Golf – dyscyplina sportowa nie tylko dla snobów
Golf jest rodzajem sportu polegającym na wrzuceniu piłeczki do dołka. Technika wrzutu jest związana z umiejętnościami golfisty oraz sprawnością manualną w obsługiwaniu kijka. Mało, kto z dzisiejszych sportowców lub kibiców wie, że golf był dyscyplina olimpijska na początku XX wieku.
Najważniejszym elementem tej gry jest umiejscowienie piłki w dołku oraz uderzenie. Czasem uderzenia dla osób niezwiązanych z tym spotem wyglądają komicznie. Ponieważ kij, który jest lekki, trzeba chwycić obiema rękami, zrobić obrót, zawinąć stopę nie ponosząc jej dokonać uderzenia. Dobrze uderzona piłeczka dzięki zgromadzonej energii kinetycznej dolatuje do dołka. Piłeczka szybuje po uderzeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Na polu golfowym występuje określona liczba dołków, cała rozegrana partia polega na wrzuceniu piłeczki do wszystkich dołków.
Każdy z tych dołków ma określona liczbę punktów. Gracz trafiając do dołka zagarnia punkty, kto ma ich najwięcej to wygrywa. Oczywiście nie zawsze gracz do dołka trafi, wtedy podejmuje grę do skutku, ale z doliczonymi punktami ujemnymi. Dopiero po zakończeniu gry i przejściu golfisty przez wszystkie dziury punkty są kumulowane i odpowiednio zliczane. Golf nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Gra w golfa nie jest wcale taka trudna jakby się z boku wydalało, jednak pomimo tego wymaga nieco ruchu oraz siły. Siła jest potrzebna golfiście by móc przenosić worek z kijkami. Mówi się, że podczas jednej rundy golfista spala od 2000-3000 kalorii. Golf mogą uprawiać ludzie w każdym wieku, od najstarszych dziadków po małe dzieci. Dodatkowo jest to sport wykonywany na świeżym powietrzu, przez co organizm jest cały czas natleniany. Gorzej jest przy nieładnej i deszczowej pogodzie. Najtrudniejsze w tej grze jest trafność oraz pokonanie do 8 kilometrów drogi z workiem na plecach.
Popularność golfa
Na świecie istnieją kraje gdzie golf jest dziedziną sportu w ogóle nieznaną. Inne kraje są zaś uważają pomału golf za sport narodowy. Jednak bez dwóch zdań golf jest sportem bardzo kosztownym. Nabycie sprzętu jest bardzo drogie, zaś użytkowanie i wypożyczenie pola jest jeszcze droższe. Nie mówiąc już tutaj o wynajmowaniu specjalnego samochodu przewożącego golfistę i jego sprzęt z miejsca na miejsce. Do tego dochodzą także wysokie składki członkowskie. W Polsce wypożyczenie pola jest bardzo drogie ze względu na użytkowanie trawy, jako działki rekreacyjnej a nie rolnej. A tutaj podatki są bardzo wysokie. Na całym świecie uważają się jednak, że golf jest sportem bardzo elitarnym i tylko dla bogaczy. Niektórzy nawet twierdzą, że to sport snobistyczny.
Fanatycy golfa zazwyczaj posiadają własne pola golfowe, na których urządzają konkursy, wypożyczają je innym graczom a przy okazji pobierając opłaty na ich utrzymanie. Golf jest bardzo popularny w krajach angloamerykańskich. Najlepsi golfiści są tak samo wysoko opłacani jak gracze w tenisa. Mówi się, że golf powstał w Szkocji lub Holandii. Pierwotny golf poległa na użytkowaniu kija drewnianego i piłeczki skórzanej. Każdy golfista jest wyposażony oprócz specjalistycznego sprzętu w profesjonalne ubranie specjalnie przeznaczone do gry w golfa. W Polsce już tworzą się liczne pola golfowe. Golf staje się dla wielu osób sportem bardzo popularnym, jednakże nadal bardzo drogim. I niestety niedostępnym dla wszystkich. Nie ustępujemy tym krajom europejskim. Warto także pamiętać, że jeszcze na początku XX wieku należał do dyscyplin olimpijskich. W planach jest powrót golfa na olimpiadę, ale to dopiero w 2016 roku. Golf jak na razie jest sportem dla pasjonatów oraz elit i biznesmenów. Kariera gry w golfa trwa bardo długo, dlatego jest sportem dla ludzi w każdym wieku.
