Silesion.PL

serwis informacyjny

Główne typy VPN — poznaj wszystkie!

dan nelson ah heguoe9k unsplash

dan nelson ah heguoe9k unsplash

VPN jest skrótem od Virtual Private Network, czyli z j. polskiego wirtualnej sieci prywatnej. Obecnie jest to najlepszy i najpopularniejszy sposób zabezpieczenia swojej obecności w sieci. W zależności od tego, czy potrzebujesz VPN dla swojej rodziny, siebie samego czy swojej firmy, wybór wirtualnej sieci prywatnej będzie się nieco różnić.

VPN — czym jest? 

VPN to technologia, która umożliwia połączenie się z Internetem w sposób całkowicie bezpieczny i anonimowy. W przeciwieństwie do sieci Wi-Fi nie ma tutaj dostępu każdy użytkownik z zewnątrz. Dostęp ten mogą uzyskać wyłącznie autoryzowane osoby. VPN maskuje nasz adres IP i zapewnia coś w rodzaju tunelu pomiędzy urządzeniem a siecią. Do tego tunelu wejść można wyłącznie z jednej strony — nie da się do niego dostać “od boku”. W ten sposób użytkownik zyskuje ochronę przed hakerami oraz oprogramowaniem szpiegowskim czy natarczywymi reklamami. 

VPN nie ujawnia również prawdziwej lokalizacji użytkownika. Dlatego też może on korzystać z internetu bez obaw, że zostanie namierzony przez, chociażby agencje rządowe. Wirtualna sieć prywatna pozwala też na korzystanie z treści sieciowych objętych w niektórych krajach cenzurą. Aby korzystać z tego rozwiązania, wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, zarejestrować się i połączyć z serwerem. 

Jakie rodzaje VPN-ów wyróżniamy? 

Najczęściej stosowaną wersją VPN-u jest Tunneling Protocol Point-to-point, czyli PPTP VPN. Jest to opcja zdecydowanie najpopularniejsza i najprostsza w zastosowaniu. Wszystko, co trzeba zrobić to zalogować się do programu — nie potrzebujemy wówczas żadnego specjalnego urządzenia. Dlatego też PPTP VPN najczęściej wykorzystują osoby prywatne.  

Inną formą VPN-ów jest tzw. site-to-site, czyli ten, który znajduje zastosowanie w przypadku średnich firm i korporacji. Rozwiązanie to opiera się na połączeniu lokalnych sieci z centralą, tworząc coś w rodzaju specyficznej sieci tuneli. Dzięki temu sieci z różnych państw mogą się ze sobą łączyć, gwarantując jednocześnie zaszyfrowany przesył danych i bezpieczeństwo w prywatnej komunikacji. Do wdrożenia VPN-a site-to-site wymagane jest posiadanie specjalnego oprogramowania oraz routera. 

Jeszcze inną formą VPN-a jest L2TP, czyli Layer to Tunneling Protocol. Ten VPN jest uważany za najbardziej skomplikowany, bo wykorzystuje on jeszcze jeden VPN do wygenerowania tunelu. W użytku są zatem aż dwie sieci VPN, które zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu użytkownik może uzyskać zdalny dostęp do danej sieci. 

Korzyści płynące z zastosowania VPN

Zastosowanie VPN to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i anonimowości. Technologia to ukrywa nasz adres IP i nie pozwala na śledzenie naszej aktywności. W rezultacie zyskujemy pewność, że nasze hasła nie zostaną wykradzione, a także nie będziemy drażnieni wyświetlaniem reklam. VPN szyfruje bowiem przesyłane przez dane, co praktycznie uniemożliwia hakerowi przechwycenie takich informacji. VPN może zastosować na komputerze oraz telefonie, w tym np. na urządzeniach Apple jako VPN for iPhone

Warto jednak dodać, że nawet VPN nie jest w stanie zagwarantować pełnej anonimowości w sieci. Jeśli bowiem zostawimy nasze dane na Instagramie czy Facebooku, to, tak czy inaczej, trafią one do publicznego wglądu osób trzecich. Trzeba mieć też świadomość, że nawet najlepsze zabezpieczenia można złamać, stąd też surfując po Internecie, zawsze należy zachować szczególną ostrożność, w myśl zasady: przezorny zawsze ubezpieczony. 

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025