Silesion.PL

serwis informacyjny

GZM planuje zakup modemów LTE dla pojazdów ZTM. Przesył danych co 1 sekundę

Platnosci zblizeniowe w Transport GZM. Wiemy kto dostarczy nowe urzadzenia

Platnosci zblizeniowe w Transport GZM. Wiemy kto dostarczy nowe urzadzenia

Nowe modemy do połączenia z Internetem w pojazdach ZTM to kolejny krok do uruchomienia nowoczesnego systemu sprzedaży biletów w Transporcie GZM. Nowy system sprzedaży biletów będzie działał w trybie online, a więc szybciej niż obecny system offlinowy. Transakcje będą realizowane w czasie rzeczywistym.

Nowe modemy do połączenia z Internetem pozwolą na to, by:

  • Kupowanie biletów w aplikacjach i automatach biletowych odbywało się szybciej
  • Rzeczywisty czas odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej był aktualizowany niemal w czasie rzeczywistym
  • Nadawać priorytet przejazdy pojazdom komunikacji miejskiej w systemach ITS

Nowy system sprzedaży biletów będzie uruchamiany stopniowo. Jako pierwsza, jesienią tego roku, zostanie udostępniona aplikacja mobilna, która będzie podstawową funkcjonowania nowego systemu Transport GZM. Ale oczywiście fizyczne wersje karty nie znikną z obiegu – dalej będą mogli korzystać z nich pasażerowie, którzy właśnie za ich pomocą wolą kupować bilety komunikacji miejskiej.

Nowe modemy pozwolą na dokładniejszą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej w aplikacjach, które podają rzeczywisty czas ich odjazdu. Teraz pojazdy będą przekazywały swój sygnał co 1 sekundę, co pozwoli na śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, bez nawet kilku- czy kilkunastosekundowego opóźnienia.

Modemy do połączenia z Internetem ułatwią też nadawanie priorytetu komunikacji publicznej w ruchu miejskim w systemach ITS.

Zwiększona wydajność modemów pozwoli również na obsługę nowoczesnych biletomatów z dużym ekranem dotykowym, które w ciągu najbliższych miesięcy znajdą się we wszystkich pojazdach ZTM.  O podpisaniu umowy na dostarczenie 1500 takich urządzeń, informowaliśmy w maju.

Ogłoszony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przetarg dotyczy zakupu 1300 modemów LTE. Pozwoli to wyposażyć wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy w nowoczesne urządzenia do przesyłania danych. W razie potrzeby, możliwy będzie również zakup 200 dodatkowych urządzeń. Wyłoniony w wyniku przetargu wykonawca będzie miał rok na dostarczenie objętych zamówieniem urządzeń.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author