Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak sprzedawać Bitcoina i inne krypto? Sprawdźmy!

bitcoin dollar

bitcoin dollar

Nie brakuje osób, które twierdzą, że sprzedaż kryptowalut to skomplikowane zadanie. Jak jest naprawdę? Na co trzeba uważać? Czy to prawda, że sprzedaż Bitcoina nie różni się od handlowania innymi walutami? Między innymi na te pytanie odpowiemy w tym artykule!

Sprzedaż Bitcoinów – najważniejsze informacje

W Polsce – w świetle obowiązujących przepisów – kryptowaluty nie są legalnym środkiem płatniczym. Paradoksalnie nie oznacza to, że korzystanie z nich jest z automatu ścigane przez aparat państwowy. Są to tzw. transakcje neutralne podatkowo, czyli takie, za które czasami nie zapłacimy podatku od zysków.

Od 1 stycznia 2019 roku w polskim porządku prawnym pojawiły się nowe zasady dotyczące opodatkowania kryptowalut. Zgodnie z literą prawa, w przypadku wymiany walut wirtualnych na:

  • towar,
  • usługi,
  • prawo majątkowe,
  • inne środki płatnicze…

… zapłacimy podatek dochodowy w wysokości 19%. Warto podkreślić, że pod pojęciem dochodu rozumie się różnicę osiągniętą w danym roku podatkowym pomiędzy zsumowanymi przychodami a kosztami ich uzyskania. Wszystkie informacje należy umieścić na druku PIT-38.

Jak sprzedawać kryptowaluty?

Internauci mają do dyspozycji co najmniej kilka ciekawych metod, by szybko sprzedać BTC. Jednym z rozwiązań, nad którym warto się zastanowić, są kantory Bitcoinów. Ich zasada działania jest dokładnie taka sama, jak tradycyjnych kantorów walutowych – wystarczy poczekać, aż kurs osiągnie akceptowalny dla nas poziom, a następnie sprzedać nasze krypto.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystać z jednej z wielu giełd kryptowalut. Dobrze byłoby, gdyby taka instytucja była w pełni zgodna z wytycznymi, jakie narzuca Komisja Nadzoru Finansowego oraz Unia Europejska. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo całego procesu i przyspiesza wypłatę środków na nasze konto.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by kupić wybrane kryptowaluty, na przykład Bitcoina, przez przelew bankowy. Coraz więcej instytucji finansowych daje taką możliwość. Nie jest to jednak ostatnia możliwa odpowiedź na pytanie o to, jak sprzedać Bitcoina.

Doskonałą alternatywą może być skorzystanie z Bitomatu lub wspieranego kantoru stacjonarnego. W tym pierwszym przypadku musimy tylko wybrać na urządzeniu menu „sprzedaj”. Urządzenie wyświetli nam kod QR oraz adres, na który musimy przelać naszą kryptowalutę.

Inne sposoby sprzedaży kryptowalut

Kolejnym krokiem jest przypisanie adresu do naszego portfela prywatnego. Po potwierdzeniu transakcji urządzenie wypłaci nam gotówkę. Cały proces nie powinien zająć nam więcej niż kilka minut. Warto jednak pamiętać o tym, by korzystać z portfela prywatnego, a nie giełdowego – gdyby w bitomacie nie było pieniędzy, możemy sami sobie utrudnić zwrot naszych kryptowalut na konto.

A jak sprzedać Bitcoina anonimowo? Z biegiem czasu instytucje nadzoru finansowego wprowadziły coraz więcej regulacji, które znacząco utrudniły taki proceder. Według obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów możemy dziś dokonać transakcji bez dodatkowej weryfikacji, jeśli jej kwota nie przekracza 1000 euro.

Inwestorzy powinni pamiętać też o obowiązku podatkowym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w Polsce dotyczy on tylko sprzedaży kryptowalut za waluty FIAT. Jeśli zdecydujemy się na przewalutowanie np. Bitcoina czy Ethereum na stablecoiny, to nie będziemy musieli opłacać 19% podatku. Obowiązek ten zaistnieje, gdy zdecydujemy się wyjść z rynku krypto i wymienić swój kapitał np. na złotówki lub euro.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024