Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak działa katowicki parking automatyczny na Tylnej Mariackiej? Film instruktażowy

Parking automatyczny dla samochdoów na Tylna Mariacka w Katowicach fot. UMK

W dniu 13 listopada br. Katowice stają się świadkiem rewolucji w obszarze parkowania samochodów. Na ul. Tylnej Mariackiej zostają oddane do użytku maszyny parkingowe, które zapewnią kierowcom nowoczesne i efektywne rozwiązania. Korzystanie z tych urządzeń jest nie tylko intuicyjne, ale także bezpłatne dla wszystkich użytkowników od 13 do 30 listopada.

Innowacyjne podejście do parkowania

Maszyny parkingowe na ul. Tylnej Mariackiej to prawdziwa innowacja w obszarze usług parkingowych. System ten, który można porównać do korzystania z myjni automatycznej, oferuje kierowcom łatwość i wygodę w parkowaniu swoich pojazdów. Warto podkreślić, że korzystanie z maszyn jest bezpłatne przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania, co daje mieszkańcom Katowic okazję do przetestowania i zrozumienia, jak działa ten nowoczesny system parkowania. Zobacz jak powstawał pierwszy w Polsce automatyczny parking w Katowicach.

Jak zaparkować samochód na ul. Tylnej Mariackiej?

  1. Wjedź na platformę. Gdy samochód będzie ustawiony prawidłowo, zobaczysz na ekranie komunikat,,OK”.
  2. Zabezpiecz samochód: upewnij się, że okna są zamknięte. Opuść pojazd i sprawdź czy zamknięte są także drzwi i bagażnik. www.silesion.pl
  3. Podejdź do monitora znajdującego się na lewo od platformy i potwierdź prawidłowe zaparkowanie samochodu. Postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na monitorze.
  4. Pobierz i zachowaj bilet. Będzie on wymagany do odebrania samochodu.

Jak odebrać samochód z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej?

  1. Udaj się z biletem do kasy. Musisz go zeskanować i opłacić, by móc odebrać samochód. silesion.pl
  2. Po opłaceniu podejdź do monitora maszyny, w której zaparkowałeś. Kliknij na przycisk,,Odbierz samochód”, zeskanuj bilet i postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na monitorze.
  3. Gdy na monitorze wyświetli się komunikat potwierdzający zakończenie opuszczania pojazdu, możesz wejść do samochodu i wyjechać z parkingu.

Jak korzystać z maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej?

Proces parkowania jest prosty i intuicyjny. Kierowca wjeżdża na specjalną platformę, opuszcza pojazd i na ekranie sterowania potwierdza poprawne ustawienie samochodu, wpisując numer rejestracyjny pojazdu. Następnie maszyna w sposób zautomatyzowany przenosi pojazd na wyższy poziom, zapewniając optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Podczas parkowania korzystający nie ponosi opłat, przechodzi jednak całą procedurę, jaka będzie obowiązywać w przypadku użytkowników automatycznego parkingu. Po zakończeniu parkowania kierowca otrzymuje tzw. bilet zerowy, potwierdzający poprawne zakończenie procesu.

Podobnie wygląda procedura odbioru pojazdu. Po uiszczeniu opłaty w kasie i zeskanowaniu potwierdzenia pozostawienia pojazdu, maszyna automatycznie sprowadza platformę do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

Cena za parking automatyczny w Katowicach:

  • 6 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca.
  • 12 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla pozostałych użytkowników.
  • Maszyny parkujące na ul. Tynej Mariackiej są wyłączone zarówno ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania jak i poszerzonej Strefy Płatnego Parkowania – tym samym nie będą na nich obowiązywać abonamentowe formy płatności, ustalone dla Stref (Parkingowa Karta Mieszkańca, Parkingowa Karta Przedsiębiorcy, Abonamenty). Pobieranie opłat rozpocznie się 1.12.2023 r.

Jednocześnie od 1 grudnia 2023 roku w centrum Katowic zaczną obowiązywać zmiany dotyczące parkowania. Najważniejsze z nich to: utworzenie dwóch stref parkowania, tj. Strefa A (niebieska) w ścisłym centrum miasta oraz Strefa B (zielona) na obrzeżach centrum oraz wprowadzenie korzystnych dla mieszkańców abonamentów. Więcej o parkowaniu w stolicy śląskiej aglomeracji przeczytasz w artykule: 1 grudnia zmienią się zasady parkowania w Katowicach

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

System automatycznego parkingu to nie tylko wygoda, ale również efektywne wykorzystanie przestrzeni. Pierwszy zestaw maszyn, o długości 67 metrów, składa się z 12 modułów parkingowych, zapewniając miejsce dla 120 pojazdów. Drugi zestaw, długi na ponad 45 metrów, składa się z 8 modułów i oferuje łącznie 120 miejsc parkingowych. To efektywne wykorzystanie przestrzeni, które jest równoznaczne z około 40 standardowymi miejscami parkingowymi.

Okazja do darmowego testowania

Aby zachęcić mieszkańców Katowic do korzystania z nowoczesnych maszyn parkingowych, w dniach od 13 do 30 listopada, korzystanie z nich będzie bezpłatne. To wyjątkowa okazja dla wszystkich chętnych, aby przetestować nowoczesne podejście do parkowania i przekonać się o jego wygodzie.

Wprowadzenie maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej to krok w kierunku nowoczesnej i efektywnej obsługi kierowców, a jednocześnie szansa dla mieszkańców Katowic na doświadczenie przyszłości parkowania pojazdów.

Ile kosztuje automatyczny parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach?

Dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca to 6,00 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju, dla pozostałych użytkowników to 12,00 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju. Maszyny są wyłączone ze stref płatnego parkowania. Opłaty będą pobierane od 1 grudnia 2023 roku. DO tego czasu automatyczny parking jest bezpłatny.

Jak zapłacić za automatyczny parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach?

Opłatę można uiścić kartą płatniczą, gotówką (banknotami i monetami) lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Jak działa automatyczny parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach?

Kierowca wjeżdża na specjalną platformę, opuszcza pojazd, potwierdza ustawienie samochodu na ekranie sterowania i maszyna automatycznie przenosi pojazd na wyższy poziom.

Jak wygląda procedura odbioru pojazdu z parkingu na Tylnej Mariackiej?

Po uiszczeniu opłaty w kasie i zeskanowaniu potwierdzenia pozostawienia pojazdu, maszyna automatycznie sprowadza platformę do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

Ile samochodów może zaparkować na automatycznym parkingu w Katowicach?

Łącznie w obu zestawach maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej można zaparkować łącznie 240 pojazdów

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023