Silesion.PL

serwis informacyjny

Hokej to sport dla twardzieli

W Hokeju pojedyncza drużyna składa się z 6 zawodników, którzy jak nie ciężko się domyślić poruszają się na łyżwach, na boisku wykonanym ze specjalnego lodu. Kto był na lodowisku ten wie o co chodzi.

Zawodnicy zabezpieczeni są sprzętem ochronnym. Jest to na pozór masywna „zbroja” oraz specjalny kask. Jest to szczególnie ważne, gdyż hokej bywa czasem kolokwialnie mówiąc brutalny. Do meczu hokejowego w każdej drużynie zgłoszonych jest 22 zawodników, którzy mogą się zmieniać w dowolnym momencie meczu. Hokej ma to do siebie, że zawodnicy zmieniani być mogą w każdej chwili, przez każdego innego gracza z ławki rezerwowych.

Hokej to ta dyscyplina sportowa, w której można śmiało zapytać „Ale o co chodzi””. W hokeju grupa zawodników z dwóch drużyn biega po lodzie i pcha kijem mały krążek. Pomijając fakt, ze ciężko w niego trafić będąc ubranym w iście średniowieczny pancerz, który doprowadzić może do szaleństwa gdyż w takim o ugotowanie się wcale nie jest trudno.

W Hokeju zawsze przy krążku jest przynajmniej kilku zawodników, ciężko więc go dostrzec w gąszczu „zbroi” oraz twardych hełmów. Hokej to dodatkowo gra brutalna, gdzie nie ma szans na oszczędzanie przeciwnika. Zazwyczaj przy bandzie mamy do czynienia z brutalnymi zagraniami, które gdyby nie brak pancerza, miałyby swój koniec najpewniej w szpitalu. Przy okazji olimpiady hokej był zewsząd obleganym popularnością sportem. Ponad 70 tysięcy widzów oglądało finał pomiędzy Kanadą a USA. Widać ludziom spodobało się oglądanie tarzającego się wszędzie mięsa ludzkiego.

Co bowiem pięknego jest w tym, że jeden wpada na drugiego próbując go maksymalnie brutalnie sfaulować? Cóż, każdy sport jest inny i każdy ma swoje „uroki”. Jeżeli znajdziemy już kilku centymetrowy krążek znajdujący się gdzieś na zbitym lodzie, możemy spróbować szczęścia trafienia w niego. Jeżeli zawodnik będzie miał szczęśliwy dzień, to odda strzał, a jeżeli będzie miał dzień życia, to uda mu się nawet strzelić bramkę, która swoimi wymiarami równie dobrze mogłaby zastąpić łóżeczko dla niemowlaka. Pomińmy już fakt, że bramkarz jest dwa razy większy od bramki i z reguły zakrywa ją całym swym obwodem. Ale jaki sport, taka popularność.

Na tym polega jednak ta gra i reguł niestety nie zmienimy, wiadomo że jest trudno, jak ze wszystkim w naszym życiu. Jednak po strzeleniu takiej bramki moglibyśmy być bardzo z siebie dumni. Nie jest to jednak żadne nadzwyczajne osiągnięcie. Przecież w meczach w telewizji krążek do bramek wpada bardzo często, jest on bardzo mały i mało widoczny dla bramkarza, dlatego sprawia mu tyle kłopotów. Postawmy się teraz w rolę bramkarza, który musiałby bronić tak malutkiego krążka na bardzo dużej bramce, powiedzmy sobie wprost, było by to po prostu niemożliwe i sport byłby zbyt łatwy.

Czas gry wynosi 60 min. – 3 tercje po 20 min. Jest to bardzo skrupulatnie i dokładnie mierzony czas. Każda przerwa w grze czyli np. faul powoduje zastopowanie zegara. Nie ma więc czegoś takiego jak w piłce nożnej, że czas jest doliczany. Między tercjami są 15 min. przerwy. Drużyny zmieniają pola gry po pierwszej i drugiej tercji. Zmiana połów to najpowszechniejsza zasada we wszystkich grach drużynowych. W czasie meczu, każdej z drużyn przysługuje jedna, 30 sek. przerwa. Grę rozpoczyna (również po zdobyciu bramki) na środku lodowiska. Futbol na lodzie? Za dużo powiedziane. Jest tutaj co prawda bardzo wiele elementów wspólnych z piłką nożną, ale różnic dopatrzyć się można jeszcze więcej.

Np. piłkarze nie używają żadnego osprzętu. Warto zainteresować się bliżej hokejem, wtedy poznać można odpowiedzi na wszelkie dręczące pytania. Zapewne mało kto z nas zna zasady gry w hokeja. W sumie nie ma się co dziwić, sport ten powoli zostaje wypychany z naszej historii innymi, bardziej znanymi i popularnymi. W telewizji również nie ma dużo meczów, w których można by obejrzeć grę tych zawodników. Mało kto interesuje się takimi rzeczami, a jeśli ktoś taki się znajdzie, jest to jego hobby lub praca. Hokej powinien stać się bardziej popularny, by nie został zapomniany po pewnym czasie. Skąd ludzie mogą znać jego zasady, skoro nie można ich nigdzie obejrzeć ani zobaczyć. Zapewne wszyscy wiedzą o co chodzi i jak gra się w piłkę nożną, z hokejem natomiast jest wiele gorzej i zupełnie inaczej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author