Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?
Każdy kto ma zaplanowaną sesję zdjęciową, zadaje sobie pytanie jak powinien się ubrać aby rezultatem były przepiękne, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju fotografie. Oto kilka rad, którymi warto się kierować podczas wyboru stroju do sesji zdjęciowej.
Rodzajów sesji zdjęciowych mamy całe mnóstwo. Każdy piękny moment w naszym życiu możemy uwiecznić na profesjonalnych fotografiach. Jednakże każda z sesji wymaga odpowiedniego przygotowania, starannie dobranych dodatków i strojów. Wybierając się na sesję zdjęciową, najlepszym pomysłem jest zdecydowanie się na ubrania, w których czujemy się pewnie i komfortowo. Ukazanie się w nich przed obiektywem sprawi przyjemność a pewność siebie w danej stylizacji zaowocuje na fotografiach.
Ubranie powinno psować do miejsca
Niezależnie jaką sesję zdjęciową wybieramy warto zwrócić uwagę na pewne elementy podczas planowania ubioru. Ważne aby strój pasował do miejsca. Aby fotografie w danym miejscu były spójne i harmonijne, warto wziąć pod uwagę jego styl, jak również kolorystykę. Nieodpowiednio dobrane barwy stroju do kolorystyki miejsca sesji zdjęciowej mogą zepsuć cały efekt zdjęć, bowiem pokazanie się w żółtych czy pomarańczowych odcieniach na tle jesiennego parku, zamiast wyróżniać na fotografii, sprawi jedynie, że zgubimy się otoczeniu i scalimy z barwami jesieni. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się nasycone i wyraziste kolory. Z kolei ubranie eleganckiego garnituru do sesji rodzinnej nad morzem nie ukaże lekkości, która świetnie komponowałaby się z nadmorską aurą. Dlatego właśnie tak istotne jest to, aby nasz strój współgrał z kolorystyką miejsca sesji zdjęciowej i stylem, jakim się charakteryzuje. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń
Styl zdjęcia, jaki chcemy uzyskać
Planując strój do sesji zdjęciowej, warto wziąć pod uwagę obecną pogodę i porę roku. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ani przemarznięte, sine dłonie, jak i czerwone, rozgrzane policzki od wysokiej temperatury nie będą dobrze prezentować się na fotografiach. Zadbanie o odpowiedni ubiór do panujących warunków atmosferycznych pozwala na zachowanie swobody, która jest bardzo istotna podczas sesji zdjęciowych. Najważniejsze również aby podczas sesji cały czas czuć się naturalnie. Należy zadbać zatem o połączenie wygody z umiarkowaną elegancją, postawić na minimalistyczne akcenty, które uwidocznią odrobinę modowego szaleństwa.
Wspólna paleta barw i spójny ubiór dla wszystkich
Jeśli mamy zaplanowaną sesję narzeczeńską, rodzinną czy z partnerem i dziećmi, warunkiem koniecznym jest zadbanie o wspólną paletę barw, którą będziecie się kierować podczas wyboru strojów. Ubrania powinny być spójne nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także pod względem samego stroju. Jeśli podczas sesji chcemy być ubrani w styl casualowy to inne osoby też powinny. Zbyt wiele kontrastujących ze sobą kolorów, stylów czy odmiennych dodatków wprowadzi do fotografii zbędny chaos.
Wybierz dopasowany strój – nie za obcisły, nie za luźny
To zdecydowanie złota zasada, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru stroju do sesji zdjęciowej. Zbyt obcisłe ubrania ograniczą nasze ruchy, przez co zostaniemy pozbawieni swobody, a ponadto podkreślą wszystkie nasze niedoskonałości i mankamenty sylwetki. Z kolei zbyt luźne ubrania spowodują, że nie będziemy czuć się pewni siebie i będziemy wyglądać niekształtnie.
Unikaj gniotących się materiałów
Zrezygnuj z łatwo gniotących się materiałów – unikaj więc ubrań z bawełny, lnu i wiskozy. Te materiały bardzo łatwą ulegają gnieceniu, a zdecydowanie nie wygląda to estetycznie. Wszelkie załamania tkaniny będą wyraźnie widoczne na fotografiach, co przełoży się na niechlujny efekt końcowy.
Wprowadź do zdjęcia ciekawą fakturę
Podczas sesji zdjęciowych dobrze sprawdzą się elementy garderoby, które wprowadzą ciekawą fakturę do zdjęcia. W zależności od stylu sesji i pory roku, można postawić na wełniane swetry z grubym splotem, delikatne dzianiny, ażurowe wycięcia, falbanki, koronki czy tiule. Dzięki tego typu elementom całość stylizacji nie będzie płaska i nijaka. W zależności od zastosowanych elementów nabierze ciepła i przytulności lub nada sylwetce lekkości. Falbanki i lekkie, zwiewne tkaniny dodatkowo ukazują ruch na zdjęciach.
Unikaj nadmiernych, wyrazistych wzorów i napisów na ubraniach
Warto się kierować zasadą: im mniej, tym lepiej. Na sesjach fotograficznych lepiej sprawdzają się neutralne barwy ubrań, ale o ciekawej fakturze. Zbyt wyraziste, geometryczne wzory czy wszelkie napisy na ubraniach odciągną uwagę od twarzy i emocji, jakie przedstawiamy na zdjęciach. Najważniejszy jest umiar – jeśli zdecydujemy się na wzory, należy zadbać aby wzór był jeden, Niech reszta pozostanie stonowana.
Nie zapominaj o dodatkach i akcesoriach
Dodatki i wszelkie akcesoria odgrywają na fotografiach istotną rolę. Potrafią świetnie dodać fotografiom charakteru, stanowiąc przy tym wspaniały akcent przykuwający uwagę. Pomysłów jest wiele – nawet drobiazg uczyni fotografię ciekawszą. Może to być biżuteria, rustykalny kapelusz, chustka luźno opadająca na ramiona, wianek spleciony ze świeżych kwiatów, muszka w wyrazistym kolorze, szelki zamiast klasycznego paska czy choćby książka, kubek ciepłej kawy lub ciekawy parasol, który doda fotografii uroku, nie tylko podczas deszczu.
Ostatnie poprawki i poszukiwanie inspiracji
Mając wybrany strój warto ułożyć wszystkie elementy na podłodze oraz wyobrazić jak będziemy wyglądali w nich na zdjęciach. Łatwiej wówczas zobaczyć czego brakuje, gdzie warto dodać jakiś charakterystyczny akcent lub mocniejszy kolor. Warto też przejrzeć zdjęcia z innych sesji w portfolio fotografa lub poszukać inspiracji w sieci. Dzięki temu łatwiej będzie można ocenić co wygląda dobrze na zdjęciach, a co zupełnie się nie sprawdza.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).