Olimpijski golf
Wiele sportów w dzisiejszych czasach traktuje się bardzo poważnie. Ludzie organizują zawody na rangę światową, które wszyscy obserwują. Śledzimy każdy ruch sportowców z naszego kraju, lub po prostu naszych faworytów. Wiele dziedzin jeszcze wiele lat temu nie zaliczało się do dziedzin sportu. Nie występowały na różnego rodzaju olimpiadach sportowych. Na pewno jednym z takich sportów jest golf. Od ponad stu lat trwa spór czy uznać go za dziedzinę sportu olimpijskiego. Wiemy że w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku na chwileczkę był uznany za dziedzinę sportową, lecz po paru latach znowu wymazano go z olimpijskiej historii. W Ameryce odbywa się wiele profesjonalnych, wysokich rangą zawodów, lecz golf nie jest dyscypliną olimpijską. Wiele narodów dopinguje golfistą.
Co jest powodem że sport ten nie może się na stałe wpisać do księgi sportów olimpijskich. Trudno jest to stwierdzić jednoznacznie. Wiemy ze golf to sport, który wymaga od zawodnika tyle samo co inne sporty. By utrzymać dobrą kondycję zawodnik musi dużo ćwiczyć. W sporcie tym występuje tak jak w wielu sportach aspekt typowo taktyczny, Dobre wstrzelenie piłeczki do dołka wymaga niezwykłej profesjonalności i skupienia uwagi. Zdajemy sobie sprawę również z tego że sukces zależy także od odpowiednio dobranego kija, przez zawodnika bezpośrednio przed strzałem. Nie ma czasu na zastanawianie się i rozwodzenie nad wyborem jest to rzecz wykonywana na miejscu. Miejmy nadzieję że sport ten wejdzie do kanonu sportów olimpijskich i nie zawiedzie wszystkich gorąco zagrzewających fanów.
Golfiarska struktura
Kto gra w golfa? Golf to sport bez przeszkód. Każdy może zaczynać przygodę z golfem. Golf to, wspaniała alternatywa odpoczynku, ćwiczenia mózgu i naszej sprawności fizycznej. Pierwszą grupą, która potencjalnie najbardziej nadaje się do golfa są mężczyźni i kobiety między dwudziestym a czterdziestym piątym rokiem życia. Oczywiście każdy nadaje się do tego sportu, lecz ta grupa może go uprawiać zawodowo. Nie ma żadnych przeciwwskazań by sport ten uprawiały dzieci. Wiele wielkich i sławnych pól golfowych ma swoje szkółki, przy których kształtuje młodych amatorów. Niejeden młody zawodnik gra lepiej niż jego ojciec czy dziadek. Wszystko wydawałoby się takie piękne, lecz golf to sport bardzo drogi. Koszty zakupu podstawowego golfowego zestawu kij jest bardzo drogi. Do tego jeszcze często dochodzi dość duży koszt wynajmu trawiastej murawy do gry.
