Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak skutecznie obstawiać siatkówkę?

Siatkówka w Polsce, a nawet w Europie jest niezwykle popularna. Z resztą to samo możemy powiedzieć o innych kontynentach. To sprawiło, że oferta większości bukmacherów na tę dyscyplinę sportową jest niezwykle bogata. Jej jedną z największych zalet jest fakt, że mecze możemy obstawiać praktycznie przez cały rok. Niezależnie od sezonu możemy liczyć na sporą dawkę emocji, gdyż nieprzerwanie odbywa się wiele rozgrywek. Dla typerów to świetna informacja, gdyż cały czas możemy zarabiać na zakładach bukmacherskich. Jak skutecznie obstawiać siatkówkę? Na co zwrócić uwagę, by zwiększyć swoje szanse na wygraną? Poniżej znajdziesz cenne porady, które pomogą Ci osiągnąć sukces.

 1. Ranga zdarzenia.
  To jedna z najważniejszych informacji, którą należy posiadać analizując dane spotkanie. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych dyscyplin, w tym przypadku rozgrywki reprezentacyjne traktowane są priorytetowo. Widać to także po zapełnionych trybunach, gdzie kibice mocno dopingują swoich zawodników. Niektórym może wydawać się to dość dziwne – w końcu gracze o wiele większe pieniądze zarabiają w swoich klubach. Pomimo to reprezentowanie swojego kraju na arenie międzynarodowej jest dla nich najważniejsze i to właśnie wtedy chcą pokazać się z jak najlepszej strony zdobywając możliwie jak najwyższe wyniki. Pierwszorzędną imprezą dla każdego gracza są Igrzyska Olimpijskie. Zaraz po nich są to Mistrzostwa i Puchar Świata. Wszystkie te wydarzenia odbywają się co 4 lata. Pozostaje jeszcze Liga Światowa, która odbywa się co roku. Dopiero po tym istotna jest Liga Mistrzów czy ligi krajowe. Stąd też nie zapominajmy, by zważać uwagę na rangę zdarzenia, która w siatkówce ma często kluczowe znaczenie.
 2. Faza sezonu.
  To już podstawa jak w większości innych dyscyplinach sportowych, iż np. nie poleca się typować pierwszych spotkań, które niemalże zawsze stanowią wielką niewiadomą. Siatkówka to sport drużynowy i wszystko musi być idealnie dograne, a to niestety rzadkość na początku sezonu. Zawodnicy dopiero wypracowują pewne schematy, a to wymaga czasu. Z kolei w końcówce sezonu jedynie kilka drużyn gra o utrzymanie czy awans. Bywają spotkania, w których pojedynczy gracze dają z siebie wszystko, gdyż walczą jeszcze o uzyskanie lepszych kontraktów.
  Będąc w temacie fazy sezonu warto znać ogólne cele danej drużyny na dany rok. Dla przykładu podajmy reprezentacje narodowe, gdzie nie zawsze Liga Światowa stanowi dla nich priorytet. Tak bywa, gdy w danym roku odbywają się np. Igrzyska Olimpijskie. Niekiedy trenerzy wspominają na spotkaniach z dziennikarzami, które wydarzenia będą traktować priorytetowo – takie informacje dla typerów są bardzo cenne.
 3. Miejsce rozgrywania meczu.
  Jeśli dopiero chcesz zacząć obstawiać siatkówkę to zapewne dziwi Cie ten punkt. A jednak miejsce rozgrywania spotkania w siatkówce ma znaczenie. Boisko samo w sobie wygląda właściwie tak samo w każdym przypadku. Bardziej chodzi nam tutaj o sam obiekt. Rozmiar hali może się różnić i to znacząco. Niektórzy zawodnicy potrzebują więcej czasu, by odpowiednio zaadoptować się do nowych realiów. Hale mogą różnić się wysokością sufitu, układem widowni i odległości od boiska. Znaczące jest również oświetlenie, które rozłożone jest na różnych wysokościach. To wszystko wpływa na zawodników.
  Są drużyny, które na co dzień trenują i rozgrywają mecze w kameralnych obiektach. W większych halach tacy zawodnicy zazwyczaj mają problemy np. z zagrywką. Ważne jest zatem, by przed rozpoczęciem spotkania zauważyć, która drużyna gra u siebie – to zawsze działa na korzyść gospodarzy.
 4. Składy drużyn.
  Ważne jest, by znać dokładny skład wyjściowy szczególnie wtedy, kiedy chcemy obstawić mniej istotny mecz. W takich przypadkach poleca się, by poczekać na dokładną informację i dopiero wtedy puścić kupon. Są takie okresy, kiedy tych zdarzeń jest naprawdę dużo. To sprawia, że nie zawsze trenerzy będą wystawiali najmocniejsze składy. Kiedy pojawia się mecz o tzw. pietruszkę zazwyczaj wchodzą zmiennicy. Niektórzy typerzy bagatelizują ten czynnik. W końcu na boisku jest kilku zawodników i jakie znaczenie ma zmiana jednego z nich? Niekiedy wielkie. Niektóre drużyny posiadają atakującego czy rozgrywającego z najwyższej półki. Takich ludzi ciężko jest zastąpić. Po nieudanych kilku akcjach wszystko zaczyna się sypać i wkrada się dodatkowo nerwowość.
 5. Zmęczenie zawodników.
  Skoro mowa o składach drużyn i zmianach to należy wspomnieć o zmęczeniu podstawowych graczy. Zauważmy, że czasu na regenerację jest naprawdę niewiele. Mecze niekiedy rozgrywane są dzień po dniu. Bywają takie imprezy, kiedy podstawowi zawodnicy są eksploatowani niemalże do granic wytrzymałości. Nawet najlepsi nie są w stanie tego wytrzymać. Wystarczy spojrzeć na kalendarium niektórych imprez, by zauważyć, że na 16 dni organizowanych było 11 meczy! W piłce nożnej byłoby to nie do pomyślenia. Do tego dodajmy podróże, które także wpływają na zmęczenie. Połączenie tego wszystkiego powoduje pojawienie się kontuzji. Nie zawsze są one na tyle poważne, by zawodnik musiał zupełnie zrezygnować z meczu. Musimy być jednak świadomi, że nawet niewielki uraz może zaburzyć dotychczasową dobrą dyspozycję danego gracza. O tym jak czuje się dany zawodnik znajdziemy najczęściej na jego portalach społecznościowych – Facebook czy Instagram.

