Silesion.PL

serwis informacyjny

Emerytury obywatelskie planem Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące wybory. Bukmacherzy i polityka

Nadchodzą wybory do Sejmu i Senatu, dlatego wszystkie partie polityczne postarają się zachęcić Polaków do głosowania właśnie na nich. Prawo i Sprawiedliwość już w poprzednich kampaniach politycznych zapewniało pieniądze w ramach np. 500+. Czy PiS w kolejnej kampanii zadba bardziej o emerytów?

Czy emerytury obywatelskie będą jednym z punktów programu wyborczego PiS? (zakłady dostępne na stronie betfan.pl)

  • Tak – kurs 1.20
  • Nie – kurs 3.60

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości zakłada stworzenie aż pięciu filarów emerytalnych. Pierwszym byłaby właśnie emerytura obywatelska – prawdopodobnie oparta na dzisiejszym świadczeniu minimalnym. Obecnie jego wysokość oscyluje wokół 1100 zł brutto, co daje ok. 900 zł na rękę. Drugi filar byłby powiązany ze składkami. Obecnie składka ZUS wynosi ok. 20 proc. wypłaty. Po zmianach mogłoby to być np. 5 lub 10 proc. Trzeci czyli Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) lub Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i czwarty filar Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), gdzie mają trafić środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) pozostałyby bez zmian i bazowały na PPE, PPK oraz Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Natomiast piąty filar według ZUS to „zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania”.

Obecnie na świadczenia emerytalne poniżej progu minimalnego każdego miesiąca czeka ćwierć miliona osób, jednak z każdym rokiem ta liczba szybko rośnie. Prawo i Sprawiedliwość ma w planach stworzenie nowego systemu emerytalnego, który miałby się składać z pięciu podstawowych filarów. Pierwszym z nich ma być emerytura minimalna, która obecnie wynosi 1100 złotych brutto, jednak po zmianach ma być równa dla wszystkich.

Drugi filar ma dotyczyć powiązania emerytury z pracą z niższymi niż dotychczas składkami. Trzeci ma być PPE oraz PPK, czyli Pracownicze Programy Emerytalne oraz Pracownicze Plany Kapitałowe. Kolejnym ma być IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, na które trafiać mają pieniądze zgromadzone w OFE – Otwartych Funduszach Emerytalnych. Ostatni filar to “zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania”.

Nie ulega wątpliwości, że taka reforma proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość będzie bardzo mocnym punktem w programie wyborczym. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, do jak licznego elektoratu taka reforma ma trafiać

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author