Ale nie zasmucajmy się tym pieniężnym faktem i rozważajmy dalej. W golfa mogą grać zarówno kobiety i mężczyźni. Jednak widzimy że sport ten uprawiają głównie mężczyźni. Nie potrafię powiedzieć czym to jest dokładnie spowodowane, lecz jedną z przyczyn może być dźwiganie dość ciężkich kijowych zestawów od dołka do dołka. I właśnie stąd wypływa że golf to typowy sport, ponieważ pomaga utrzymać bardzo dobrą kondycję fizyczną. Zawodnicy często sami muszą dźwigać ciężkie torby z wyposażeniem po wszystkich dolinach rozległego pola golfowego, co przyczynia się do spalenia wielu kalorii i wzrostem mięśni. Golf to sport dla każdego bez względu na wiek, zresztą jak w każdym sporcie chodzi w nim tylko o dobrą zabawę.
Wersje mini i inne podobne
Człowiek nie musi być wielkim znawcą golfa by wiedzieć że przebycie kilku jak nie więcej kilometrów i wbijanie piłki do 18 dołków jest sporym wysiłkiem. Nie ma znaczenia to że gra toczy się raczej w spokojnym tempie i nikt nikogo specjalnie nie pogania, jeżeli kogoś stać dosłownie i w przenośni na to by spędzić cały dzień na polu i machać kijem to nikt nie będzie takiemu zapaleńcowi w żaden sposób przeszkadzał. Przeciwnie każdy nowy miłośnik jest mile widziany. Jednak kiedy ktoś raz przekona się co to jest ból mięśni pleców i samego kręgosłupa po wykonaniu kilkudziesięciu nieprofesjonalnych machnięć, może się niestety do nowej dyscypliny zniechęcić. Mało kto lubi coś co sprawia trudność jest drogi i w dodatku wiąże się ze sporym bólem. Amatorzy raczej nie są masochistami. Nie trzeba jednak decydować się na bardzo intensywny trening i zapisywanie do tak zwanej szkółki.
Oczywiście pod okiem instruktora szybciej człowiek nauczy się wykonywać prawidłowe uderzenia a co za tym idzie będzie się cieszył grą zamiast przeklinać pomysł o rozpoczęciu machania kijem. Ci którzy upierają się przy samodzielnym odkrywaniu niuansów tej dyscypliny też osiągną w końcu sukces ( chyba że kompletnie brak im wyczucia a takie osoby tez się zdarzają) jednak zajmie im to znacznie więcej czasu. Natomiast dla tych którzy chcą się bawić ale niekoniecznie zgłębiać tajniki dyscypliny pozostaje wersja zminiaturyzowana. Mini golf bardziej jest zabawą niż sportem jednak sprawia wiele satysfakcji uczestnikom, jest tańszy a przez co zdecydowanie bardziej dostępny.
Sukces w golfie
Co potrzebne jest w grze w golfa? Wiele elementów wpływa na dobrą i czystą golfową grę. Na pewno jednym z kluczowych elementów golfowego sukcesu jest samo uderzenie w piłeczkę. Jego siła decyduje o mocy i odległości lotu. Uderzanie decyduje także o wektorze lotu, jego kierunku. Pozostając przy kierunku, to wpływa na niego także wiatr. Przy uderzeniu ważna jest także jeszcze jedna zasada- umiejętność doboru odpowiedniego kija, który jest głównym przekaźnikiem energii zawartej w naszych rękach. Kij musi dobrany odpowiednio do rodzaju dołka, gatunku murawy. Jej miękkości i położenia od dołka. Kij musi być także dobrany do warunków pogodowych jak i do samego zawodnika, jego postury i wagi. Z typowo fizycznego punktu widzenia do samego uderzenia nie jest potrzebna wielka siła, wystarczy tylko dobrze wykorzystana energia kinetyczna główki kija golfowego.
Ważnym elementem do prawidłowego golfowego zagrania jest także umiejętność właściwego podkręcenia piłki. Umiejętność ta jest trudna do wykształcenie i korzystają z niej tylko profesjonaliści lub ci, którzy poświęcają golfowi bardzo dużo czasu. Wielu z nas myśli że golf to wrzucenie piłki od razu do dołka, lecz jest to swego rodzaju spacer po polu golfowym, odpowiednio uderzana piłka cały czas stopniowo, kawałkami przybliża się do dołka umieszczonego najczęściej w dolnej części pola golfowego. Wymaga to także cierpliwości, ponieważ podstawowa rozgrywka może trwać do pięciu godzin. Widzimy iż nie jest to sport dla ludzi impulsywnych oraz tych, którzy z natury cierpliwości nie posiadają.
