GKS Katowice pokonując GKS Tychy został hokejowym mistrzem Polski 2023

GKS Katowice pokonujac GKS Tychy zostal hokejowym mistrzem Polski 2023

W finale fazy play-off Polskiej Hokej Ligi drużyna GKS Katowice odniosła zwycięstwo nad GKS-em Tychy, wygrywając całą serię 4:0. W decydującym meczu, który odbył się na lodowisku “Satelita” przy pełnej widowni, katowiczanie pokonali swojego lokalnego rywala wynikiem 5:2. GKS z Katowic zdominował także trzy pierwsze spotkania (3:1, 2:1, 5:2). Złoty medal dla GKS-u Katowice oznacza obronę tytułu mistrza Polski. Drużyna prowadzona przez trenera Jacka Płachtę triumfowała także przed rokiem, a na tamten sukces czekała aż 52 lata. W sumie hokejowa drużyna z Katowic ma już na swoim koncie osiem tytułów mistrza kraju (1958, 1960, 1962, 1965, 1968, 1970, 2022, 2023).

Sezon był niezwykle wymagający dla katowickiej GieKSy, ponieważ oprócz gry w PHL, drużyna brała także udział w Hokejowej Lidze Mistrzów. Jako debiutant w tych rozgrywkach katowicki GKS zdołał odnieść historyczne zwycięstwo nad szwajcarskim ZSC Lions Zurych w fazie grupowej. Drużyna odniosła również sukces w jesiennym meczu o Superpuchar Polski, pokonując Cracovię aż 7:1 i zdobywając to trofeum po raz pierwszy w historii.

GieKSa przystąpiła do fazy play-off PHL po zajęciu czwartego miejsca w sezonie zasadniczym. W 40 meczach tego etapu rozgrywek drużyna zgromadziła 77 punktów. W ćwierćfinałach i półfinałach musiała stoczyć długą, siedmiomeczową rywalizację z JKH GKS-em Jastrzębie, a następnie z Cracovią. W finale potrzebowała tylko czterech meczów, by odnieść zwycięstwo.

Mistrzostwo Polski GKS-u Katowice oznacza także, że drużyna zdobyła prawo do gry w Pucharze Kontynentalnym.

30 marca 2023:

• GKS Katowice – GKS Tychy 5:2 (3:0, 0:0, 2:2)

Lehtonen 15, Krężołek 17, Pulkkinen 19, Fraszko 46, Pasiut 60 – Sedivy 43, Jeziorski 46,

Ostatni mecz finałowy nie obył się bez emocji. Katowiczanie całkowicie zdominowali pierwszą tercję, oddając trzy celne strzały do bramki tyszan. W drugiej tercji nie padł żaden gol, ale katowicka “Satelita” zaczęła się gotować w trzeciej części spotkania. Najpierw bramkę na konto Tychów zdobył Ondrej Šedivý. Dwie minuty później Bartosz Fraszko zdobył czwarty punkt dla katowiczan, a już trzydzieści sekund później trafny strzał do bramki rywala oddał Bartłomiej Jezierski. Spotkanie zakończył Grzegorz Pasiut, strzelając gola w ostatniej minucie spotkania.

Chciałem pogratulować chłopakom i całemu GKS-owi, bo świętowanie mistrzostwa Polski przed naszymi kibicami to jest coś niesamowitego. Byliśmy już w tym play-off w ciężkiej sytuacji, ale pokazywaliśmy charakter. Jestem dumny z zespołu. Wcześniej graliśmy po siedem meczów w serii, w finale cztery, ale w naszym nastawieniu nic się nie zmieniało. Po prostu chcieliśmy wygrywać. O stronę fizyczną się nie obawiałem. W play-off się o tym zapomina. – powiedział po meczu trener GKS Katowice Jacek Płachta

Play-off jest ciężki, zawsze i wszędzie. Może dobrze się złożyło, że we wcześniejszych seriach graliśmy aż po siedem meczów. Wyszło nam to na dobre. Podchodziliśmy do każdego kolejnego spotkania w taki sposób, że to ono jest najważniejsze. – ocenił obrońca GKS Katowice Jakub Wanacki

Wynik meczów finałowych PHL 2023 (do czterech zwycięstw)