Jak przygotować paczkę dla kuriera przy nadawaniu przesyłki za granicę?
Wysyłając międzynarodową przesyłkę kurierską, należy pamiętać zarówno o dobrych praktykach dotyczących pakowania wszystkich paczek, jak i o specyfice tych, które przewidziane są do transportu na duże odległości. Odpowiednio zabezpieczona przesyłka powinna bez szwanku znieść zagraniczną podróż. Sprawdź, jak właściwie przygotować pakunek dla kuriera.
Przesyłki kurierskie – opakowania
Choć zasadniczo nie ma konkretnych wymogów dotyczących zapakowania paczki zagranicznej, które konkretnie odróżniałyby ją od przesyłki krajowej, warto zdawać sobie sprawę, że tą pierwszą czeka znacznie dłuższa podróż, a co za tym idzie – znacznie więcej niekorzystnych czynników może ją narazić na szwank.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z usług najtańszego kuriera, czy najdroższego, nie zawsze jest on w stanie wyeliminować wszystkie zagrożenia – i właśnie przed nimi powinno zabezpieczyć odpowiednie zapakowanie paczki.
Przed nadaniem przesyłki kurierem za granicę można ją umieścić w kartonowym pudle z wypełnieniem lub nawet drewnianej czy plastikowej skrzyni – chociaż są to dużo rzadziej spotykane opakowania. Te pierwsze, oprócz swojej największej zalety – niskiego kosztu przy zadowalającym poziomie wytrzymałości – wyróżniają się także tym, że są stosunkowo lekkie (co ma znaczenie dla kosztu przesyłki, który zależy także od wagi). Ponadto paczkę z kartonu łatwo jest zapakować i rozpakować: wystarczą do tego odpowiednio szeroka taśma klejąca oraz nóż lub nożyczki.
Opakowania drewniane i plastikowe (czy też w sporadycznych przypadkach metalowe) odznaczają się z kolei nieporównanie większą wytrzymałością – nie tylko tą mechaniczną, ale też na warunki pogodowe oraz wodę. Do ich zamknięcia potrzebne są gwoździe, klamry bądź dedykowane do tego zadania zamki, jednak zamknięcie to jest trwalsze niż zwykle zaklejenie.
Dobrodziejstwa folii
Niezależnie od rodzaju opakowania, paczkę dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć za pomocą folii. Jej zastosowanie pozwala mieć pewność, że nie doszło do nieautoryzowanego otwarcia i ingerencji w przesyłkę – ślady rozpakowywania będą widoczne.
Przy wysyłce za pobraniem istotne jest także, że pakunek będzie się lepiej prezentował. Folia zapewnia także doskonałą ochronę przed wilgocią, co jest jej zdecydowaną przewagą nad popularnym, wrażliwym na namakanie kartonem. Ofoliowanie przesyłki umieszczonej w tekturowym opakowaniu dodatkowo zwiększa też wytrzymałość mechaniczną i zapobiega ich ewentualnemu rozczłonkowaniu nawet wtedy, gdyby doszło do mechanicznego uszkodzenia pudełka.
Wnętrze paczki
Warunki wewnątrz paczki powinny zapewniać maksymalną ochronę wysyłanych dóbr oraz odporność na czynniki zewnętrzne. W końcu zagraniczna przesyłka dostarczana przez kuriera np. Ship Center może przemierzyć nawet setki kilometrów. Aby bez uszkodzenia dotarła do celu, w środku przesyłki powinno się znaleźć dość szczelne wypełnienie. Właściwy ładunek paczki rzadko kiedy zajmuje całe miejsce, ważne jest więc, aby w wolnych przestrzeniach znalazły się np. folia bąbelkowa, papierowe wióry, gąbki czy styropian.
Jeśli mimo takiego wypełnienia towar wewnątrz dalej nie jest całkowicie unieruchomiony, można rozważyć użycie wewnętrznych przegród i/lub osobne zapakowanie w pudełka poszczególnych jego elementów (zwłaszcza jeśli ładunek stanowią liczne przedmioty, które są znacznie mniejsze niż całkowite wymiary przesyłki).
Wygląd zewnętrzny paczki
Opakowanie przesyłki po zewnętrznej stronie nie powinno mieć zbędnych naklejek, nadruków i etykiet. Jeśli używasz pudełka „z odzysku” – najlepiej będzie usunąć wszelkie wcześniejsze nalepki czy napisy.
Koniecznie musisz w widocznym miejscu umieścić etykietę przewozową zawierającą dane nadawcy oraz odbiorcy (w tym imię i nazwisko, adres, numer kontaktowy czy email jednej i drugiej strony, a także ewentualnie nazwę firmy). Jeśli wymaga tego natura ładunku, na opakowanie należy przykleić nalepki ostrzegawcze informujące, aby nie rzucać paczką, nie obracać jej do góry nogami, utrzymywać w suchości itp.
W przypadku międzynarodowych przesyłek kurierskich musisz także pamiętać o dokumentach, które powinno się dołączyć do paczki, np. fakturach czy formularzach dot. odprawy celnej.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).