Problem z polami
Nie wnikając w kwestie związane z kosztem uprawiania sportu takiego jak golf nie da się przejść obojętnie obok innej kwestii która jest przyczyną tego że nie tak wiele osób decyduje się na amatorskie uprawianie tej dyscypliny. Niestety kraj mimo tego że od dwóch dekad dynamicznie się rozwija to nadal pod względem ilości pół golfowych jest wyjątkowo ubogi. Sytuacja kształtuje się w ten sposób że nawet mieszkańcy dużych miast jeżeli chcieliby poświęcić nieco czasu właśnie na naukę gry w golfa musieli by tak na prawdę odbyć wcale nie krótką wycieczkę w kierunku jednego z funkcjonujących dobrych pól. A tych na terenie kraju jest zdecydowanie za mało. Można mieć ochotę trochę się pobawić ale to nie znaczy że pracujący człowiek poświęci cały weekend na to by kilka godzin spędzić na polu.
Od momentu kiedy golf jako dyscyplina zaczął się robić popularny wśród osób lubiących spróbować czegoś nowego różne mniej albo bardziej sformalizowane grupy starają się uzyskiwać pozwolenia na budowę i zagospodarowanie nowych pól. Niestety pojawiają się formalno prawne problemy które powodują opóźnienia w realizowaniu nowych inwestycji. Przede wszystkim kwestia rozbija się o infrastrukturę związaną z polem jak hotele, restauracje i inne ośrodki, pole bez takiej dodatkowej infrastruktury nie jest w stanie się utrzymać co wykazują analizy ekonomiczne a nikt nie chce prowadzić działalności charytatywnej. Wydaje się więc niestety że ta sytuacja nieprędko ulegnie poprawie na lepsze. Gracze będą nadal uprawiać specyficzne pielgrzymki.
Golf nie dla wszystkich
Smutna prawda jest taka że nie każdy sport jest powszechnie dostępny, oczywiście z jednej strony podnosi to sam prestiż a z drugiej powoduje że ci którzy dostępu z różnych powodów do danej dyscypliny nie mają postrzegają ją jako wyraz swoistej fanaberii. Nie inaczej ma się rzecz ze sportem dosyć popularnym ale ze względu na koszt uprawiania niewątpliwie elitarnym. Mowa mianowicie o golfie, który można by w skrócie opisać jak spacery z kijem po dobrze przystrzyżonych trawnikach. Jednak co należy podkreślić aby grać w golfa poza przygotowaniem fizycznym jest konieczne posiadanie całkiem sporego kapitału na samym początku.
Ponieważ kije których używają gracze ze względu na technologię ich wykonania oraz zastosowane materiały są wyjątkowo drogie jak na stosunków nieskomplikowany sprzęt. Sam koszt zakupu kompletu na który składa się kilkanaście rożnego rodzaju kijów to dopiero początek i to wcale nie musi być największy wydatek. Zdecydowanie droższe o czym przekonują się jedynie nieliczni jest samo uprawianie tego sportu. Przede wszystkim dlatego ze konieczne jest korzystanie z profesjonalnych pól na których spędzenie godziny jest zdecydowanie sporym wydatkiem ( warto podkreślić że przeciętnie rozgrywka trwa ładnych kilka godzin) Także miłośnik gry musi się liczyć z tym że jego portfel stanie się sporo lżejszy. Można oczywiście wykupić członkostw w klubie który dysponuje własnym polem ale taka przyjemność jet poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Z tych powodów golf odbierany jest jako snobistyczna rozgrywka.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).