Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak otworzyć swój warsztat samochodowy? Eksperci z Yanosik Warsztaty doradzają!

Jak otworzyc swoj warsztat samochodowy

Jak otworzyc swoj warsztat samochodowy

Fanom motoryzacji z pewnością nie raz przemknął pomysł o własnym warsztacie samochodowym. Jednak, by mogli go założyć, muszą się do tego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim uzyskać niezbędną wiedzę. Niestety pasja do części samochodowych może nie wystarczyć na początku, aby otworzyć swój warsztat samochodowy. Jak to zrobić? Spytaliśmy ekspertów z Yanosik Warsztaty!

Pandemia zmieniła cały sektor motoryzacyjnych

Poprzedni rok przyniósł wiele zmian w branży motoryzacyjnej. Społeczność doceniła komfort posiadania własnego samochodu, a także zainteresowała się specjalistycznymi miejscami napraw, które w trakcie pandemii nie narzekały na brak klientów.

Niegdyś myślano o tym, że warsztat samochodowy to mało dochodowy biznes, w którym trzeba się zmierzyć z wielkimi wyzwaniami. Obecnie sytuacja warsztatów jest nie tyle stabilna, a nawet coraz bardziej atrakcyjna.

Co trzeba zrobić, aby móc uruchomić własny warsztat samochodowy?

Do prowadzenia warsztatu samochodowego nie jest potrzebne żadne pozwolenie ani tez wykształcenie. W teorii każda zainteresowana tym tematem osoba może to zrobić. Jednak odpowiednie doświadczenie, nauka oraz uprawnienia będą niezbędne do obsługi bardziej zaawansowanych sprzętów.

Trzeba mieć na uwadze, że na samym początku działalności wystarczy nam wiedza na temat samochodów, mechaniki i ogólna „smykałka” do tematu napraw. Jednak w miarę rozwoju naszego warsztatu, będziemy musieli nauczyć się wielu nowych czynności, w tym obsługi sprzętów oraz zapoznania z nowinkami technologicznymi w nowocześniejszych pojazdach. Dobrym pomysłem jest przyuczenie w innym warsztacie, zanim rozpoczniemy karierę w swoim własnym – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Ponadto należy pamiętać, że chęć prowadzenia własnej działalności gospodarczej musi być uregulowana odpowiednimi dokumentami, a co za tym idzie – musimy założyć firmę i odprowadzać podatki.

W tym celu najlepiej zatrudnić księgowego, który pomoże nam we wszystkich formalnościach na starcie i w rozliczeniach.

Co powinien oferować warsztat samochodowy?

Przyszły warsztat samochodowy powinien przede wszystkim specjalizować się w kompleksowych naprawach aut. Im więcej usterek uda nam się usunąć, im więcej zadowolonych klientów od nas wyjdzie, tym szybciej uzyskamy dobrą opinię.

W naszej platformie znajduje się kilka tysięcy warsztatów samochodowych, które są oceniane przez klientów. W ten sposób dane miejsce zyskuje nie tylko rozpoznawalność, ale również dobrą opinię, zaufanie i wiarygodność. Dobrym pomysłem jest więcej zachęcenie swoich usatysfakcjonowanych klientów do pozostawienia kilku miłych słów po dokonanej usłudze, wówczas nie zabraknie kolejnych chętnych do odwiedzin miejsca w celu naprawienia swojego auta – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Dobry warsztat samochodowy powinien również oferować przegląd, lakierowanie i malowanie pojazdów, a także instalowanie różnych części dodatkowych, zakładanie i wymianę opon oraz przeprowadzenie zabiegów antykorozyjnych.

Oczywiście można wybrać tylko jedną specjalizację – jak np.: opony i zostać specjalistą w tym zakresie.

Co powinno się znaleźć w wyposażeniu warsztatu?

Otworzenie warsztatu samochodowego wiąże się z dużą inwestycją. Oczywiście nie trzeba mieć wszystkich sprzętów od razu, ale ważne by znalazły się w nim dobre szafki i półki na narzędzia, przenośne meble na kółkach, które pozwolą zawsze wygodnie sięgnąć po niezbędne rzeczy.

Nie powinno również zabraknąć stołu, na którym będzie można rozłożyć części do naprawy, podnośnika, który pozwoli zajrzeć pod auto i sprzętu diagnostycznego, który umożliwi dokładne stwierdzenie, co się dzieje z danym pojazdem.

Narzędzia to podstawa!

W pakiecie narzędzi warsztatowych nie może zabraknąć kompletu ręcznych kluczy, śrubokrętów i imbusów, szczypiec, młotków, a także kluczy do filtrów oleju. Przydatne będą również narzędzia elektryczne, takie jak wiertarka, wkrętarka, szlifierka, itp.

Niektóre elementy samochodowe możesz zdemontować ręcznie, a inne będą już wymagały większej siły, którą zapewnią Ci właśnie elektryczne narzędzia.

Ponadto diagnostyczne sprzęty, takie jak tester akumulatorów, ciśnieniomierz, urządzenie do badania układu napędowego czy ciśnienia silników to również must have dla mechanika.

Samochody coraz nowsze

Pamiętaj, że to praktyka czyni mistrza i nie musisz się znać na wszystkich najnowocześniejszych pojazdach. Nie podejmuj się nigdy pracy, której nie jesteś w stanie wykonać, inaczej możesz stracić klienta, a nawet zyskać złą opinię.

Coraz więcej klientów wybiera nowsze samochody, których produkcja pochodzi z lat 2000-2018. Jednak trzeba mieć na uwadze, że te pojazdy już mają bardzo duże zaplecze elektroniczne, a co za tym idzie, warsztat, do którego trafi takie auto na naprawę, musi być wyposażony w odpowiednie narzędzia diagnostyczne, które pozwolą na zlokalizowanie problemu – podpowiada Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Nowoczesne systemy często wymagają ingerencji komputera, a to dość duży wydatek dla początkującego warsztatu. Na start warto przyjmować również drobniejsze zlecenia, w których jesteśmy obeznani, aby zyskać dobrą renomę, a nawet reklamę wśród zadowolonych klientów.

Jak Otworzyc Swoj Warsztat Samochodowy

Nie zniechęcajmy się jednak – obecnie można się wiele nauczyć z różnych kursów, a nawet zapisać do szkół zaocznych i uzupełnić swoją wiedzę.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024