Ekologiczne osiedle przy ul. Kosmicznej w Katowicach rośnie w oczach
- · Osiedle przy ul. Kosmicznej to pierwsza tak nasycona ekologicznymi rozwiązaniami inwestycja TBS w Polsce.
- · Prace na budowie przy ul. Kosmicznej posuwają się zgodnie z planem.
- · Już w lipcu zostanie ukończony jeden z 7 realizowanych budynków.
W katowickim Giszowcu przy ul. Kosmicznej trwa jedna z ważniejszych inwestycji KTBS. Powstaje w tym miejscu osiedle, w którym wykorzystane będą innowacyjne ekologiczne technologie. Całkowity koszt inwestycji to ok. 72 mln zł, a realizacja ma zakończyć się do grudnia 2025 r.
– Osiedle przy ulicy Kosmicznej wzbogaci ofertę Katowickiego TBS. Cieszy minie fakt, że na tę chwilę prace przebiegają zgodnie z planem i harmonogramem, w którym nie trzeba było wprowadzać zmian. Liczę na to, że tak będzie do końca inwestycji. Dziś możemy już zobaczyć bryły budynków, a w jednym z nich rozpoczęło się instalowanie stolarki okiennej, więc niebawem osiągniemy tam stan surowy zamknięty – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
Pierwsze zrównoważone osiedle KTBS
Katowickie TBS już od jakiegoś czasu wprowadza w swoich zasobach rozwiązania zmniejszające obciążenie dla środowiska, m.in. dzięki instalacji ogniw fotowoltaicznych na dachach budynków. W ostatnim czasie spółka pozyskała finansowanie z KPO i podpisała 13 umów na realizację nowych instalacji fotowoltaicznych w 13 lokalizacjach. Rozwiązania prośrodowiskowe są także stosowane przy budowie nowego osiedla przy al. Korfantego, powstającego z prefabrykatów o zmniejszonym śladzie węglowym. Jednak skala zastosowanych rozwiązań tego typu przy ul. Kosmicznej jest znacznie większa. Poza standardową już przy budowach KTBS fotowoltaiką, na osiedlu zostaną zainstalowane gruntowe i powietrzne pompy ciepła, dzięki czemu osiedle nie będzie podpięte do sieci ciepłowniczej. Znajdą się tam ogrody deszczowe, budynki będą otoczone dużą ilością zieleni oraz wyposażone w instalacje do odzyskiwania wody deszczowej. Miejsca postojowe zlokalizowane są w przeważającej części w garażach podziemnych, a rozwiązania komunikacyjne pozwalają na maksymalne ograniczenie ruchu kołowego na terenie osiedla.
Inwestycja doceniona przez branżę i instytucje publiczne
Budowane przy ul. Kosmicznej osiedle otrzymało nagrodę specjalną podczas zeszłorocznej edycji PLGBC Green Building Awards 2023 oraz pozyskało dofinansowanie z funduszy rządowych na kwotę ponad 42 mln złotych, w tym „Planu Rozwojowego” – programu stawiającego obowiązek wykazania, iż przedsięwzięcia są zgodnie z regułą DNSH – „Do No Significant Harm” („Nie czyń poważnych szkód”). To potwierdza, że przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla środowiska naturalnego, a inwestycja nie przekracza zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP ilości 52 kWh/(m2/rok).
7 budynków i 111 mieszkań
W ramach osiedla powstanie 7 trzy- i czterokondygnacyjnych budynków z windami. W zrealizowanych budynkach znajdzie się 111 różnej wielkości lokali mieszkalnych. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do lokali czteropokojowych. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych o wielkości do 55 m2, a największe mieszkania będą miały 4 pokoje i 94 m2 powierzchni. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie i balkony, a te zlokalizowane na parterze tarasy lub ogródki. Na osiedlu będzie łącznie 167 miejsc parkingowych, w tym 148 w garażach podziemnych.
W tej chwili Katowickie TBS Sp. z o.o. realizuje równolegle 4 inwestycje zlokalizowane przy ul. Kossutha, ul. Mariackiej, al. Korfantego i ul. Kosmicznej, a to oznacza, że jego zasoby zostaną powiększone o prawie 450 mieszkań.
Już niebawem, bo w III kw. 2024 r. ruszy nabór wniosków na wynajem mieszkań przy ul. Kossutha. Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia stron internetowych Katowickiego TBS i Miasta Katowice
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).