Silesion.PL

serwis informacyjny

Edukacja przez zabawę. Czym może zaskoczyć Funzeum?

Otwarcie funzeum zrodlo funzeum

Otwarcie funzeum zrodlo funzeum

Czym może zaskoczyć nas Funzeum, czyli nietypowe muzeum łączące świat edukacji, rozrywki i technologii cyfrowych.

W tym roku otwarto pierwsze w Polsce Funzeum. Zwiedzanie tego obiektu ma przypominać ekscytującą przygodę, w trakcie której można zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania wybranych zjawisk z obszaru fizyki, biologii, a także plastyki. Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Kreatywna przestrzeń obiektu daje możliwość realizacji interaktywnych zajęć edukacyjnych oraz integracyjnych zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem, aby zaoferować zwiedzającym niezwykłe efekty wizualne i nowe doświadczenia.

Kolor i światło to motyw przewodni w przestrzeni Funzeum, wokół którego zbudowano multimedialną wystawę z interaktywnymi elementami. Pełni ona rolę nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną, odkrywając przed zwiedzającymi różne zjawiska występujące w naturze i ich wykorzystanie w wybranych dziedzinach życia.

Siła Funzeum tkwi w nowatorskim pomyśle tworzenia ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do kreatywnego eksplorowania wystawy.

Zwiedzanie Funzeum rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Goście również mogą zobaczyć jak w praktyce wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. Pojawiają się także nawiązania do historii ludzkości, gdyż ludzka kreatywność nie zna granic i niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników są niezwykle zabawne i ciekawe.

Kolejna część Funzeum poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające różnoraką faunę i florę, którą ewolucja obdarzyła umiejętnością wydzielania własnego światła.

Funzeum wyjaśnia również tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury. A zwiedzający swoją własną temperaturą ciała są w stanie taką przemianę także wywołać, co wykorzystano jako jeden z elementów interaktywności wystawy.

Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście w Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

Jako dyrektor Funzeum, ale także tata trójki dzieci chciałem, aby obiekt ten pełnił istotną funkcję edukacyjną zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów na poszczególnych etapach szkolnych. Aby kreatywna i interaktywna przestrzeń Funzeum, wyposażona w tablice wyjaśniające funkcjonowanie poszczególnych zjawisk związanych ze światłem i kolorem, stała się inspiracją dla dzieci i młodzieży do zdobywania praktycznej wiedzy. Edukacja realizowana za pośrednictwem zabawy oraz interaktywnych elementów wystawy sprzyja prowadzeniu we wnętrzach naszego obiektu nowoczesnych lekcji dydaktycznych z zakresu plastyki, biologii czy fizyki. Jest także kolorową przestrzenią, którą można efektywnie wykorzystywać w integracji dzieci, co jest szczególnie ważne po tylu miesiącach nauczania zdalnego i izolacji. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Zwiedzający Funzeum obcują także ze sztuką użytkową, która jest obecna w całym obiekcie w postaci interaktywnych instalacji. Jedną ze ścian Funzeum zdobi grafika Dawida Ryskiego, znanego artysty, którego ilustracje można podziwiać m.in. w „Przekroju” czy w „Dużym Formacie”. Z kolei w strefie fluorescencyjnej znajdują się ściany pomalowane przez Natalię Kacperek, początkującą artystkę z Gliwic. Celowo w przestrzeni Funzeum pozostawiono jeszcze kilka pustych ścian, aby zaprosić do współpracy kolejnych artystów młodego pokolenia.

Pierwsze w Polsce Funzeum mieszczące się w Gliwicach zajmuje powierzchnię około 4000 mkw., która została zaprojektowana z myślą o nowoczesnej edukacji połączonej z dobrą zabawą.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024