Czy warto obstawiać siatkówkę na żywo?
To z pewnością ciekawe rozwiązanie dla osób, które znają już podstawy siatkówki i mają za sobą wiele obejrzanych spotkań. Zakłady na żywo znacząco różnią się od zakładów przedmeczowych. Tu należy działać szybciej. Z drugiej strony oglądając mecz mamy niemalże wszystko podane na tacy – widzimy jak grają poszczególni gracze i jak podchodzą do spotkania. Możemy też „złapać” wyższe kursy. Już niejednokrotnie zespół, który wygrał dwa pierwsze sety przegrywał cały pojedynek. Poza tym należy pamiętać o innych ważnych kwestiach:

 • nie kieruj się przeczuciem czy sympatią do ulubionej drużyny – chcąc zarabiać na zakładach bukmacherskich staraj się na obok odłożyć typy, które nie są poparte dokładną analizą;
 • nie bój się wysokich kursów – to oczywiste, że podczas trwania spotkania mogą dziać się pewne zawirowania i nie wszystko będzie szło perfekcyjnie. To powoduje, że przedmeczowe kursy, które wynosiły np. 1,50 podczas trwania spotkania mogą dojść do pułapu powyżej 3-4. Nie bój się ich o ile wcześniej dobrze przeanalizowałeś spotkanie. Jak zostało już wspomniane drużyny potrafią przegrywać mecze po dwóch wygranych setach;
 • staraj się wyłączyć swoje emocje – to tyczy się każdej dyscypliny sportowej, którą obstawiamy na żywo. Nie inaczej bywa w przypadku siatkówki. Często czujemy złość, chęć odrobienia strat, itp. Jeśli nie dajesz sobie z tym rady – wyjdź na spacer. To najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że jutro też są mecze.
  PODSUMOWANIE
  Siatkówka to sport jak każdy inny. Od typera wymaga czasu na analizę, która zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Znajdziemy zarówno ciekawe mecze jak i takie, które nie są warte naszej uwagi i pieniędzy. Pamiętajmy, że sezon siatkarski jest naprawdę długi. To automatycznie sprawia, że rozgrywanych meczy jest mnóstwo. Nie szukajmy zatem na siłę spotkań. Starajmy się uspokoić własne emocje i trzymajmy się powyższych wskazówek. Dzięki temu nasza skuteczność, a co za tym idzie – zyski będą coraz wyższe.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024