GKS Bełchatów nie wystartuje wiosną w rozgrywkach 2. ligi.
Obchodzący 45-lecie istnienia GKS Bełchatów nie wystartuje w rundzie rewanżowej 2. ligi sezonu 2021/2022, poinformował seriws GKS.net.pl
– Dzisiaj dostaliśmy komunikował, że klub nie będzie składał wniosku o licencję i przestaje funkcjonować. Wysłana została informacja do PZPN-u, że nie jedziemy na mecz do Wrocławia. Wszyscy możemy rozwiązywać kontrakty. – powiedział GKS.net.pl jeden z bardziej doświadczonych piłkarzy w drużynie. – Nie wiem, czy rzeczywiście nie da się tej sytuacji odratować, czy już nikomu na GKS nie zależy? Rozumiem, że klub ma problemy, ale to jak zostaliśmy potraktowani, gdzie na trzy dni przed startem ligi zostajemy bez pracy, jest karygodne. Ponad 30 ludzi, licząc sztab szkoleniowy, trafia na bezrobocie. – kontynuował.
Trener oraz pracownik klubu @GKSBelchatow_ na Twitterze: “kurtyna”, “można gasić światło”.
— Bartłomiej Majchrzak (@bart_majchrzak) February 23, 2022
Jeszcze wczoraj na antenie Radia Łódź mówiłem o nadziei.
Dzisiaj, w międzynarodowy dzień walki z depresją, ta nadzieja umarła.
Był sobie klub… BYŁ.
🤍💚🖤 SERCE KRWAWI.
Potwierdzam. PGE nie dało środków. Zawodnicy wolna ręka, sztab też na wypowiedzeniu. Nie wiadomo czy wystartują a jeśli nawet to będzie chyba bardzo ciężko. Szok. Na 3 dni przed ligą. @GKSBelchatow_ @_2liga_ https://t.co/h8f5nv8BWY
— Maciek Szcześniewski (@MaciekSzcz) February 23, 2022
GKS Bełchatów w 1995 roku awansował do I ligi (ekstraklasa). Największym sukcesem bełchatowskiego GKS było zdobycie wicemistrzostwa Polski w sezonie 2006/2007.
Komunikat o stanie Spółki
“Po uzyskaniu dostępu do dokumentów finansowych Rada Nadzorcza GKS „Bełchatów” S.A. oraz większościowy akcjonariusz przeprowadzili weryfikację stanu organizacyjno-finansowego Spółki. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy sprawozdania finansowego oraz stojące przed Spółką zagrożenia.
W konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań Spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne. Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych.
Decyzje podjęte w roku poprzednim spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS „Bełchatów” S.A., a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań publiczno-prawnych, których data wymagalności przypada na najbliższe miesiące.
Do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania ww. zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej Spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.
Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław.
W następnych dniach podejmowane będą kolejne kroki dotyczące przyszłości Spółki i drużyny.”
źródło: https://www.gksbelchatow.com/aktualnosc,5603-komunikat_o_stanie_spolki.html
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).