Silesion.PL

serwis informacyjny

Google świętuje 21 urodziny specjalnym Doodle

Google obchodzi swoje 21 urodziny specjalnym Doodle. Wyszukiwarka została założona we wrześniu 1998 r. Przez dwóch doktorantów, Larry Page i Sergey Brin , w ich akademikach na Stanford University w Kalifornii.

Nazwa “Google” powstała z niepoprawnego zapisu słowa „googol”. Twórcą tego terminu był Milton Sirotta, a spopularyzował go amerykański matematyk i wuj Sirotty, Edward Kasner. “Googol” oznacza liczbę 10100 (w zapisie dziesiętnym jedynka i 100 zer).

Google Doodle to małe, zazwyczaj kolorowe obrazki, które pojawiają się od czasu do czasu w miejscu wyszukiwarki Google. Zazwyczaj dotyczą świąt, ważnych rocznic lub wydarzeń, które właśnie mają miejsce. Co ciekawe, na całym świecie to samo wydarzenie może mieć różne grafiki, zależnie od kulturowych uwarunkowań.

Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł narodził się w 1988 roku.

Po opracowaniu algorytmu wyszukiwania znanego jako „Backrub” dwa lata wcześniej Page i Brin wybrali nazwę Google dla swojego nowego projektu, ponieważ przypomniał sobie słowo „googol” – matematyczny termin oznaczający „10 podniesiony do potęgi 100”.

W czasach, gdy sieć WWW była jeszcze w powijakach, wyniosłym celem Page i Brin było „uporządkowanie informacji o świecie i uczynienie go powszechnie dostępnym i użytecznym”.

Chociaż początkowo przyćmione przez konkurencyjne wyszukiwarki, takie jak Yahoo i Ask Jeeves, Google stało się jedną z najpopularniejszych stron internetowych na świecie, a jego spółka macierzysta Alphabet Inc warta jest w zeszłym roku około 137 mld USD (110 mld GBP).

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025