założeniami, wszystkie zawody zostaną zorganizowane na wzór największych imprez lekkoatletycznych, w których biorą udział profesjonaliści. – Cała oprawa audiowizualna będzie przypominała zawody dla profesjonalnych lekkoatletów – zapewnia wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. Obok rywalizacji sportowej zorganizowane zostaną „Strefy Młodego Olimpijczyka”. To wydarzenia promujące i popularyzujące pozytywny wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka. W ich trakcie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, ale także choćby w wiedzy na temat hymnu Polski. Szczególnym celem cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.

– Bardzo się cieszę, że powstał taki program, bo on jest bardzo potrzebny i dla dzieciaków, i dla naszej dyscypliny. Każdy z nas zaczynał od zawodów szkolnych, później regionalnych, makroregionalnych i tak dalej. Dziś jestem mistrzynią olimpijską i mam nadzieję, że zachęcę dzieciaki do uprawiania lekkiej atletyki – mówi Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

– Takie projekty stwarzają świetną okazję, by trenerzy mogli zauważyć utalentowaną młodzież. Na pewno dzięki temu znajdzie się sporo talentów – dodaje Kinga Gacka z polskiej grupy biegaczek na 400 metrów.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.

Kalendarz zawodów eliminacyjnych cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie 2022”

  • 07.09.2022 Wieliczka (małopolskie)
  • 07.09.2022 Słupsk (pomorskie)
  • 07.09.2022 Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
  • 08.09.2022 Lublin (lubelskie)
  • 09.09.2022 Częstochowa (śląskie)
  • 10.09.2022 Włocławek (kujawsko-pomorskie)
  • 13.09.2022 Stalowa Wola (podkarpackie)
  • 14.09.2022 Karpacz (dolnośląskie)
  • 14.09.2022 Radom (mazowieckie)
  • 14.09.2022 Kielce (świętokrzyskie)
  • 15.09.2022 Łódź (łódzkie)
  • 15.09.2022 Poznań (wielkopolskie)
  • 16.09.2022 Opole (opolskie)
  • 16.09.2022 Gorzów Wielkopolski (lubuskie)
  • 17.09.2022 Białystok (podlaskie)
  • 18.09.2022 Szczecin (zachodniopomorskie)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024