Silesion.PL

serwis informacyjny

Płatności zbliżeniowe w Transport GZM. Wiemy, kto dostarczy nowe urządzenia

Platnosci zblizeniowe w Transport GZM. Wiemy kto dostarczy nowe urzadzenia

Platnosci zblizeniowe w Transport GZM. Wiemy kto dostarczy nowe urzadzenia

Montaż nowych automatów to jeden z elementów prac związanych z wprowadzeniem nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej. Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w ten rodzaj nowych urządzeń. Będą to automaty z dużym ekranem dotykowym do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi.

W przetargu ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku wpłynęły cztery oferty. Pod koniec kwietnia rozstrzygnięto postępowanie. Wybrano firmę czeską- Mikroelektronika. Do poniedziałku (9 maja), do północy nie wpłynęło żadne odwołanie od tej decyzji. Wynik postępowania stał się prawomocny.

Mikroelektronika zaoferowała cenę ok. 5 mln zł za dostawę 1,5 tys. automatów biletowych. W ramach umowy dostawca ma zapewnić m.in. wsparcie w uruchomieniu sprzętu wraz z oprogramowaniem oraz serwis gwarancyjny. Od czasu podpisania umowy firma ma 12 miesięcy na pierwsze dostawy. Mają one odbywać się stopniowo, każdego miesiąca po kilkaset sztuk. Całość dostawy musi być zrealizowana nie później niż 16 miesięcy od podpisania umowy.

Przypominamy też, że w nowych pojazdach ZTM instalowane są nowe zestawy. W tej chwili płatności zbliżeniowe dostępne są już w ponad 200 na ok. 1500 pojazdów.  Tego typu urządzenia urządzania funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. W tym roku kasowniki pojawiły się w autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na metroliniach M 100 i 104 oraz M 14, które kursują na trasie Gliwice-Ożarowice.

Jakie taryfy obsługują nowe automaty i kasowniki?

Automaty biletowe z ekranem dotykowym

  • Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną.  Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek.
  • Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
  • Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób.
  • Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP.
  • Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu – wybór funkcji na ekranie.

Poza tymi funkcjonalnościami, w przypadku posiadania biletu zapisanego na Karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów- wyświetlona zostanie ich lista, celem dokonania wyboru tego, który chce się skasować.

W przypadku posiadania zapisanego na Karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024